15. 3. 2010
ID: 60811upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 8.3.2010 – 14.3.2010

Rozsudkům soudů členských zemí EU budou muset české orgány přikládat stejnou váhu jako verdiktům českých soudů. Mezi odsouzením v zemích EU a v Česku nelze činit rozdíly, usnesla se ve čtvrtek Legislativní rada vlády (LRV).

Vláda

8. března 2010

Přijímání zákonů bude rychlejší, jinak hrozí pokuty od EU
Vláda v pondělí schválila návrhy opatření ministra a šéfa Legislativní rady vlády (LRV) Pavla Zářeckého na zrychlení legislativního procesu. Za nedodržování termínů pro začlenění evropských směrnic do právního řádu totiž Česku hrozí vysoké pokuty.

Vláda stáhla z programu návrh na zapůjčení tuny českého zlata na výstavu Expo 2010
Vláda v pondělí neprojednala návrh na zapůjčení tuny českého zlata na výstavu Expo 2010 v čínské Šanghaji. Návrh stáhl ministr zahraničí Jan Kohout z projednávání a kabinet se jím dále nebude zabývat.

Vláda schválila zvýšení podpory mléka a dotace na ekologické ovocné sady
Nejpozději do 30. června letošního roku by měli chovatelé skotu získat ze zdrojů EU mimořádnou dotaci ve výši zhruba 150 milionu korun. Počítá s tím návrh nařízení, které vláda na svém pondělním jednání schválila.

Vláda chce omezit působení profesorů na několika vysokých školách
Kabinet Jana Fischera v pondělí odsouhlasil poslaneckou novelu vysokoškolského zákona. Předloha omezuje práci profesorů, kteří působí na více školách.

Vláda schválila návrhy, které řeší ovzduší v Moravskoslezském kraji
Vláda na svém pondělním zasedání přijala zprávu ministra životního prostředí Jana Dusíka, která obsahuje návrhy nových řešení znečištěného ovzduší v Moravskoslezském kraji. Obsahem zprávy je především koordinace postupu jednotlivých ministerstev.

Fischer informoval Klause o připravovaných změnách v armádě
Premiér Jan Fischer a ministr obrany Martin Barták v pondělí informovali prezidenta Václava Klause o chystaných změnách v armádě. Fischer uvedl, že prezident chce být informován a budou proto následovat další schůzky.

11. března 2010

Rozsudky členských zemí EU budou mít stejnou váhu jako verdikty českých soudů
Rozsudkům soudů členských zemí EU budou muset české orgány přikládat stejnou váhu jako verdiktům českých soudů. Mezi odsouzením v zemích EU a v Česku nelze činit rozdíly, usnesla se ve čtvrtek Legislativní rada vlády (LRV).

Fischer ministra Pecinu neodvolá
Premiér Jan Fischer neodvolá Martina Pecinu z funkce ministra vnitra kvůli jeho kandidatuře ve sněmovních volbách. Trvá však na tom, aby resort řízený možným lídrem pražské kandidátky socialistů, zůstal stranou volební kampaně a pracoval neutrálně.

Premiér Fischer nepřijal Kocábovu rezignaci
Premiér Jan Fischer nepřijal po středečním jednání rezignaci ministra pro lidská práva Michaela Kocába, protože k tomu nemá důvod. Ocenil snahu ministra zachovat se ve své privátní záležitosti maximálně poctivě, informoval ve čtvrtek mluvčí vlády Roman Prorok.


Poslanecká sněmovna

9. března 2010

Rozpočtový výbor sněmovny odsouhlasil návrh ministerstva na vázání výdajů kapitol
Rozpočtový výbor sněmovny na svém úterním zasedání odsouhlasil návrh ministerstva financí na vázání výdajů kapitol, na které nemá vláda přímý vliv. Tyto kapitoly, mezi které patří například sněmovna nebo Senát, nebudou smět do pololetí disponovat částí svých peněz kvůli obtížné ekonomické situaci.

Vlček podal trestní oznámení na šéfa NKÚ Dohnala
Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) podal na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala trestní oznámení, a současně Kárné komoře NKÚ návrh na zahájení kárného řízení. Splnil tím usnesení sněmovny, informoval v úterý Vlček.

Poslanci přehlasovali Klausovo veto a schválili zákaz prodeje ruzyňského letiště
Poslanecká sněmovna schválila na úterním zasedání zákon o vlastnictví letiště Praha - Ruzyně, který zamezuje jeho privatizaci. Poslancům se tak podařilo přehlasovat prezidenta Václava Klause, který zákon vetoval.

Sněmovna přehlasovala veto Senátu o krajském referendu
Zákonodárci na úterní 75. řádné schůzi přijali zákon, který zavádí krajská referenda. Nadopoloviční většinou všech přehlasovali veto Senátu.

Odškodnění od Evropského soudu se nebude započítávat do výpočtu životního minima
Sněmovna v úterý přehlasovala veto Senátu návrhu zákona měnícího podmínky pro výpočet životního minima. Novela zákona o životním a existenčním minimu počítá s tím, že odškodnění přiznané Evropským soudem se nebude započítávat do základu pro výpočet životního minima.

Poslanci schválili novelu zákona o Státním fondu rozvoje bydlení
Poslanci schválili novelu zákona o Státním fondu rozvoje bydlení, která má umožnit jeho dotování ze státního rozpočtu. Peníze by měly být využity především na program Nový panel, který patří mezi nejefektivnější programy státní bytové politiky na podporu rekonstrukcí panelových domů.

Sněmovna přehlasovala Senát, sporné zaměstnanecké benefity jdou k prezidentovi
Sněmovna na své úterní schůzi 106 hlasy přehlasovala senátorské veto u novely zákona o dani z přidané hodnoty, která je předmětem dlouhodobých sporů mezi politiky a zástupci odborů, kteří hrozili dokonce stávkou. Novela nyní míří k prezidentovi.

Ústavně-právní výbor doporučí rozšířit pravomoci NKÚ
Ústavně-právní výbor doporučí Poslanecké sněmovně návrh na rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), rozhodl o tom v úterý na svém zasedání. Konkrétní rozsah pravomocí však bude záležet na zákonodárcích, NKÚ by mohl kontrolovat obce, kraje i firmy hospodařící s veřejnými penězi.

10. března 2010

Zákonodárci navrhli zřídit registr vysokoškolských profesorů
Poslanci přidali k novele o pedagogických pracovnících pozměňovací návrh, který zavádí registr vysokoškolských učitelů. Akreditační komise by tak díky němu měla mít lepší přehled o tom, jaké úvazky na kterých školách profesoři mají.

Spotřebitelé se už nemusí bát úvěrů, smlouvy budou přehlednější
Poslanci ve středu odsouhlasili novelu zákona, která má chránit spotřebitele před rizikovými úvěry. Nově bude věřitel povinen poskytnout dlužníkovi dostatek informací před podepsáním smlouvy tak, aby ten byl schopný posoudit, zda nabídka odpovídá jeho finanční situaci.

Zákonodárci bez průtahů projednali prioritní druhá čtení, pokračují prvními
Na středečním jednání 75. řádné schůze Poslanecké sněmovny již poslanci projednali všechna druhá čtení zákonů, na nichž měl zájem kabinet, dodrželi tak dohodu s vládou, že nebudou tyto návrhy blokovat. Nyní sněmovna projednává v prvním čtení další normy, které vláda označila za svou prioritu.

Sněmovna odsouhlasila navýšení pojištění vkladů do výše 100 tisíc eur
Vklady v bankách by měly být od roku 2011 pojištěny až do výše 100 tisíc eur (2,6 milionu korun). Návrh novely zákona o bankách, který vyplývá z požadavků směrnice Evropské unie, schválila ve středu sněmovna ve zkráceném řízení už v prvním čtení.

11. března 2010

Obecně prospěšné společnosti se možná dočkají změny statutárního orgánu
Sněmovna na své čtvrteční schůzi odeslala k projednání petičnímu výboru novelu zákona o obecně prospěšných společnostech (OPS), podle níž nemá být statutárním orgánem OPS správní rada, ale měl by se jím stát přímo ředitel společnosti. Novelu připravil ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Poslanci žádají Ústavní soud, aby zastavil šmírování občanů
Poslanci ODS v čele s Markem Bendou a Kateřina Jacques (SZ) podepsalo podání k Ústavnímu soudu, které vypracovalo občanské sdružení Iuridicum Remedium (IuRe). Zákonodárci chtějí zarazit uchovávání záznamů o e-mailech, telefonních hovorech a SMS, sdělil ve čtvrtek Mediafaxu Jan Vobořil z IuRe.

Bezpečnostní výbor sněmovny zamítl návrh vyslechnout Tichého kvůli Krakatici
Bezpečnostní výbor sněmovny zamítl návrh předsedy výboru Františka Bublana na vyslechnutí bývalého policisty Karla Tichého ke spisu Krakatice, který mapuje prorůstání organizovaného zločinu do politiky. Agenturu Mediafax o tom informoval sám Bublan.

12. března 2010

Sněmovna prodloužila pobyt britským vojenským poradcům v ČR o dalších pět let
Poradní a výcvikový tým britských vojáků bude působit na vyškovské základně dalších pět let. V pátek o tom rozhodla Poslanecká sněmovna.

Praha se sloučí do jednoho volebního obvodu, rozhodli poslanci
Poslanecká sněmovna dala v pátek v prvním čtení zelenou novele zákona o Praze, která ruší možnost dělit hlavní město v komunálních volbách na více volebních obvodů. Návrh předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody projedná výbor dolní komory pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Vlček svolal na čtvrtek schůzi sněmovny kvůli zdravotnictví
Šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) svolal na příští čtvrtek 18. března od 9. hodin 77. schůzi. Na návrh pořadu předložený skupinou poslanců budou projednány čtyři body týkající se zdravotnictví, informovala o tom v pátek Mediafax Vlčkova mluvčí Kristýna Landová.

Poslanci chtějí po vládě konkrétní opatření na zlepšení ovzduší na Ostravsku
Sněmovna chce po vládě, aby do 10. dubna předložila konkrétní kroky, kterými hodlá zlepšit stav životního prostředí v Moravskoslezském kraji. Na opatření by se měly použít peníze ze státního fondu životního prostředí, rozhodli v pátek poslanci.


Pozn.:

Změny zákona o dani z přidané hodnoty si vyžádají 70 milionů korun
8. března 2010 - Rozpočtové dopady změny zákona o dani z přidané hodnoty budou ve výši 70 milionů korun. Z této částky se 50 milionů týká režijních jízdenek a 20 milionů benefitů, jako je stravování a ubytování, sdělil na pondělní tiskové konferenci po zasedání vlády ministr financí Eduard Janota.

Ministr kultury oslovil možné kandidáty na post generálního ředitele Národní galerie v Praze
8. března 2010 - Pět předních českých galeristů a historiků umění oslovil ministr kultury Václav Riedlbauch s nabídkou kandidovat na post ředitele Národní galerie v Praze. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informoval mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

HN: D1 dostane tři pruhy a kamiony zákaz "závodění"
9. března 2010 - Řidiče čekají roky trápení na D1. Ministerstvo dopravy právě chystá plány na velkou opravu dálnice, neobejde se bez uzavírek. Oprava má stát 20 miliard a trvat až deset let. Informace přineslo úterní vydání Hospodářských novin (HN).

Ludmila Brožová-Polednová zůstane ve vězení, soud zamítl její žádost
9. března 2010 - Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, která se podílela na justiční vraždě Milady Horákové, zůstane ve vězení. Soud zamítl její žádost o přerušení trestu, řekl v úterý agentuře Mediafax mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Aleš Korejtko.

Vznik Evropského měnového fondu bude pravděpodobně vyžadovat změnu Lisabonské smlouvy
9. března 2010 - Němečtí a francouzští státníci, kteří přivítali vznik Evropského měnového fondu, se shodli, že pravděpodobně bude nutné změnit evropské smlouvy. V úterý o tom informoval server EUobserver, francouzská média a server Euractiv.

Česká republika má prý nárok na náhradu nákladů za vedení dvou arbitráží, které byly proti ní vedeny
9. března 2010 - Česká republika má podle arbitrů nárok na úhradu nákladů za vedení sporů, které proti ní byly vedeny ve dvou arbitrážích. Sdělilo v úterý ministerstvo financí.

LN: Stát ztíží práci cizincům, neprodlouží jim povolení
10. března 2010 - Cizinci ze zemí mimo EU, kteří by chtěli pracovat v Česku, mají smůlu. Úřady práce jim podle informací LN přestanou - až na výjimky - vydávat pracovní povolení. Informace přineslo středeční vydání Lidových novin (LN).

NKÚ: Rizikem pro stát je nedostatečná výše rezerv na vyřazování jaderných zařízení
10. března 2010 - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se domnívá, že pro státní rozpočet je velkým rizikem nedostatečná výše rezerv na vyřazování jaderných zařízení. Vyplývá to z kontroly Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), jejíž výsledky NKÚ zveřejnil ve středu.

Advokátní kancelář Kříž a Bělina zvýšila počet společníků
10. března 2010 - Advokátní kancelář Kříž a Bělina zvýšila počet společníků o čtyři právníky, kteří dosud pracovali v právním týmu kanceláře. Informovala ve středu advokátní kancelář Kříž a Bělina.

Evropská unie podpoří zaměstnance, kterým hrozí výpověď
11. března 2010 - Zhruba 300 milionů korun rozdělí ministerstvo práce a sociálních věcí z operačního programu Evropské unie na projekty, které jsou zaměřené na zaměstnance, jimž hrozí propuštění z práce. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

ÚOOÚ: Novela zákona o léčivech neobsahuje naše připomínky
11. března 2010 - Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) ve čtvrtek oznámil, že novela lékového zákona, jíž se nyní zabývá sněmovna, neobsahuje jeho připomínky k centrálnímu úložišti. To má fungovat jako páteř kontroly prodeje pseudoefedrinových léků.

Palubní posádky British Airways v březnu vyhlásí sedmidenní stávku
12. března 2010 - Palubní zaměstnanci letecké společnosti British Airways (BA) v březnu vyhlásí sedmidenní stávku. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

LN: Oběti justičních omylů budou odškodněni rychleji
13. března 2010 - Ministerstvo spravedlnosti hlásí, že se k přehmatům svých úředníků postaví čelem a nebude více zdržovat náhrady za takzvanou majetkovou újmu. Oběti justičních omylů se tak v budoucnu rychleji domohou odškodnění. Informace přineslo sobotní vydání Lidových novin (LN).

OVM: Ekonomové by nynější superhrubou mzdu upravili
14. března 2010 - Superhubá mzda se musí upravit, neboť ani její současná podoba není spravedlivá. Shodli se na tom přizvaní ekonomové v nedělní televizní debatě Otázky Václava Moravce (OVM).

Podle Janoty se schválený státní rozpočet ukazuje jako reálný
14. března 2010 - Jako reálný se ukazuje po dvou měsících letošního roku český státní rozpočet, který počítá s růstem hrubého domácího produktu o 0,3 až 0,5 procenta. V nedělních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr financí Eduard Janota.

Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz