20. 4. 2001
ID: 5951upozornění pro uživatele

Vyhláška o elektronickém podpisu bude nejpozději na podzim

Úřad pro ochranu osobních údajů bude moci vydat vyhlášku o elektronickém podpisu až po schválení novely zákona o ochraně osobních údajů, která úřadu svěřuje příslušné kompetence.

Úřad pro ochranu osobních údajů bude moci vydat vyhlášku o elektronickém podpisu až po schválení novely zákona o ochraně osobních údajů, která úřadu svěřuje příslušné kompetence. Tuto novelu zatím schválila pouze Poslanecká sněmovna. Ředitelka odboru elektronického podpisu úřadu na ochranu dat Dagmar Bosáková na tiskové konferenci nechtěla určit, kdy vyhláška nabyde platnosti, jako "nejzazší" termín ale uvedla podzim letošního roku.

Ministr Karel Březina již dříve uvedl, že s účinností vyhlášky se počítá již od letošního července. Vyhláška má otevřít cestu k získání akreditace zejména pro ty, kteří chtějí vydávat kvalifikované certifikáty pro využití elektronického podpisu při jednání s úřady. Podle vedoucího oddělení pro elektronický podpis úřadu na ochranu dat Pavla Vondrušky bude vyhláška zavádět způsoby hodnocení bezpečnosti informačních systémů na vydávání certifikátů. Úřad bude ověřovat, zda žadatel o akreditaci bude splňovat všechny požadavky kladené zákonem.

Vláda současně s vyhláškou připravuje nařízení pro používání elektronického podpisu ve styku s úřady. Nařízení předpokládá vydání standardů zaměřených na bezpečnost "elektronických podatelen a na ověřovací a podepisovací prostředky doporučené pro tyto podatelny. Standardy má zpracovat Úřad pro veřejné informační systémy.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz