epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • COVID-19
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory
Konference: Rodina v právu a bezpráví
31. 3. 2004
ID: 24685upozornění pro uživatele

Trendy rozhodování soudů ve věcech svěření dětí do péče jednoho z rodičů (subjektivní zamyšlení)

Je tomu již přes deset let, co jsem poprvé stanula před soudem jako právní zástupkyně jednoho z rodičů, dožadujícího se po rozvodu participace na výchově svého dítěte. Od té doby mi prošly rukama desítky, ba možná i více než stovka takovýchto případů a snad je to chvíle pro zamyšlení se nad tím, kam soudy ve svém způsobu rozhodování postoupily a kam nikoliv.

 

Je tomu již přes deset let, co jsem poprvé stanula před soudem jako právní zástupkyně jednoho z rodičů, dožadujícího se po rozvodu participace na výchově svého dítěte. Od té doby mi prošly rukama desítky, ba možná i více než stovka takovýchto případů a snad je to chvíle pro zamyšlení se nad tím, kam soudy ve svém způsobu rozhodování postoupily a kam nikoliv.

 

Nejedná se mi primárně o právní posouzení věci, přestože v průběhu uplynulých let došlo k podstatným změnám v Zákoně o rodině. Na základě své praxe totiž dospívám k závěru, že k podstatným změnám či posunům v náhledech soudů na danou problematiku nepřispěla ani tak změna zákonů, jako změna některých postojů společnosti a společenských zvyklostí. Jako východisko k mému subjektivnímu zamyšlení je nutno zdůraznit dva činitele – jeden praktický a jeden teoreticko-právní. Praktickým činitelem je fakt, že v naprosté převaze poskytuji právní zastoupení otcům, kterým děti či dítě nebylo po  rozvodu manželství svěřeno do péče. Teoretickým východiskem k mému zamyšlení je moje nezvratné přesvědčení, že oblast rodinného práva a vztah dětí a rodičů je jedním z úhelných „lidských práv“, což se promítá v existenci dvou velkých lidskoprávních úmluv, které se dotýkají rodinného práva, a to jmenovitě Úmluvy o základních lidských právech a svobodách – jmenovitě čl. 8 a čl. 5  Dodatkového protokolu č. 7 a Úmluvy o právech dítěte.

 

Je stálou skutečností, že přes 90 % dětí je svěřováno soudem po rozvodu do péče matky. Dle obvyklého „standardního“ názoru řady soudců, s nimiž jsem se na dané téma mimo jednání v konkrétních kauzách bavila, je tomu tak proto, že okolo 80 % otců již dopředu rezignuje na možnost žádat svěření dítěte do své péče a ztotožní se s tím, že dítě má být svěřeno do výchovy matce. Hlavní „boj“ se tak svádí o úpravu styku a výši alimentační povinnosti. V případech, kdy otcové žádají o svěření dětí do vlastní výchovy, pak dle názoru týchž soudců rozhodují soudy spravedlivě a na základě provedených důkazů, včetně znaleckých posudků a děti jsou svěřovány do péče „půl na půl“, takže výsledkem je oněch sumárních cca 90 % dětí svěřených do péče matek. Podle mého názoru není situace zdaleka tak jednoznačná. Především se nemohu ztotožnit s často vyslechnutým názorem, že „otcové si za to mohou sami“, a dále dle mého názoru sledování počtu dětí svěřených po rozvodu matkám připomíná poněkud ono přísloví „první vyhrání z kapsy vyhání“ a nesleduje další osudy těchto rozhodnutí.

 

Právě v této oblasti, oblasti následných rozhodnutí, která mění původní rozhodnutí soudu o výchovném prostředí a šíři styku s druhým rodičem, je dle mého názoru nutno hledat počátek megatrendu, který se začíná stále šířeji uplatňovat. Ano, je pravda, že po rozvodu rodičů bývají děti s takřka železnou pravidelností svěřovány do výchovy matkám. Děje se tak z několika příčin. Především je v české společnosti stále vrcholně neakceptovatelné, aby tomu bylo jinak. Pakliže dítě není svěřeno matce, počíná okolí matky – a to paradoxně především ženy – hledět na matku jako na sociálně patologickou osobu, protože „jinak by přece děti dostala“. Ani vysvětlování matky, že se s otcem dohodli na jiném, pro ně vhodnějším uspořádání nebývá okolím akceptováno. V případě, že děti jsou svěřeny do péče otcům, matky často změní zaměstnání, bydliště či obojí, aby se vyhnuly společenským tlakům, které svojí podstatou patří spíše do středověku, ale bohužel jsou stále velmi účinné. Tohoto společenského dopadu si jsou otcové povětšinou velmi dobře vědomi a v rozjitřené atmosféře rozvodu hledají jiné formy naplnění svých tužeb účastnit se na výchově svých dětí, jako je například častější styk s dětmi, nabývající někdy až formy kvazistřídavé péče. Dalšími aspekty jsou nižší věk dětí při prvním rozhodování o svěření dětí do péče a fakt, že to jsou povětšinou muži, kdo odchází ze společných domácností a kdo tedy má po jistou dobu výrazně horší „materiálně-technické zázemí“ pro výchovu dětí. Zde je třeba mít na paměti především bytovou otázku, kde v konjunkci s neexistencí deregulace nájemného v nájemních bytech jsou otcové stavěni do výrazně nevýhodných pozic. Po dosažení rozvodu a prvotní stabilizaci poměrů však začíná na straně otců docházet k „navrácení se k původním cílům“, jejichž – avšak nikoliv pouze jejichž – důsledkem je změna úpravy výchovných poměrů dítěte.

 

Zcela novým trendem je vstupování dětí samotných do rozhodování o jejich vlastním výchovném prostředí. Ty tam jsou doby, kdy dítěti bylo některým z rodičů sděleno, že „do osmnácti budeš poslouchat, pak si dělej co chceš“, a dítě, patřičně frustrováno, poslušně sklonilo hlavu. Jsou stále častější žádosti především 12-15ti letých dětí, dostavujících se zcela spontánně na OPD či přímo na soud a dožadujících se, že chtějí být s tátou, protože jej znají jen „z návštěv“ a chtějí s ním teď být. I když se v těchto případech většinou jedná o děti v pubertě, dlužno říci, že v poslední době vídám, že i děti 7-10ti leté jsou schopny často říci svůj relevantní názor a s potěšením sleduji, že soudy berou tento názor dětí více do úvahy. Zajímavé je, že tato rozhodovací schopnost či vyjádření názoru není vlastní jen pražským či velkoměstským dětem, ale setkala jsem se s ním i v řízeních před odlehlejšími okresními soudy. Je tedy zřejmé, že se jedná o nový celospolečenský kulturní jev, s jehož možností by měly matky počítat zejména tehdy, když setrvávají na svých negativních stanoviscích vůči otcům a prezentují je před dětmi.

 

Dalším pozoruhodným jevem je vztah otců a dcer, který mám ze svého úhlu pohledu možnost sledovat. Tak, jak klesá počet potomků jednoho muže, jsou dcery stále méně a méně (pokud ještě vůbec) „druhořadým“ produktem, při jehož narození se otcům klepe na rameno a utěšuje se „tak příště“. Ve své praxi neshledávám rozdílů vztahu otců k dcerám a synům a když, tak pouze v tom směru, že otcové jsou dle mých pozorování na dcery daleko více navázáni a daleko více usilují o co nejširší styk s nimi. Psychologické posudky otců pravidelně referují o tom, že vztah dítěte a otce je postaven na bezpodmínečném přijetí dítěte rodičem, a fakt, že dítě je dívka, nehraje ve vztahu žádnou roli, neboť otec respektuje autonomii dcery. Je proto pozoruhodné, že soudy stále vidí jako problém rozdílnost pohlaví rodiče a dítěte a svěřování synů do péče otců jsou v podstatě otevřenější.

 

Vztah otce a dcery je často rozkrýván při jednáních, kde se otec dožaduje rozšíření styku nad ony dva dny jednou za 14 dní, které jsou dnes již naštěstí většinou vnímány jako zcela nedostatečné. Na obligátní otázku soudu „a co tatínku spolu s dcerou děláte“ jsem již vyslechla nepřeberné množství odpovědí, z nichž vyplývá jedno: otcům nečiní žádný problém zříci se těch „nejchlapštějších“ aktivit, z nichž mne teď napadá snad jen hokej a návštěva fotbalových zápasů, a neustále rozšiřují spektrum činností, které sdílejí se svými dcerami a ke kterým je vedou. Jsou to především počítače a sportovní aktivity, ve kterých nacházejí společné zalíbení. Vcelku se jedná o vedení k otevřenému, sebevědomému a aktivnímu způsobu života, tedy vedení ke skutečné mentální emancipaci. To je velmi neočekávaný „vedlejší produkt“ výchovy dívek v Čechách a je předčasné se dohadovat, jaké budou jeho účinky o generaci později.

 

Je zřejmé, že jsem se ve své úvaze věnovala spíše společenským než právním aspektům svěřování dětí do péče českými soudy. Advokát však nežije ve vzduchoprázdnu a je jeho povinností sledovat společenské změny a interpretaci problematiky, o níž poskytuje právní služby, svým okolím. I to může totiž významně pomoci k předpovězení úspěchu či neúspěchu klienta, jehož názor má právně obhájit.

 

Výše popsaná situace zdaleka nereprezentuje „klasický“ průběh řízení při rozhodování o svěření dítěte do péče jednoho z rodičů. Ukazuje však, kam se pravděpodobně bude tento okruh otázek řešených soudy ubírat. Je na sociolozích, aby popsaný trend zhodnotili ze svého hlediska. Z hlediska právního je možné jej pouze přivítat, neboť ve své podstatě je praktickým naplňováním obou mezinárodních lidskoprávních smluv, které jsou součástí právního řádu České republiky a mají přednost ve smyslu čl. 10 Ústavy  i před Zákonem o rodině.

 

 

JUDr. Klára Veselá Samková, advokátka



© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz

Klára Veselá Samková
31. 3. 2004
pošli emailem
vytiskni článek
  • Tweet

Další články:

  • Hlasování per rollam ve společnosti s ručením omezeným
  • Nový zákon o odpadech: Přehled 10 vybraných změn
  • Dětské dluhy a chystaná novelizace OZ a OSŘ
  • Stravenkový paušál (peněžitý příspěvek na stravování) – právní a daňové aspekty
  • Mateřská dovolená: Ukládá zákoník práce pouze povinnost zaměstnavateli zaměstnankyni mateřskou dovolenou poskytnout, nebo také matce povinnost na mateřskou dovolenou nastoupit?
  • Náhrada škody dle krizového zákona a výklad v neprospěch poškozených provedený Ministerstvem vnitra
  • „Nešvary“ rekognice
  • Rozvod bez účasti manželů nikoliv pouze v době pandemie
  • Úhrada vyšetření na přítomnost antigenu viru SARS –CoV-2 v oblasti poskytování sociální péče
  • Zákon o whistleblowingu na dosah?
  • Lhůta k uplatnění práv z vadného plnění se při výměně spotřebního zboží nebo jeho součásti neobnovuje, ale pokračuje lhůta původní

Související produkty

Online kurzy

  • SVĚŘENSKÉ FONDY (zajímavý nástroj ochrany majetku s velkým ALE)
  • Problematika bytového spoluvlastnictví
  • Společenství vlastníků jednotek
  • Zajištění dluhu v Občanském zákoníku se zvláštním přihlédnutím k zástavnímu právu a zajišťovacímu převodu práva III.
  • Zajištění dluhu v Občanském zákoníku se zvláštním přihlédnutím k zástavnímu právu a zajišťovacímu převodu práva II.
Lektoři kurzů
Mgr. Stanislav Servus,  LL.M.
Mgr. Stanislav Servus, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. et Mgr.  Pavla  Voříšková, Ph.D.
JUDr. et Mgr. Pavla Voříšková, Ph.D.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Filip Melzer, LL.M., Ph.D.
doc. JUDr. Filip Melzer, LL.M., Ph.D.
Kurzy lektora
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.
JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Kristýna Faltýnková
JUDr. Kristýna Faltýnková
Kurzy lektora
JUDr. Katarina Maisnerová ml.
JUDr. Katarina Maisnerová ml.
Kurzy lektora
JUDr. Petr Bezouška, Ph.D.
JUDr. Petr Bezouška, Ph.D.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Petr Tégl, Ph.D.
doc. JUDr. Petr Tégl, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Daniela Kovářová
JUDr. Daniela Kovářová
Kurzy lektora
všichni lektoři

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Okresní úřady byly zrušeny, okresy jako správní celky však nikoli
  • Sankce za dob koronavirové pandemie – Odpovědnost za přestupky – 1. díl seriálu
  • Povinnost nošení roušky v kontextu ústavních práv
  • Roušky na pracovišti. Jaká jsou rizika?
  • Občanský průkaz a prokazování totožnosti
  • Potvrzení o zaměstnání
  • Elektronický příjezdový formulář jako podmínka vstupu do ČR z rizikových zemí
  • Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Roušky na pracovišti. Jaká jsou rizika?
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Sankce za dob koronavirové pandemie – Odpovědnost za přestupky – 1. díl seriálu
  • Povinnost nošení roušky v kontextu ústavních práv
  • Právní ochrana elektronické pošty zaměstnanců
  • Stravenkový paušál (peněžitý příspěvek na stravování) – právní a daňové aspekty
  • Okresní úřady byly zrušeny, okresy jako správní celky však nikoli
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Regulace open-source P2P platební sítě Bitcoin
  • Náklady řízení
  • Desatero pro výtěžnější oddlužení
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Sankce za dob koronavirové pandemie – Odpovědnost za přestupky – 1. díl seriálu
  • Krácení dovolené nově od 1. 1. 2021
  • Stravenkový paušál, co tato novinka znamená pro zaměstnance a co pro zaměstnavatele?

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Aktivní věcná legitimace (exkluzivně pro předplatitele)

Pokud by byly zjištěny okolnosti, které by jinak, bylo-li by vedeno odpovídající řízení, vedly k závěru o neplatnosti usnesení valné hromady společnosti o naložení s uvolněným...

Péče řádného hospodáře (exkluzivně pro předplatitele)

Pro aplikaci § 68 odst. 1 z. o. k. je – z časového hlediska – rozhodné, zda za účinnosti tohoto ustanovení došlo k jednání člena (nebo bývalého člena) statutárního orgánu...

Předkupní právo (exkluzivně pro předplatitele)

Na rozdíl od předkupního práva sjednaného smluvně – bez ohledu na to, zda působí jen mezi stranami nebo má věcněprávní účinky – je předkupní právo spoluvlastníků nemovité...

Insolvenční správce

Ustanovení § 32 odst. 1 a 2 insolvenčního zákona, ve znění účinném od 1. ledna 2014, je nutno vykládat tak, že návrh na zproštění insolvenčního správce funkce může podat (jen)...

Pojem „správní činnosti“ (exkluzivně pro předplatitele)

Pod „správní činnosti“ ve smyslu ustanovení § 2 odst. 3 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů je možno podřadit...

Vyhledávání ASPI

ASPI

Hledání v rejstřících

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
AIVD APEK 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2021, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů