13. 11. 2017
ID: 106634upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 6.11.2017 – 12.11.2017

Vláda schválila návrh novely zákona o cestovním ruchu. ČTK o tom informovala Veronika Vároši, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které návrh předložilo. Důvodem zavedení novely je povinnost České republiky zavést do práva některé směrnice Evropské unie. Mění se jí zákon z roku 1999 o některých podmínkách podnikání a výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu. Podle MMR je hlavním cílem novely sjednocení pravidel pro zájezdy v rámci vnitřního trhu EU, které zvýší ochranu spotřebitele.

Vláda

6. listopadu 2017

Úřady nabídnou firmám u zajišťovacích příkazů alternativy
Finanční správa bude při vydání zajišťovacího příkazu u fungujících firem nabízet alternativní zajištění majetku, jako je zástavní právo, ručení třetí osoby nebo finanční záruky. Vyplývá to z vyjádření náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové před dnešním jednáním vlády. Vláda následně jednání o využívání zajišťovacích příkazů přerušila, informoval na tiskové konferenci ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Vláda schválila novelu zákona o cestovním ruchu
Vláda dnes schválila návrh novely zákona o cestovním ruchu. ČTK o tom informovala Veronika Vároši, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které návrh předložilo. Důvodem zavedení novely je povinnost České republiky zavést do práva některé směrnice Evropské unie. Mění se jí zákon z roku 1999 o některých podmínkách podnikání a výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu. Podle MMR je hlavním cílem novely sjednocení pravidel pro zájezdy v rámci vnitřního trhu EU, které zvýší ochranu spotřebitele.

Vláda schválila výjimky pro EET u postižených a pro prodej ryb
Elektronická evidence tržeb (EET) se nebude vztahovat na předvánoční prodej ryb a na nevidomé a hluchoslepé podnikatele. Obě výjimky budou dočasné. Návrh ministerstva financí dnes schválila vláda, informovalo MF. Pro hluchoslepé a nevidomé podle materiálu ministerstva nyní neexistují na trhu vhodná pokladní zařízení.

Vláda jmenovala nového člena rady pro výzkum, je jím Karel Kouřil
Členem vládní rady pro výzkum se stal Karel Kouřil z podnikatelského a inovačního centra BIC Brno. Do funkce ho jmenovala vláda na svém dnešním zasedání. Kouřil v radě nahradí rektora Technické univerzity v Liberci Zdeňka Kůse.

Vláda jmenovala Staška státním tajemníkem ministerstva zahraničí
Novým státním tajemníkem na ministerstvu zahraničí se stal dosavadní náměstek ministra Miloslav Stašek. O jeho jmenování do funkce dnes rozhodla vláda, funkční období mu začne ve středu. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zahraničí.


Poslanecká sněmovna

8. listopadu 2017

Hamáček svolal první schůzi Sněmovny, začne 20. listopadu
Bývalý předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) už svolal ustavující schůzi nové dolní komory. Začne podle očekávání 20. listopadu, poslanci se sejdou ve 13:00, uvádí pozvánka na sněmovním webu.


Senát

8. listopadu 2017

Senát asi schválí vynětí sociálních ústavů a ambulancí z EET
Elektronická evidence tržeb (EET) by se neměla vztahovat na sociální ústavy, nemocnice a část lékařských ambulancí. Počítá s tím senátorská novela, kterou dnes téměř jednomyslně podpořil senátní hospodářský výbor. Proti nebyli ani zástupci ministerstva financí. Není však jisté, zda se normu podaří schválit včas vzhledem k tomu, že se Sněmovna v povolebním složení sejde poprvé až za dva týdny.


Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz