21. 2. 2001
ID: 1472upozornění pro uživatele

Sněmovna zřídila volební výbor k ČT, volit začne asi na podzim

Sněmovna zřídila zvláštní volební výbor, jehož úkolem bude shromažďovat a třídit návrhy kandidátů na členství v budoucí Radě České televize (ČT). Poslanci, kteří chtějí ještě na této schůzi zvolit členy výboru i jeho předsedu, tak zahájili proces volby televizní rady. Šéf stálé volební komise sněmovny Jan Vidím potvrdil, že to bude úkol na řadu měsíců. Odhadl, že dolní komora parlamentu bude moci k samotné volbě rady přistoupit zřejmě až někdy v září.


Sněmovna zřídila zvláštní volební výbor, jehož úkolem bude shromažďovat a třídit návrhy kandidátů na členství v budoucí Radě České televize (ČT). Poslanci, kteří chtějí ještě na této schůzi zvolit členy výboru i jeho předsedu, tak zahájili proces volby televizní rady. Šéf stálé volební komise sněmovny Jan Vidím potvrdil, že to bude úkol na řadu měsíců. Odhadl, že dolní komora parlamentu bude moci k samotné volbě rady přistoupit zřejmě až někdy v září. Do té doby zůstane veřejnoprávní televize bez svého kontrolního orgánu a s prozatímním ředitelem v čele. "Řádného" ředitele ji totiž vybere právě až nová Rada ČT.

Sněmovna zřídila volební výbor až na druhý pokus. Poprvé se jí to nepovedlo, když se poslanci nebyli schopni dohodnout, kolik má mít tento orgán členů. Nakonec rozhodli, že jich bude 19, přičemž ČSSD by v něm měla mít sedm zástupců, ODS šest a lidovci, unionisté a komunisté po dvou reprezentantech. Nominace na členy rady mají sněmovně podle nového znění zákona o ČT předkládat různé společenské organizace a sdružení, jež mají co nejlépe reprezentovat občanskou společnost.

Poslanci připouštějí, že doba, po kterou ČT nebude mít radu, je dost dlouhá. Například člen mediální komise Petr Pleva (ODS) soudí, že tímto problémem by se měla komise zabývat a doporučit nějaké řešení. Podle něj je totiž sporné, zda sněmovna přebrala novelou zákona o ČT dočasně jen pravomoc rady volit ředitele, nebo i ostatní kompetence. "Domnívám se, že to je příliš dlouhá doba na to, aby ČT fungovala bez jakékoli kontroly," řekl ČTK. Jeho stranický kolega a šéf mediální komise Ivan Langer ale již dříve uvedl, že prozatímní ředitel ČT Jiří Balvín se za své kroky nebude zodpovídat sněmovně, ale až nové radě.

Úkolem volebního výboru bude předložit sněmovně užší výběr z nominací do rady - navrhnou jí trojnásobek jejích členů, tedy 45 jmen. Všechny návrhy kandidátů, které výbor takto vytřídí, mu dodají zmíněné společenské organizace a sdružení. Lhůtu, v níž tak budou moci učinit, poslanec Vidím již dříve odhadl na 30 až 60 dní od doby, kdy bude zvolen předseda volebního výboru. Další čas bude volební výbor potřebovat na vyhodnocení nominací. Podle Vidíma totiž budou poslanci muset prověřovat, zda kandidáti splňují zákonné předpoklady, tedy zda například nemají finanční vazby k ČT a zda splňují podmínky lustračního zákona. Jak poslanec dodal, výbor bude muset rovněž ověřit, zda jsou ti, kteří kandidáta navrhnou, vůbec oprávněni někoho nominovat. "Bude to dost složité," řekl ČTK Vidím a dodal, že se zřejmě bude ucházet o funkci předsedy volebního výboru.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz