epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • COVID-19
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory

Vyhláška ze dne 11.1.2002, kterou se stanoví požadavky na lihoměry a hustoměry na líh, označované značkou EHS

29.1.2002 | Sbírka:  31/2002 Sb. | Částka:  12/2002ASPI

Vztahy

Nadřazené: 505/1990 Sb.
Pasivní derogace: 125/2015 Sb., 260/2003 Sb.
31/2002 Sb.
VYHLÁŠKA
Ministerstva průmyslu a obchodu
ze dne 11. ledna 2002,
kterou se stanoví požadavky na lihoměry a hustoměry na líh, označované značkou EHS
Změna: 260/2003 Sb.
Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky stanoví podle § 27 zákona č. 505/1990 Sb., o metrologii, ve znění zákona č. 119/2000 Sb., (dále jen "zákon") k provedení § 6 odst. 2 zákona:
§ 1
Tato vyhláška stanoví požadavky na lihoměry a hustoměry na líh, které se používají ke stanovení obsahu alkoholu ve směsích vody a etanolu a jsou označovány značkou EHS, (dále jen "lihoměry a hustoměry na líh").
§ 2
(1) Lihoměry a hustoměry na líh mohou být namísto označení úředními značkami stanovenými zvláštním právním předpisem1) označeny značkou EHS schválení typu a prvotního EHS ověření, jejíž grafickou podobu stanoví zvláštní právní předpis,2) jen pokud splňují požadavky stanovené v příloze a jejichž splnění bylo ověřeno postupy stanovenými zvláštním právním předpisem.2)
(2) Metodu stanovení objemového množství a objemové koncentrace lihu a způsob výpočtu množství lihu stanoví zvláštní právní předpis.3)
§ 3
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení sektorové přílohy pro měřidla k Protokolu k Evropské dohodě zakládající přidružení mezi Českou republikou na jedné straně a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně druhé o posuzování shody a akceptaci průmyslových výrobků ve Sbírce mezinárodních smluv, nebo dnem vstupu smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii v platnost, bude-li tento den dřívější.
Ministr:
doc. Ing. Grégr v. r.
Příl.
1. Definice měřidel
1.1 Lihoměry jsou skleněná měřidla, která udávají hmotnostní zlomek alkoholu nebo objemovou koncentraci alkoholu, ve směsi vody a etanolu. Tato měřidla jsou popsána jako hmotnostní lihoměry nebo objemové lihoměry, podle toho, co se měří. Hustoměry na líh jsou skleněná měřidla určená k měření hustoty směsi vody a etanolu.
1.2 Měřidla definovaná v této vyhlášce jsou opatřena stupnicí při referenční teplotě 20 st. C, v souladu s hodnotami vypočtenými podle zvláštního právního předpisu3).
1.3 Tato měřidla jsou opatřena stupnicí pro čtení v rovině volného horizontálního povrchu kapaliny.
2. Popis měřidel
2.1 Lihoměry a hustoměry na líh jsou skleněná měřidla, která jsou tvořena válcovým tělem, jehož spodní část je kuželovitá nebo polokulová, tak aby nezadržovala vzduchové bubliny a dutou válcovitou stopkou přitavenou k horní části těla, její horní konec je zatavený.
2.2 Celý vnější povrch každého měřidla musí být souměrný kolem hlavní osy. Průřez nesmí vykazovat žádnou náhlou změnu.
2.3 Spodní část těla musí obsahovat zatěžovací materiál, jehož účelem je vyrovnat hmotnost měřidla.
2.4 Stopka musí být opatřena stupnicí na válcové podpoře dobře upevněné ke vnitřku stopky.
3. Principy konstrukce
3.1 Sklo používané pro výrobu měřidel musí být průhledné a bez jakýchkoli vad, které by mohly negativně ovlivnit odečítání na stupnici. Sklo musí mít součinitel objemové roztažnosti (25 +/- 2) . 10E-6 st. CE-1.
3.2 Zatěžovací materiál musí být upevněn ve spodní části měřidla. Poté, co se upravené měřidlo ponechá po dobu 1 hodiny v horizontální poloze při 80 st. C a pak se v této poloze zchladí, při ponoření se musí vznášet tak, aby se jeho vertikální osa odchylovala o 1 stupeň a 30 minut.
4. Stupnice
4.1 Žádné měřidlo nesmí mít více než jednu stupnici typu uvedeného v bodě 4.5 nebo 4.6.
4.2 Stupnice a nápisy musí být vyznačeny na podpěře, která má hladký a matný povrch. Tato podpěra musí být dobře upevněna na místo ve stopce a referenční značky by měly být provedeny tak, aby každý posun stupnice a její podpěry vzhledem ke stopce byl zřejmý. Podpěra, stupnice a nápisy nesmějí vykazovat žádné stopy deformace, odbarvení nebo spálení v důsledku působení teploty 70 st. C po dobu 24 hodin.
4.3 Značky stupnice musí být: - umístěny v rovinách kolmých k ose měřidla, - černé a vyznačené zřetelně a nesmazatelně; mimo rozsah jmenovité stupnice mohou mít značky stupnice i jinou barvu, - jemné a zarovnané a o stejné šířce, která není větší než 0,2 mm.
4.4 Délka krátkých značek stupnice musí být nejméně jedna pětina, délka středních značek stupnice nejméně jedna třetina a délka dlouhých značek stupnice nejméně polovina obvodu stopky.
4.5 Lihoměry musí mít jmenovité stupnice s dělením v hmotnostních procentech nebo v objemových procentech alkoholu. Jejich rozsah nesmí přesáhnout 10 % objemu nebo hmotnosti alkoholu. Hodnota dílku stupnice musí být 0,1 %. Každá stupnice musí zahrnovat 5 až 10 doplňkových značek stupnice za horní a dolní mezí jmenovitého rozsahu.
4.6 Hustoměry na líh musí mít jmenovité stupnice s dělením v kg/m3. Musí pokrývat rozsah nepřesahující 20 kg/m3. Hodnota dílků stupnice musí být 0,2 kg/m3. Každá stupnice musí zahrnovat 5 až 10 doplňkových dílků za horní a dolní mezí jmenovitého rozsahu. Stupnice však nesmí přesáhnout 1000 kg/m3.
5. Dělení a číslování stupnice
5.1 U lihoměrů každá desátá značka na stupnici, počínaje od jednoho konce jmenovitého rozsahu stupnice, musí být dlouhá. Středně dlouhá značka musí být mezi každým následným párem dlouhých značek a čtyři krátké značky mezi každou dlouhou značkou a nejbližší středně dlouhou značkou. Dlouhé značky musí být očíslovány.
5.2 U hustoměrů na líh musí být každá pátá značka dlouhá, počínaje od jednoho konce jmenovitého rozsahu stupnice. Mezi dvěma po sobě následujícími dlouhými značkami musí být čtyři krátké značky. Očíslovány musí být pouze páté a desáté značky.
5.3 Značky určující meze jmenovité stupnice musí být popsány úplnými číselnými údaji. U hustoměrů na líh mohou být ostatní dílky stupnice označeny zkrácenými číselnými údaji např. pouze čísly za desetinnou čárkou.
6. Klasifikace a základní rozměry měřidel
6.1 Měřidla musí být v jedné z následujících tříd přesnosti:
- Třída I: Délka dílku stupnice musí být nejméně 1,5 mm.
Měřidla v této třídě nesmějí mít teploměr.
- Třída II: Délka dílku stupnice musí být nejméně 1,05 mm.
Měřidla v této třídě mohou mít zabudovaný teploměr.
- Třída III: Délka dílku stupnice musí být nejméně 0,85 mm.
Měřidla v této třídě mohou mít zabudovaný teploměr.
6.2 Vnější průměr těla jakéhokoliv měřidla musí být mezi 19 až 40 mm. Vnější průměr stopky musí být nejméně 3 mm pro třídu I a II a nejméně 2,5 mm pro třídu III. Délka stopky musí sahat nejméně 15 mm nad nejvyšší značku stupnice. Průřez stopky musí být konstantní alespoň v délce 5 mm pod nejnižší značkou stupnice.
7. Nápisy
7.1 Uvnitř měřidla musí být čitelně a nesmazatelně vyznačeny následující nápisy.
- třída I, II nebo III,
- kg/m3 nebo objemová procenta nebo hmotnostní procenta,
- 20 st. C,
- etanol,
- jméno nebo identifikační značka výrobce,
- identifikační číslo měřidla,
- značka schválení typu.
7.2 Hmotnost měřidla, vyjádřená s přesností na nejbližší miligram, může být vyznačena na těle měřidla.
8. Maximální dovolené chyby a ověřování
8.1 Maximální dovolená chyba pro lihoměry a hustoměry na líh musí být:
- Třída I +/- polovina dílku na stupnici pro každý odečet,
- Třída II a III +/- jeden dílek na stupnici pro každý odečet
8.2 Ověřování musí být prováděno nejméně ve třech bodech rozsahu jmenovité stupnice.
9. Teploměry používané pro stanovení obsahu alkoholu
9.1 Teploměry vestavěné v měřidle používaném pro stanovení obsahu alkoholu.
Jestliže měřidlo používané pro stanovení obsahu alkoholu patří do třídy II nebo III, pak rtuťový dilatační teploměr ve skleněném pouzdře v něm může být vestavěný.
9.1.1 Teploměr musí mít hodnotu dílku 0,1 st. C nebo 0,2 st. C nebo 0,5 st. C a nemusí mít na stupnici značku 0 st. C.
9.1.2 Nejmenší délka dílku stupnice musí být: 0,8 mm v případě teploměrů s hodnotami dílků (0,1 a 0,2) st. C, 1,0 mm v případě teploměrů s hodnotami dílků 0,5 st. C.
9.1.3 Šířka značek stupnice nesmí být větší než jedna pětina délky dílku stupnice.
9.1.4 Maximální dovolené chyby musí být: +/- 0,10 st. C, jestliže teploměr je s hodnotami dílků stupnice 0,1 st. C; +/- 0,20 st. C, jestliže teploměr je s hodnotami dílků stupnice 0,2 st. C nebo 0,5 st. C.
9.1.5 Během procesu schvalování typu musí být chyba vestavěného teploměru stanovena nejméně ve třech bodech rozsahu stupnice.
9.2 Teploměry nevestavěné v měřidle používaném pro stanovení obsahu alkoholu.
9.2.1 Jestliže měřidlo používané pro stanovení obsahu alkoholu náleží do třídy I, teploměr používaný ve spojení s ním musí být: - buď kovový odporový, umožňující měření směsi vody a alkoholu s maximální dovolenou chybou +/- 0,10 st. C, - nebo rtuťový dilatační se skleněným pouzdrem, s hodnotami dílků stupnice 0,1 st. C nebo po 0,5 st. C. Rtuťové teploměry musí mít na stupnici značku 0 st. C, minimální délka dílku stupnice musí být 0,8 mm a šířka značek stupnice nesmí být větší než jedna pětina délky dílku stupnice.
Maximální kladná nebo záporná dovolená chyba musí být jeden dílek stupnice.
9.2.2 Jestliže měřidlo používané pro stanovení obsahu alkoholu náleží do třídy II nebo III, teploměr používaný ve spojení s ním, musí být rtuťový dilatační teploměr se skleněným pouzdrem.
9.2.2.1 Teploměr musí mít hodnoty dílků stupnice 0,1 st. C nebo 0,2 st. C nebo 0,5 st. C. Tento teploměr musí mít značku 0 st. C.
9.2.2.2 Minimální délka dílku stupnice musí být: - 0,8 mm v případě teploměrů s hodnotami dílků stupnice 0,1 st. C nebo 0,2 st. C, - 1,0 mm v případě teploměrů s hodnotami dílků stupnice 0,5 st. C.
9.2.2.3 Šířka značek stupnice nesmí být větší než jedna pětina délky dílku.
9.2.2.4 Maximální dovolená chyba musí být: +/- 0,10 st. C, jestliže teploměr je s hodnotami dílků stupnice 0,1 st. C, +/- 0,20 st. C, jestliže teploměr je s hodnotami dílků stupnice 0,2 st. C nebo 0,5 st. C.
10. Označení
Na zadní straně lihoměrů a hustoměrů se ponechává v jejich horní třetině prostor pro značku prvotního EHS ověření. Podle zvláštního právního předpisu2) se musí značka prvotního EHS ověření v důsledku zvláštních požadavků na označení pro skleněné přístroje skládat z řady znaků, které mají následující význam:
- malé písmeno "e"
- poslední dvě číslice roku prvotního EHS ověření,
- identifikační písmeno nebo písmena státu, v němž bylo prvotní EHS ověření provedeno,
- identifikační číslo ověřovacího úřadu,
Jestliže je značení prováděno pískováním, písmena a číslice musí být použity tak, aby nebyla narušena jejich čitelnost.
1) Vyhláška č. 262/2000 Sb., kterou se zajišťuje jednotnost a správnost měřidel a měření.
2) Vyhláška č. 332/2000 Sb., kterou se stanoví některé postupy při schvalování typu a ověřování stanovených měřidel označovaných značkou EHS.
3) § 3 vyhlášky č. 141/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobu, skladování a zpracování lihu, ve znění vyhlášky č. 82/2000 Sb.

Novinky v eshopu

Online konference

  • 20.01.2021Nové přestupkové právo 2021 (online - živé vysílání) - 20. 1. 2021
  • 22.01.2021Vybrané změny v daňové legislativě od r. 2021 (online - živé vysílání) - 22.1.2021
  • 29.01.2021Aktuality ve veřejných zakázkách – co nás čeká v 2021 (online - živé vysílání) - 29.1.2021
  • 05.02.2021Nové stavební právo (online - živé vysílání) - 5.2.2021
  • 12.02.2021Nový zákon o znalcích a využívání znalců v soudní praxi (online - živé vysílání) - 12.2.2021

Online kurzy

  • Dohoda o vině a trestu
  • Porušení povinností zaměstnance ve světle judikatury Nejvyššího soudu aneb šance pro zaměstnavatele
  • Aktuality z práva veřejných zakázek (září 2020)
  • Aktuality v oblasti ochrany osobních údajů
  • GDPR v životě každé obchodní korporace
Lektoři kurzů
JUDr. Tomáš Sokol
JUDr. Tomáš Sokol
Kurzy lektora
Mgr. Marek Bednář
Mgr. Marek Bednář
Kurzy lektora
Mgr. Veronika  Pázmányová
Mgr. Veronika Pázmányová
Kurzy lektora
JUDr. Jiří Votrubec
JUDr. Jiří Votrubec
Kurzy lektora
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Filip Seifert, MBA
JUDr. Filip Seifert, MBA
Kurzy lektora
Mgr. Jiří Harnach
Mgr. Jiří Harnach
Kurzy lektora
všichni lektoři

Magazíny a služby

  • EPRAVO.CZ Magazine 2021
  • Veřejné zakázky 2021
  • EPRAVO.CZ Magazine 2020
  • Veřejné zakázky 2020
  • Monitoring judikatury (12 měsíců)

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Trestní postih DoS/DDoS útoků
  • Stravenkový paušál, co tato novinka znamená pro zaměstnance a co pro zaměstnavatele?
  • Připravované změny ve smlouvách uzavíraných se spotřebitelem
  • Ochrana proti nesoučinnosti kupujícího při přepisu vozidla v registru silničních vozidel
  • Sankce za dob koronavirové pandemie – Odpovědnost za přestupky – 1. díl seriálu
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Elektronický příjezdový formulář jako podmínka vstupu do ČR z rizikových zemí
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Stravenkový paušál, co tato novinka znamená pro zaměstnance a co pro zaměstnavatele?
  • Náklady řízení
  • Regulace open-source P2P platební sítě Bitcoin
  • Ochrana proti nesoučinnosti kupujícího při přepisu vozidla v registru silničních vozidel
  • Podmíněná účinnost smlouvy o výkonu funkce a další změny po novele zákona o obchodních korporacích
  • Výběr z judikatury nejen k zákoníku práce za r. 2020 - část 5.
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Stravenkový paušál, co tato novinka znamená pro zaměstnance a co pro zaměstnavatele?
  • Regulace open-source P2P platební sítě Bitcoin
  • Náklady řízení
  • Elektronický příjezdový formulář jako podmínka vstupu do ČR z rizikových zemí
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Převod nevyčerpané dovolené podle novely zákoníku práce
  • Vláda o integraci do EU a účasti ve standardizační dohodě NATO

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Nájem bytu

O vyúčtování úhrad za plnění poskytovaná s užíváním bytů lze hovořit a vyúčtování může přivodit splatnost nedoplatku plynoucího z tohoto vyúčtování jen tehdy, obsahuje-li...

Majetková podstata

Insolvenční zákon výslovně upravuje, jaké pohledávky a v jakém pořadí jsou v insolvenčním řízení uspokojovány, stejně jako způsoby jejich uplatnění. Výslovně v § 165 odst. 2...

Zpeněžování (exkluzivně pro předplatitele)

Žádné ustanovení insolvenčního zákona nebrání tomu, aby tam, kde je zvoleným způsobem oddlužení plnění splátkového kalendáře po dobu (nejdéle) 5 let, byl před vydáním...

Odměna advokáta

Podle § 71 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, zůstávají pravomocná rozhodnutí vydaná na základě právního předpisu, který byl zrušen (s výjimkou rozsudku vydaného v...

Přípustnost dovolání (exkluzivně pro předplatitele)

Je-li předmětem řízení o odpůrčí žalobě insolvenčního správce požadavek na určení neúčinnosti plateb (uskutečněných bankovními převody) a (současně) požadavek na vydání...

Vyhledávání ASPI

ASPI

Hledání v rejstřících

Nejčtenější články

Souběh podání výpovědi a okamžitého zrušení pracovního poměru

Při výkonu závislé práce se zaměstnanec může dopustit různých prohřešků proti pracovnímu právu s různým stupněm intenzity provinění. Zákoník práce rozlišuje mezi soustavným...

PRÁVNICKÁ FIRMA ROKU 2020 - VÝSLEDKOVÁ LISTINA

Společnost EPRAVO.CZ vyhlásila výsledky již 13. ročníku firemního žebříčku Právnická firma roku. Záštitu nad letošním ročníkem převzalo, stejně jako v minulých letech...

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a změna zákona o daních z příjmů

Dne 26. září 2020 nabyl účinnosti zákon č. 386/2020 Sb., jímž se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, a jenž mění další...

Fotografování na veřejně přístupných místech povoleno?

Fotografujete na veřejně přístupných místech nebo na veřejném prostranství? A je v tom vlastně rozdíl? V praxi se stále častěji setkáváme s dotazy týkajícími se problematiky...

Zajímavý posun soudní judikatury ve věci přezkoumávání rozhodčích nálezů jako exekučních titulů

Ústavní soud ve svém nálezu pod sp. zn. II.ÚS 3194/18 ze dne 1. 4. 2019 shrnul svoji dosavadní rozhodovací praxi a vyjádřil se k možnosti soudního přezkumu exekučních titulů v...

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
AIVD APEK 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2021, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů