18. 1. 2001
ID: 758upozornění pro uživatele

Senát na návrh čtyřkoalice vrátil sněmovně novelu zákona o ČT

</p><p align="justify">Senát na návrh čtyřkoalice vrátil Poslanecké sněmovně návrh novely zákona o České televizi v podobě, která má pouze pomoci řešit krizovou situaci v tomto veřejnoprávním médiu. Při jednání horní komory naopak dvakrát neuspěli zastánci přijetí novely. Nejprve rozdílem pouze jednoho hlasu neprosadili, aby se Senát novelou nezabýval a postoupil ji prezidentu republiky. Ani návrh na schválení sněmovní verze předlohy nezískal mezi senátory dostatečný počet hlasů. Více než pětihodinové jednání horní komory se neslo ve znamení neústupných prohlášení příznivců a odpůrců novely a až do prvního hlasování o novele nebylo zřejmé, která skupina zvítězí.


Senát na návrh čtyřkoalice vrátil Poslanecké sněmovně návrh novely zákona o České televizi v podobě, která má pouze pomoci řešit krizovou situaci v tomto veřejnoprávním médiu. Při jednání horní komory naopak dvakrát neuspěli zastánci přijetí novely. Nejprve rozdílem pouze jednoho hlasu neprosadili, aby se Senát novelou nezabýval a postoupil ji prezidentu republiky. Ani návrh na schválení sněmovní verze předlohy nezískal mezi senátory dostatečný počet hlasů. Více než pětihodinové jednání horní komory se neslo ve znamení neústupných prohlášení příznivců a odpůrců novely a až do prvního hlasování o novele nebylo zřejmé, která skupina zvítězí.

Zatímco občanští a sociální demokraté se zasazovali o schválení novely jako možnosti rychlého řešení krizové situace v ČT, čtyřkoaliční senátoři poukazovali na vážné nedostatky novely. Nakonec úspěšně prosadili redukci původní předlohy na přechodná ustanovení, podle nichž má sněmovna zvolit prozatímního ředitele ČT a na návrh sdružení a organizací také členy nové Rady ČT, která má jmenovat řádného generálního ředitele. Funkční období této rady by skončilo po ustavení rady zvolené podle nového zákona o ČT, jenž by měl být schválen do dvou let. Jednání Senátu bylo také poznamenáno informacemi o vývoji situace v ČT, kde se funkce generálního ředitele dočasně ujal na návrh stávkového výboru Ladislav Paluska, odvolaný finanční ředitel.

Vzhledem k rozporuplným informacím o tomto kroku byla schůze Senátu na více než hodinu přerušena, aby ministr kultury Pavel Dostál mohl zjistit na Kavčích horách pravý stav věcí. Zejména senátoři ODS pak označili informace, s nimiž se Dostál po svém návratu podělil se Senátem, za jednostranné. Jediným "netelevizním" bodem jednání Senátu tak bylo minutové tiché vyjádření úcty Janu Palachovi, který se v lednu 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz