Problematika veřejných podpor
Problematika veřejných podpor není v České republice příliš frekventovaným tématem, přesto by mu měly zejména subjekty hospodařící s veřejnými prostředky věnovat náležitou pozornost.
Problematika veřejných podpor není v České republice příliš frekventovaným tématem, přesto by mu měly zejména subjekty hospodařící s veřejnými prostředky věnovat náležitou pozornost.
K 1.4.2013 uplynul přesně rok od nabytí účinnosti dlouho očekávaného zákona 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (dále jen „Zákon“). Zákon byl součástí vládního balíčku zákonů vládní reformy zdravotnictví a po více než čtyřiceti letech nahradil zastaralý a mnohokrát novelizovaný zákon 20/1966 Sb., o péči o…
Tisková zpráva
Největší československá advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners rozšířila svůj tým o advokátku Soňu Titlbachovou, která doplní skupinu právníků poskytujících v rámci česko-slovenského trhu poradenství privátním klientům. Její specializací je oblast občanského práva se zaměřením na právo rodinné a dědické, dále problematika…
Mezinárodní manželství či partnerství jsou čím dál tím častější realitou, a to nejen v metropolích jako je Praha. I když jde pouze o tzv. „soužití na hromádce“, tedy partnerství bez manželského svazku, musí v případě jeho rozpadu tato dvojice častokrát řešit spoustu faktických i právních problémů. Mezi snad dva nejpalčivější patří otázka výchovy…
eFocus
V České republice zřejmě v současné době nenajdeme advokátku či advokáta, kteří by se nezamýšleli nad zlomovým datem 1. ledna 2014. Pokud mám možnost s příslušníky advokátní obce diskutovat, pomalu již utichají nesmiřitelné komentáře přívrženců i odpůrců nové právní úpravy v občanském zákoníku.
V současné době je v oblasti zdravotnického práva aktuální problematika úhrady léčby tzv. protonovou terapií v protonovém centru na pražské Bulovce z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Tento (úhradový) problém na dvě části – 1) uzavření smlouvy mezi protonovým centrem a zdravotními pojišťovnami o poskytování a úhradě hrazených služeb…
V srpnu roku 2012 vláda schválila věcný záměr zákona o univerzitních nemocnicích a uložila[1] ministrovi zdravotnictví na základě věcného záměru vypracovat a vládě do 31. března 2013 předložit návrh zákona o univerzitních nemocnicích (dále jen „zákon o UN“). S ohledem na skutečnost, že je návrh zákona teprve na počátku své legislativní cesty, lze…
Prezident Miloš Zeman jmenoval tři nové soudce Ústavního soudu. Jsou jimi Milada Tomková, která ze Zemanových rukou převzala jmenovací dekret místopředsedkyně soudu, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Ústavní soud je tak nyní kompletní, dosud měl 12 členů.
V médiích se na přelomu roku 2012 a 2013 často objevovala zpráva, že od 1.1.2013 bude nutné při prodeji či pronájmu nemovitostí předložit kupujícímu list energetické náročnosti (někdy jako „energetický štítek“). Informace v médiích však bývají mnohdy zkreslené a je třeba se podívat na zákonnou úpravu. Tyto veřejné informace pominuly fakt, že…
eFocus
Dovoluji si pln zdvořilosti reagovat na text právníka F.Nonnemanna - Politická strana jako povinný subjekt podle zákona o svobodném přístupu k informacím? [1], který erudovaně reagoval na můj text - Musí politické strany poskytovat informace?[2].
Vzdělávací akce
Pro bono aliance, Liga lidských práv a Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci si Vás dovolují pozvat na workshop "Exekuce ve světle novely exekučního řádu", jehož pozornost bude věnována vybraným otázkám exekučního práva a nejdůležitějším změnám, které přinesla novela exekučního řádu a občanského soudního řádu účinná…
„Home Office“ představuje flexibilní formu pracovního poměru, kdy zaměstnanec pracuje po celou pracovní dobu z domova či jiného místa, které si sám zvolí, nebo kombinuje práci z domova s prací v prostorách určených zaměstnavatelem.
eFocus
Beatles zpívají v jedné písni o dívce, která se chce stát televizní hvězdou. Oznamuje to svému příteli a říká: „A ty bys mohl taky něco dělat… Mohl bys mi třeba řídit auto!“ Chlapec je zřejmě nezkušený, zamilovaný a nepříliš orientovaný. Nadšeně souhlasí a říká, že začne hned. Dívka odpovídá: „Já ještě žádné auto nemám, mám už ale řidiče…
Nutno na úvod konstatovat, že v přezkumném řízení správní orgány ex officio zpravidla přezkoumávají taková správní rozhodnutí, která již nabyla právní moci. A to v případě, kdy lze důvodně pochybovat o tom, zda je předmětné správní rozhodnutí v souladu s právními předpisy – a to jak hmětněprávními, tak i procesně-právními.[1] Pravomocnost…
Vzdělávací akce
Union Internationale des Avocats ve spolupráci s Českou advokátní komorou si Vás dovoluje pozvat na "Světové fórum mediačních center", které se zaměří na mediaci, předcházení sporům v určitých odvětvích průmyslu, on-line řešení sporů, ADR v rámci sporů spotřebitelů, využití překladatelských služeb a také na problematiku odměny…
Jaké jsou prostředky ochrany před nezákonnými souhlasy vydávanými stavebními úřady podle stavebního zákona, představuje pro mnoho subjektů práva palčivou otázku. Přímou odpověď však nenacházíme v zákoně, ale v judikatuře. Účelem tohoto článku je tak čtenáře blíže seznámit s klíčovými závěry judikatury správních soudů k této problematice a…
Zaujal mě článek JUDr. Petra Kolmana, Ph.D., s názvem Musí politické strany poskytovat informace?[1] Autor se v něm, mj. i s odvoláním na aktuální soudní spor, který je pro odepření poskytnutí informací veden s Komunistickou stranou Čech a Moravy, zabývá otázkou, zda je možné politické strany považovat za povinný subjekt ve smyslu zákona č.
Tisková zpráva
Mgr. Darja Kosmáková rozšiřuje pražský tým advokátní kanceláře MT Legal. Její specializací je právo veřejných zakázek a koncesí.
Smlouvu je možné uzavřít distančním způsobem, tedy aniž by se obě smluvní strany musely při uzavírání smlouvy setkat na jednom místě. Takový postup je v praxi hojně užíván, přičemž občanský zákoník pro něj stanovuje základní pravidla. Ta spočívají ve stručnosti v tom, že návrh smlouvy musí být doručen druhé straně, která musí v případě zájmu o…
eFocus
V poslední době probíhá na různých úrovních poměrně intenzivní diskuse nad tím, zda je, či není vhodné odsunout plánovanou účinnost nového občanského zákoníku (NOZ) a dalších nových soukromoprávních předpisů. Názory odborné i laické veřejnosti se různí a ta či ona strana se předhání v argumentaci pro, či proti. Na pořadu dne jsou…
Pokud obecný soud v řízení o vydání náhradního pozemku podle zákona o půdě bez náležitého odůvodnění vyloučí možnost poměrně rozdělit náhradu nákladů řízení podle míry...
Změní-li odvolací soud výrok soudu prvního stupně o nákladech občanského soudního řízení v neprospěch odvolatele, neporuší tím jeho práva zaručená čl. 36 odst. 1 a čl. 37 odst....
Z hlediska práva na ochranu a uspokojení restitučního nároku nelze činit rozdíl mezi oprávněnými osobami, které žádají o naturální náhradu podle § 11a odst. 1 zákona o půdě, a...
Soudy rozhodující v trestním řízení musí poškozeným uplatněný adhezní nárok hodnotit podle jeho obsahu, přičemž k jeho konkrétnímu pochopení mají možnost zohlednit i jiné...
Z procesní složky čl. 3 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod („Úmluva“) vyplývá pozitivní závazek státu pečlivě posoudit všechny okolnosti dané věci a...
Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.
Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu Základy práce s AI. Tento kurz vás vybaví znalostmi a nástroji potřebnými k tomu, aby AI nebyla jen dalším trendem, ale spolehlivým partnerem ve vaší praxi. Připravte se objevit potenciál AI a zjistit, jak může obohatit vaši kariéru.
Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.
Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.