20. 3. 2015
ID: 96973

10 otázek pro... Víta Křížku

Zdroj: epravo.cz

eFocus

Mgr. Vít Křížka vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, kde nadále působí jako interní doktorand na Katedře právní teorie. Zabývá se ekonomickou analýzou práva a právní filozofií. Dva roky působil jako asistent soudce na správním úseku Krajského soudu v Brně, kde se zabýval mimo jiné právem veřejných zakázek. Nyní pracuje jako advokátní koncipient v advokátní kanceláři Kalendová v Brně. V rámci celojustiční soutěže Právník roku 2014 obsadil v kategorii Talent roku 2. místo s prací na téma „Jak myslí soudce? Krátké zamyšlení nad myšlením soudců a možnostmi jak toho využít.“

Jiná země pro výkon právnického povolání?
Příště bych se chtěl narodit někde víc na jih k moři, ale nehodlám se tam stěhovat.  Už jsem si doma zvykl a jsem tady šťastný.

Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Ať bych studoval cokoliv, určitě bych to chtěl učit na vysoké škole. Takže akademikem.

Nevýhody vašeho povolání?
Nesnáším lhůty.

Jaký byl Váš nejhorší den v práci?
Každý po prohýřené noci.

Která osobnost symbolizuje spravedlnost?
Bůh Lamius. Jde o fantasy boha ze světa Asterion. Má dvojí tvář: přísnou a slitovnou. Po smrti před ním musí stanout všechny mrtvé duše, aby byly souzeny za své pozemské skutky, které jsou zapsány v Knize osudu.

Kdo na Vás měl ve Vašem profesním životě největší vliv?
Na škole to byla dr. Kateřina Šimáčková. Na soudě potom dr. Jaroslava Skoumalová. Obě byly zcela jiné, ale v tom to spočívá – od každé se se dalo naučit něčemu jinému.

Nejméně přehledný předpis – a proč?
Zákoník práce. Nikdy jsem se v něm nevyznal, a to kvůli devatenácti hlavám ve společných ustanoveních, které občas prostě překvapí.

Žena/muž ve vaší profesi – co jde opačnému pohlaví lépe?
Čistě statisticky dávají trestní soudkyně mírnější tresty, i když obecně jsou pro tresty vysoké. Muži naopak obecně vysokým trestům nefandí, i když pak soudí přísněji. Asi za tím bude fakt, že ženy jsou empatičtější. V právu to ale není nevýhodou.

Proč jste se rozhodl stát se právníkem? A co byste poradil lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
Neměl jsem k tomu vznešené, ale ani nešlechetné úmysly. Bylo to univerzální vzdělání a zároveň konkrétní řemeslo. To se mi líbilo. Ostatním bych poradil, že nejde jen o volbu studijního oboru. Byla to volba životního stylu.

Nesplněný sen?
Stát se filmový režisérem a získat spoustu Oscarů a Zlatých palm z Cannes.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz