7. 3. 2016
ID: 100725upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 29.2.2016 – 6.3.2016

Sněmovna schválila novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu, která má za cíl zvýšit informovanost o stavu akcionářské struktury společností. Norma slaďuje české zákony se směrnicemi a požadavky Evropské unie. Týká se například zlepšení vypořádání obchodů s cennými papíry a průhlednosti informací o emitentech cenných papírů. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Vláda

29. února 2016

Vláda nechá prověřit možnost výstavby čtyř nových přehrad

Vláda nechá prověřit možnost vybudování čtyř nových přehrad pro případ dlouhých období sucha, a to v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách. Příslušné orgány dostaly od kabinetu za úkol prověřit, zda jsou záměry uskutečnitelné, a to také s ohledem na územní plánování. Podle předlohy z dílny ministerstva zemědělství je nezbytné začít s přípravou už nyní, protože v ČR od prvního záměru k postavení přehrady obvykle uplyne 20 let.


Poslanecká sněmovna

1. března 2016

Sněmovna by měla schválit úpravy základních registrů
Sněmovna by měla schválit úpravy zákona o základních registrech, které mají mimo jiné za cíl zlepšení elektronické komunikace s obyvateli. Vládní předloha zamířila po druhém čtení do závěrečného schvalování, které by se mohlo uskutečnit ještě v březnu.

Sněmovna asi umožní státu nakupovat půdu pro pozemkové úpravy
Sněmovna poslala do závěrečného schvalování novelu, která má výrazně omezit vydávání státní zemědělské půdy. Norma má Státnímu pozemkovému úřadu (SPÚ) umožnit nakupovat a hospodařit s pozemky, které bude potřebovat k pozemkovým úpravám nebo ke stavbě dálnic a přehrad.

Ze zákona by mohlo zmizet blokování webů s nepovoleným hazardem
Z vládního návrhu nového zákona o hazardních hrách by mohly zmizet dva sporné paragrafy, které nařizují blokování internetových stránek s nepovoleným hazardem. Poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové) v druhém čtení zákona ve Sněmovně předložil pozměňovací návrh, který tyto paragrafy vypouští. Alternativně navrhuje, aby o zařazení stránek na seznam nepovolených internetových her rozhodoval soud.

Sněmovnu čeká řešení sporu o omezení pravomocí hygieniků
Poslanci se střetli kvůli snaze omezit pravomoci hygieniků při kontrole stravovacích zařízení, která by měla nově kontrolovat jen Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Změnu prosazuje sněmovní zemědělský výbor v rámci novely, která má posílit varování před kouřením na krabičkách cigaret. Dolní komora spor mezi zdravotníky a potravináři rozhodne až při závěrečném kole schvalování novely, do kterého  předlohu poslala.

Regulace hazardu míří ve Sněmovně k závěrečnému schvalování

Sněmovna propustila do závěrečného schvalování trojici vládních návrhů zákonů, které mají od příštího roku nově regulovat hazard. Poslanci by je mohli schvalovat ještě v březnu, předtím ale posoudí vznesené pozměňovací návrhy rozpočtový výbor. První z předloh je návrh zákona o hazardních hrách, druhá upravuje zdanění a třetí mění platné zákony. Poslanci k nim přednesli několik desítek pozměňovacích návrhů.

2. března 2016

Sněmovna schválila lepší informovanost firem o jejich akcionářích
Sněmovna schválila novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu, která má za cíl zvýšit informovanost o stavu akcionářské struktury společností. Norma slaďuje české zákony se směrnicemi a požadavky Evropské unie. Týká se například zlepšení vypořádání obchodů s cennými papíry a průhlednosti informací o emitentech cenných papírů. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Úřady možná dostanou právo kontrolovat, čím lidé doma topí
Úřady možná dostanou pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. V případě prohřešků by mohly ukládat pokuty. Návrh novely zákona o ochraně ovzduší, která to předpokládá, podpořila v úvodním kole Sněmovna.

Sněmovna schválila zvýšení daňových slev pro rodiny s více dětmi
Daňové zvýhodnění na druhé dítě zřejmě vzroste o stokorunu měsíčně. Na třetí a další dítě se zvýší o 300 korun měsíčně. Předpokládá to novela zákona o daních z příjmů, kterou schválila Sněmovna. Daňové slevy budou platit už od začátku letošního roku. Pro rodiny s jedním dítětem předloha výši slevy nemění. Nyní ji posoudí Senát.

Sněmovna podpořila možnost zákazu pěstování GMO povolených v EU
Stát asi dostane možnost zakázat pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), které jsou povolené v Evropské unii. Novelu příslušného zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy podpořila Sněmovna. Tuto možnost členským státům dala evropská směrnice, Česká republika ji ale zatím kvůli chybějící legislativě nemohla využít.

Zdravotní pojišťovny nebudou muset vést všechny účty u ČNB
Zdravotní pojišťovny by měly převést do České národní banky jen ty bankovní účty, na nichž mají peníze ze zdravotního pojištění. Účty s penězi z komerčních činností, například prodeje cestovního pojištění, by mohly vést u běžných bank. Ve vládní novele rozpočtových pravidel to schválila Sněmovna, když přijala pozměňovací návrh zdravotnického výboru. Vláda původně navrhovala, aby zdravotní pojišťovny převedly k ČNB všechny účty, řadě poslanců se to ale nelíbilo.

Omezení prodejní doby ve Sněmovně čelí kritice pravice i ANO
Návrh skupiny senátorů na omezení prodejní doby v obchodních řetězcích o většině svátků bude ve Sněmovně při závěrečném schvalování čelit návrhu na zamítnutí. Zamítnout ho chce hospodářský výbor i někteří poslanci opoziční pravice a vládního hnutí ANO. Poslanci předlohu pustili do třetího čtení, které mohlo by přijít na řadu ještě v březnu. Výbor pro sociální politiku chce senátní předlohu naopak schválit.

Ministerstvo zřejmě bude stanovovat památkové zóny vyhláškou
Ministerstvo kultury patrně získá výslovné zmocnění stanovovat památkové zóny vyhláškou a také je touto formou měnit. Počítá s tím stručná novela památkového zákona, kterou schválila Sněmovna. Předlohu nyní posoudí senátoři.

Stát zřejmě bude moci pravidelně podporovat film z rozpočtu
Státní fond kinematografie zřejmě bude pravidelně dostávat peníze ze státního rozpočtu. Mělo by jít zhruba o 180 až 200 milionů korun ročně. Předpokládá to vládní novela audiovizuálního zákona, kterou schválila Sněmovna. Předloha, kterou ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident, také zprůhledňuje systém filmových pobídek pro zahraniční filmaře tak, aby natáčeli v Česku.

Svátek 17. listopadu asi bude i dnem studentstva
Svátek Dne boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu, se zřejmě bude připomínat i jako Mezinárodní den studentstva. Významný den dostanou v kalendáři český král a římský císař Karel IV. a senioři. V novele zákona o státních svátcích to schválila Sněmovna. Předlohu, která vzbudila v dolní komoře kontroverze a vedla k emotivní slovní přestřelce, ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Fond dopravy bude zřejmě moci financovat větší okruh investic
Státní fond dopravní infrastruktury by mohl v budoucnu financovat širší okruh investičních akcí než dosud. Počítá s tím novela zákona, kterou schválila Sněmovna. Fond by mohl nově rozdělovat peníze například na údržbu vodních cest na stavbu a údržbu překladišť zboží z železnice na ostatní druhy dopravy. Na návrh poslanců bude také moci dávat peníze na vybavení letišť na ochranu před terorismem. Novelu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

Uznávání odborné kvalifikace cizinců bude zřejmě jednodušší
Uznávání odborné kvalifikace cizinců, kteří chtějí pracovat v Česku, bude zřejmě jednodušší. Proces usnadní evropský profesní průkaz, jehož zavedení schválila Sněmovna. Poslanci naopak zamítli snahu opozičního Úsvitu o úlevu ve vzdělání pro obecní strážníky.

Budvar možná nebude muset zveřejňovat smlouvy v registru
Národní podnik Budějovický Budvar možná nebude muset zveřejňovat smlouvy v centrálním internetovém registru. Sněmovna v úvodním kole podpořila výjimku ze zákona pro tento pivovar.

3. března 2016

Sněmovna podpořila úpravu zabavování řidičáků neplatičům alimentů
Exekutoři možná budou moci zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za studující děti do 26 let. Novelu exekučního řádu skupiny poslanců z KSČM, ČSSD a hnutí ANO podpořila v úvodním kole Sněmovna. Předlohou se bude zabývat ústavně-právní výbor.

4. března 2016

Sněmovna nestihla rozhodnout o zákonu o veřejných zakázkách
Sněmovna nestihla rozhodnout o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek. Poslanci stačili hlasovat jen o pozměňovacích návrzích, ale před závěrečným hlasováním jako o celku si klub ODS vyžádal přestávku na poradu klubu. Poslanci mohou schvalovat zákony jen do 14:00 a přestávka tuto hodinu přesáhla. Ke schvalování se Sněmovna může vrátit ve středu nebo pátek.

Babišův Agrofert se bude moci dál ucházet o veřejné zakázky
Společnosti ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) se budou moci dál ucházet o veřejné zakázky. Opoziční TOP 09 ve Sněmovně neprosadila úpravu, podle které by se do soutěží nemohly hlásit firmy, v nichž má člen vlády nejméně desetiprocentní podíl. Dolní komora návrh odmítla v dílčím hlasování o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek. Pro bylo 77 ze 162 přítomných poslanců, ke schválení bylo nutných 82 hlasů.


Senát

2. března 2016

Novelu o VŠ, která změní pravidla akreditací, Senát schválil
Vysokoškolskou novelu, která změní pravidla pro akreditace studijních oborů, Senát schválil beze změn. Navzdory přání některých senátorů neomezil praxi takzvaných létajících profesorů ani neupravil ustanovení o vztazích rektora a děkanů. Novelu nyní dostane k posouzení prezident.

Příspěvky na platy zdravotně postižených se asi zvýší až o 800 Kč
Státní příspěvky zaměstnavatelům na plat lidí se zdravotním postižením se zřejmě zvýší až na 8800 korun měsíčně. Nyní stát poskytuje o 800 korun méně. Zvýšení má přinést novela, jejímž původním cílem bylo pomoci omezit pracovní úrazy zejména na staveništích. Normu schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Senát upravil vymezení hranic dvou senátních obvodů
Novelu, která má upravit hranice 13 senátních volebních obvodů kvůli změnám v počtech obyvatel, Senát vrátil Sněmovně. Do vymezení hranic jičínského obvodu opětovně zařadil obec Pátek na Nymbursku, kterou ministerstvo vnitra při přípravě novely opomenulo.

3. března 2016

Senát asi omezí lhůtu na převedení telefonního čísla
Senát asi omezí lhůtu na převedení telefonního čísla tak, aby netrvala měsíce. Výpovědní lhůty by se na to vztahovat neměly. Zlepšit by se mohla také informovanost zákazníků telefonních operátorů. Počítá s tím senátorská novela zákona o elektronických komunikacích, kterou horní komora v prvním kole podpořila. Před dalším schvalováním normu projednají senátní výbory.

Za přístup ke všem technickým stavebním normám se bude platit
Za přístup ke všem technickým normám ve stavebnictví se zřejmě bude znovu platit. Schválil to Senát v rámci novely o technických požadavcích na výrobky. Novela ve stavebním zákoně ruší ustanovení, podle něhož některé normy musí být bezplatně přístupné veřejnosti. Senátoři z výboru pro veřejnou správu neprosadili zachování současného stavu.

Senátoři chtějí usnadnit poskytování dotací do 50.000 korun
Senát zřejmě usnadní krajům a obcím postup při poskytování dotací nebo návratné finanční výpomoci, jejichž výše nepřesáhne 50.000 korun. Podpořil v prvním kole senátorskou předlohu, která má odstranit byrokracii při dotování různých spolků. Novelu rozpočtových pravidel před dalším schvalováním posoudí senátní výbory.

Senát podpořil senátorský návrh o kulturních institucích
Senát v prvním kole podpořil senátorský návrh o veřejných kulturních institucích, který má usnadnit život zejména regionálním divadlům. Zákon by měl umožnit přeměnu kulturních příspěvkových organizací do podoby, která by pomohla zlepšit jejich fungování a vícezdrojové financování. Předlohu mají na základně rozhodnutí posoudit před dalším schvalováním senátní výbory kulturní a ústavně-právní.

Senát schválil nový návrh zákona o vztazích parlamentních komor
Sněmovna a Senát by mohly vzájemně upravovat změny ústavních a volebních zákonů kvůli dosažení shody na jejich podobě. Nově by tak už nemělo platit, že by poslanci museli schválit senátní úpravy ústavních či volebních pravidel, pokud by chtěli dosáhnout jejich přijetí. Novinku má zavést návrh takzvaného stykového zákona, který schválila horní komora. Předlohu upravující vztahy obou parlamentních komor nyní dostane k posouzení vláda a Sněmovna.

Senát odmítl zakázat volební reklamu na velkých billboardech
Snahu zakázat volební reklamu na velkoplošných billboardech, se kterou přišla čtveřice senátorů za Stranu zelených, Senát nakonec odmítl. Rozhodl o tom ve druhém kole schvalování, byť poměrně těsnou většinou. Kritici považovali novelu za nadbytečný regulační předpis. Poukazovali na vládní úpravu pravidel volební kampaně.

Novelu o poplatcích za těžbu uhlí schválil Senát beze změn
Senát schválil beze změn novelu, podle níž má mít stát více peněz z poplatků za těžbu hnědého uhlí. Rozhodl o tom po téměř tříhodinové debatě, v níž řada senátorů požadovala zrušit pětileté moratorium na výši poplatků. Stejně jako ve Sněmovně nebyl přijat ani zákaz těžby ropy a plynu z břidlic metodou hydraulického štěpení. Novelu horního zákona nyní dostane k podpisu prezident.

Senátoři schválili posuzování shody u výrobků uváděných na trh
Senátoři schválili nový zákon o posuzování shody stanovených výrobků při jejich uvádění na trh. Norma upravuje požadavky na tyto výrobky a práva a povinnosti jejich prodejců. Zákon je podle ministerstva průmyslu technickým předpisem, na jehož základě bude vláda pomocí nařízení přejímat do českého právního řádu nové unijní směrnice.

Senát vybídl prezidenta ke zdrženlivosti ve výrocích
Prezident by měl být podle Senátu ve vyjádřeních zdrženlivý. Neměl by poškozovat vážnost jiných ústavních orgánů ani ohrožovat spojenecké závazky a hodnotovou orientaci České republiky. Jako hlava státu by neměl svými slovy a činy společnost rozdělovat. Senát se na tom shodl nejtěsnější většinou po debatě o sporných výrocích prezidenta Miloše Zemana.


Pozn.:

Ministerstvo vypsalo tendr na náramky, odhaduje cenu 100 mil. Kč
29. února 2016 - Ministerstvo spravedlnosti a Probační a mediační služba vypsaly novou zakázku na takzvané elektronické náramky pro vězně. Předpokládaná cena veřejné zakázky je 100 milionů korun bez DPH. Zájemci o účast v tendru se mohou hlásit do 5. dubna, upozornilo ministerstvo v tiskové zprávě. Už dříve uvedlo, že zakázka bude pokračovat formou takzvaného soutěžního dialogu. Do předchozího výběrového řízení se nepřihlásil žádný zájemce.

Soudy by měly duševně postiženým ustanovovat advokáty, míní ÚS
2. března 2016 - Soudy by měly lidem s duševním postižením ustanovovat advokáty, kteří náležitě zajistí ochranu jejich práv. Doporučení vyslovil Ústavní soud (ÚS) v nálezu, jímž se zastal ženy s omezenou svéprávností. Nález je k dispozici na webových stránkách soudu.

Novela zákona o významné tržní síle vstupuje v účinnost
6. března 2016 - Novela zákona o významné tržní síle, která má více chránit dodavatele před nekalými praktikami některých obchodních řetězců, vstupuje v účinnost. Obchodníci mají tři měsíce na to, aby uvedli do souladu s novou legislativou všechny své smlouvy.


Zdroj: ČTK

EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz