23. 4. 2019
ID: 109224

Pokuta od Evropské komise: Google opět porušil pravidla hospodářské soutěže

Zdroj: LitFin

Americký technologický gigant čelí pokutě až 1,49 mld. eur za porušení pravidel konkurence na trhu s online reklamou.

Vyšetřování týmu eurokomisařky Margrethe Vestagerové prokázalo, že společnost Google, dnes už součást korporace Alphabet, zneučívala svoje dominantní postavení na trhu. Jde přitom už o třetí pokutu pro Google za poslední dva roky. Celková suma udělených pokut tak přesáhne 8,2 mld. eur. Výška pokuty představuje přibližně 1,3% obratu společnosti za rok 2018 a podle Evropské komise (EK) odráží závažnost stejně jako trvalou povahu omežení ze strany vyhledávače.

LitFo

Vyhledávač Google porušoval pravidla v období let 2006 až 2016 prostřednictvím svého nástroje AdSense, který generuje textovou reklamu na internetových stránkách třetích stran. Webové portály, jako jsou stránky novin či blogy, mají často zabudované funkce vyhledávání. Když je jejich návštěvník využije, zobrazí se u jednak výsledky vyhledávání, ale také reklamy, které se objevují při nich. Google poskytuje tyto vyhledávací reklamy prostřednictvím fonkce AdSense for Search majitelům internetových stránek, kteří umisťují tuto zmíněnou reklamu.

V roce 2006 Google upravil pravidla využívání AdSense tak, aby klienti, kteří paralelně využívají i jiné vyhledávací nástroje, ztratili část tržeb z reklamy. Tím de facto zavedl povinnost výhradní dodávky vyhledávacích služeb. Ke zmírnění zákazu přistoupil Google v roce 2009, když třetím stranám umožnil zobrazovat výsledky jiných vyhledávačů, avšek pod podmínkou, že zobrazí alespoň minimální počet reklam od Google v hlavních částech stránky a umožní Google autorizovat změny v nastavení reklamy od konkurence (tzv. stratégia volné exkluzivity). Toto jednání však nadále poškozovalo hospodářskou soutěž a bránilo inovacím. Neférové podmínky byly zrušeny v roce 2016, poté, co EK v červenci 2016 vydala oznámení námitek v souvislosti s tímto případem.

Vyhledávač Google měl během uvedeného období dominantní postavení ve většině států EU a EHP. Proto “neměl jiný důvod k zavedení omezujících ustanovení kromě snahy zabránit vstupu protivníků na trh”, uvedla Vestagerová. Předpokládá se, že Google se vůči rozhodnutí EK odvolá podobně jako v předcházejících dvou případech.

Ve svém stanovisku EK taktéž upozorňuje, že subjekty poškozené protisoutěžním jednáním Google z kteréhokoliv členského státu mohou požádat o náhradu škody prostřednictvím civilní žaloby. Získání odškodnění ulehčuje nová směrnice EU o náhradě škody utrpené v důsledku porušení antitrustových pravidel.

Pokud máte podezření, že Vaše podnikání mohlo být poškozeno protisoutěžním jednáním společnosti Google (Alphabet), kontaktujte LitFin pro možné uplatnění svojich nároků a kompenzaci škody.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz