26. 7. 2010
ID: 65065upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 19.7. - 25.7.2010

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce oznámil, že vláda chystá novelu, která od ledna zvýší soudní poplatky. Soudům rovněž hodlá ulevit tím, že exekutoři budou moci exekuce vymáhat bez asistence soudu.

 
Vláda

19. července 2010

Čeští turisté v nouzi budou mít možnost obrátit se na slovenské konzuláty
Čeští turisté, kteří se v zahraničí dostanou do nesnází, budou zřejmě v následujících letech mít možnost obrátit se na slovenské konzuláty. České zastupitelské úřady totiž z některých zemí zmizí, konstatoval v pondělí premiér Petr Nečas.

Slovenská a česká vláda budou zasedat společně
Premiér Petr Nečas během své pondělní návštěvy Slovenska projednal s předsedkyní slovenské vlády Ivetou Radičovou možnosti společného zasedání české a slovenské vlády. Velká česko-slovenská schůze ministrů by se svolávala k projektům, které vyžadují koordinaci Prahy a Bratislavy.

Česko podpoří Slovensko ve sporech s jeho jižním sousedem
Důvěra, přátelství a spolupráce, těmito slovy ohodnotili noví premiéři Slovenska a České republiky Iveta Radičová a Petr Nečas vztahy obou zemí. Český premiér podpořil Slovensko při řešení současných sporů s Maďarskem.

20. července 2010

Nečas připustil, že důchody porostou pouze o nárůst cen
Premiér Petr Nečas (ODS) připustil možnost, že valorizace důchodů se bude odvíjet v příštích letech jen podle výše inflace a ne z vývoje reálných mezd. Takovou změnu si ale dovede představit jen v návaznosti na konečnou podobu důchodové reformy a rozloženou do několika let, napsal v úterý Nečas.

Nečas nabídl Maďarsku letouny L 159
Premiér Petr Nečas (ODS) nabídl svému maďarskému protějšku Viktoru Orbánovi české letouny L 159 k výcviku maďarských pilotů. Kromě toho v úterý Nečas s Orbánem na první bilaterální schůzce po summitu V4 jednali i o energetické bezpečnosti.

21. července 2010

Vláda navrhla omezení imunity poslanců a senátorů
Kabinet ve středu schválil trojkoaliční návrh na omezení imunity zákonodárců a soudců Ústavního soudu, imunita by měla trvat pouze po dobu výkonu mandátu.

Vláda zamítla návrh ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví
Vláda ve středu zamítla návrh sociálně demokratických poslanců na zrušení regulačních zdravotnických poplatků.

Vláda se shodla na znění žádosti o peníze z Fondu solidarity
Vláda hodlá požádat o možnost čerpání peněz z Fondu solidarity na pokrytí části nákladů způsobených letošními povodněmi. Na tiskové konferenci po středečním jednání vlády o tom informoval premiér Petr Nečas.

Nečasův kabinet odmítl přímou volbu prezidenta
Návrh České strany sociálně demokratické (ČSSD) na přímou volbu prezidenta a změnu jeho současných pravomocí vláda Petra Nečase (ODS) neschválila. Na středeční tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Petr Nečas (ODS).

Vláda zamítla poslanecký návrh o celostátním referendu
Vláda na svém středečním jednání zamítla poslanecký návrh o obecném referendu, který připravila Česká strana sociálně demokratická (ČSSD). Podle premiéra Petra Nečase (ODS) je tento návrh zákona nedopracovaný a obsahuje řadu chyb.


Poslanecká sněmovna

22. července 2010

Nahlížení do našich majetkových přiznání by mělo být jednoduší, říkají poslanci
Nahlížení do registru sněmovního mandátového a imunitního výboru, který zveřejňuje majetková přiznání poslanců, by mělo být jednodušší. Opatření, která byla v minulosti učiněna pro ochranu poslanců, již totiž nemají význam, shodují se poslanci.


Senát

20. července 2010

Předseda senátu nepodpořil návrh na proměnu Meziparlamentní unie
Předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka (ODS) v úterý na III. světovém setkání předsedů parlamentů členských zemí OSN ve svém vystoupení nepodpořil návrh na proměnu Meziparlamentní unie (MPU) na instituci. Agentuře Mediafax řekl, že odmítl její institucionalizaci.

23. července 2010

Senátoři ČSSD opět navrhují Šabatovou do funkce ombudsmana
Senátoři ČSSD trvají na tom, že bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová je nejvhodnější kandidátkou do funkce ombudsmana. V pátek dopoledne o její opětovné nominaci rozhodlo předsednictvo senátorského klubu strany.


Ministerstvo spravedlnosti:

19. července 2010

Ministr spravedlnosti Pospíšil připravil novelu proti brutálním dětským pachatelům
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) připravil novelu zákona, která umožní ukládat pachatelům mladším patnácti let ochranné léčení i po dosažení plnoletosti. Mediafax o tom informovala Veronika Ludvíková, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti.

25. července 2010

Nejvyššího státního zástupce by měl jmenovat také prezident, navrhuje Pospíšil
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) navrhuje posílit nezávislost státního zastupitelství tím, že by šéfa Nejvyššího státního zastupitelství měla navrhovat vláda a jmenovat prezident. V nedělních Otázkách Václava Moravce připustil, že by se do jmenování mohl zapojit i parlament.

Pospíšil: Od příštího roku zvýšíme soudní poplatky
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce oznámil, že vláda chystá novelu, která od ledna zvýší soudní poplatky. Soudům rovněž hodlá ulevit tím, že exekutoři budou moci exekuce vymáhat bez asistence soudu.


Pozn.:

Evropská komise podpořila právo na informace v trestním řízení v mateřském jazyce
20. července 2010 - Evropská komise v úterý představila nový návrh, který má zajistit, aby členské státy EU poučily jakoukoliv osobu podezřelou nebo obviněnou ze spáchání trestného činu o jejích právech v jazyce, kterému rozumí. Návrh musí schválit Evropský parlament a ministři spravedlnosti členských států.

Ústavní soud ponechal platnost zákona o ochraně přírody beze změn
20. července 2010 - Ústavní soud v úterý zamítl návrh skupiny 25 senátorů a nezrušil jimi napadenou část zákona o ochraně přírody. Verdikt vynesla při plenárním zasedání soudkyně-zpravodajka Dagmar Lastovecká.

Lidé bez způsobilosti k právním úkonům nesmí být automaticky zbaveni volebního práva
21. července 2010 - Lidé, kteří jsou zbaveni způsobilosti k právním úkonům, nesmí být automaticky zbaveni volebního práva. Ústavní soud ve středu veřejně vyhlásil nález v případu Jiřího Soldána, který si stěžoval, že nemohl kvůli zbavení způsobilosti k právním úkonům volit do senátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce podmínit výplatu sociálních dávek školní docházkou
21. července 2010 - Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce podmínit výplatu sociálních dávek řádnou docházkou dětí do školy. Podle středeční zprávy tiskové mluvčí MPSV chce ministerstvo také sjednotit systém sociálních dávek, aby byla agenda maximálně zjednodušena.

Cizinci nemají v Česku rovný přístup ke zdravotnímu pojištění, zjistila kancelář ombudsmana
21. července 2010 - Cizinci žijící dlouhodobě legálně v Česku nemají rovný přístup ke zdravotnímu pojištění. Velmi problematické je navíc postavení jejich rodinných příslušníků, kteří jsou odkázáni na libovůli komerčních pojišťoven, řekla ve středu agentuře Mediafax zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Motejlův úřad při hospodaření nepochybil, uzavřelo vyšetřování Nejvyšší státní zastupitelství
21. července 2010 - Nejvyšší státní zastupitelství nebude činit žádná opatření vůči Kanceláři veřejného ochránce práv v Brně. Agentuře Mediafax to ve středu po skončení kontroly prověrky hospodaření ombudsmanovy kanceláře řekla mluvčí NSZ Renata Malinová.

Nový ministr školství odmítá jednotné přijímačky na střední školu
22. července 2010 - Ministr školství Josef Dobeš (VV) nepočítá s tím, že by zavedl systém jednotných přijímacích zkoušek na střední školy a připravil tak uchazeče o možnost podat až tři přihlášky, ve středu o tom informoval Český rozhlas (ČRo). Nový systém navrhlo ministerstvo vloni v říjnu.

LN: Politici chtějí prosadit odškodné za zkaženou dovolenou
23. července 2010 - Za stres či zklamání ze zkažené dovolené má být v Česku možné vysoudit odpovídající náhradu. Chtít po cestovní kanceláři odškodné za slíbený průběh rekreace dosud nemělo valný smysl. Píší o tom páteční Lidové noviny (LN).

LN: Koalice: Kdo se zraní vlastní vinou, zaplatí si léčbu sám
24. července 2010 - Vyjedete si na lodičce za bójku, i když je to zakázané, a něco se vám stane. Za léčení zaplatíte, na tomto nápadu se shodnou lidí z TOP 09, Věcí veřejných i ODS, píší v sobotním vydání Lidové noviny.

Návštěva specialisty bez doporučení by měla stát 200 korun, navrhuje ministr
24. července 2010 - Návštěva specialisty bez doporučení od praktického lékaře by pacienty mohla stát až 200 korun místo současných 30, plánuje nový ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Řekl to v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo.


Zdroj: MEDIAFAX


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz