11. 5. 2001
ID: 7124upozornění pro uživatele

Senátní výbory se neshodly, v jaké úpravě vrátit mediální zákon

Senátní výbory se neshodly na tom, v jaké podobě by měl horní komoru opustit návrh nového zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Kulturní výbor a výbor pro evropskou integraci dnes doporučily předlohu vrátit Poslanecké sněmovně


Senátní výbory se neshodly na tom, v jaké podobě by měl horní komoru opustit návrh nového zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Kulturní výbor a výbor pro evropskou integraci dnes doporučily předlohu vrátit Poslanecké sněmovně, avšak s rozdílnými úpravami. Podle hospodářského výboru by se Senát zákonem kvůli jeho vadám neměl zabývat. Ústavně- právní výbor navrhl z téhož důvodu zákon zamítnout. Sněmovna se v případě přijetí kteréhokoli z těchto usnesení Senátem bude předlohou zabývat znovu.

Kulturní výbor chce kromě technických úprav, které mají předlohu uvést do souladu s ostatními právními předpisy, aby 13 členů rady pro vysílání nevolila pouze sněmovna; šest z nich by měl vybíral Senát, který by se účastnil kontroly činnosti rady. Tento návrh nenašel dostatečnou podporu v evropském výboru. Jeho členové naopak schválili pouze úpravu, podle níž by se možnost prodloužení platnosti licence na televizní či rozhlasové vysílání nevztahovala na jejich dosavadní držitele. Ti by o licenci museli požádat znovu.

Senátor KDU-ČSL Milan Šimonovský k této úpravě řekl, že není možné měnit pravidla uprostřed hry. Podle Daniela Kroupy (ODA) sněmovní verze zákona v tomto ohledu nedává rovné příležitosti všem podnikatelům v mediální sféře.

Ani v jednom z výborů nezískaly potřebný počet hlasů návrhy na zpřísnění podmínek pro prodloužení licence, na úpravu křížení vlastnictví v médiích a ani na to, aby jednání rady pro vysílání například o udělování licencí byla veřejná.

Návrh nového mediálního zákona předpokládá, že provozovatelé televizních a rozhlasových stanic budou mít nárok na jedno prodloužení licence při zaplacení správního poplatku. Nejvíce by měl složit žadatel o prodloužení celoplošné televizní licence, a to 200 miliónů korun. Nová norma by také měla umožnit větší propojování vlastníků médií.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz