11. 12. 2017
ID: 106797upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 4.12.2017 – 10.12.2017

Senát podpořil zavedení kontroly zahraničních investic. Horní komora o tom rozhodla při posuzování návrhu Evropské komise na zavedení mechanismu prověřování přímých zahraničních investic v EU v zájmu bezpečnosti a veřejného pořádku. Senát se podobně jako EU obává skupování firem například kvůli citlivým technologiím.

Vláda

6. prosince 2017

Vláda podpořila vyhlášení památkových zón v západočeských lázních
Části měst Františkovy Lázně, Karlovy Vary a Mariánské Lázně s jejich lázeňskou kulturní krajinou se na návrh ministerstva kultury stanou památkovou rezervací. Na svém závěrečném jednání to dnes v rámci nařízení schválila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v demisi, vyplývá z výsledků jednání. V České republice je celkem 111 památkových rezervací; zmíněná tři lázeňská města usilují spolu s dalšími zahraničními lázněmi o zápis na seznam UNESCO.

Vláda v demisi přerušila jednání o mandátu na summit EU
Projednávání mandátu pro premiéra na summit Evropské unie, který se koná koncem příštího pracovního týdne v Bruselu, dnes vláda v demisi přerušila. Na twitteru o tom informoval mluvčí Martin Ayrer. K mandátu se za týden na svém prvním zasedání bezprostředně po svém jmenování vrátí nová vláda Andreje Babiše (ANO).

Vláda souhlasí s převodem sklářských sbírek Novému Boru
Sbírky Sklářského muzea Nový Bor dosud spravované jabloneckým muzeem skla přejdou do majetku města Nový Bor. Na svém posledním zasedání schválila návrh ministerstva kultury vláda Bohuslava Sobotky. Jablonecké muzeum nemá pro sbírku desítky tisíc exponátů místo a stát ji podle ministra Daniela Hermana může postrádat. Důvodem převodu je zachování a využití sbírky pro městskou a regionální prezentaci historického, kulturního a průmyslového dědictví sklářství Novoborska, sdělila už dříve mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.


Poslanecká sněmovna


5. prosince 2017

Sněmovna schválila základní údaje státního rozpočtu na příští rok

Sněmovna dnes v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Jde o jeho příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navrhovaný schodek má proti letošnímu schválenému schodku klesnout o deset miliard korun na 50 miliard korun. Neprošel návrh TOP 09 vrátit návrh rozpočtu vládě k přepracování, aby snížila výdaje a schodek o 22,4 miliardy korun.

6. prosince 2017

Rozpočet úřadu vlády poslanci asi schválí v navrhované podobě
Rozpočty úřadu vlády, kanceláře veřejné ochránkyně práv a Úřadu pro ochranu osobních údajů na příští rok by měla Sněmovna schválit v podobě, jak je předložil kabinet. Poslancům to dnes doporučil petiční výbor.

Hospodářský výbor doporučil přidat čtyři miliardy fondu dopravy
Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny doporučil vládě navýšit rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok o čtyři miliardy korun. Peníze mají být využity pro výplatu závazků stavebním firmám a dalším zhotovitelům plynoucích z dříve uzavřených smluv. Dále výbor na návrh místopředsedy Martina Kolovratníka (ANO) požádal vládu o opětovné projednání potřeb fondu dopravy v prvním pololetí příštího roku.

7. prosince 2017

Sociální výbor doporučil dát v rozpočtu 3 mld. na sociální služby

Sněmovní sociální výbor dnes doporučil, aby se v projednávaném rozpočtu na příští rok našly chybějící tři miliardy korun na sociální služby. Souhlasil také s přesunem 220 milionů korun v pokladně ministerstva práce na posílení ochrany ohrožených dětí. O přidání na sociální služby žádali poskytovatelé péče i kraje. Vláda totiž schválila navýšení platových tarifů o deset procent, podle poslanců ale v rozpočtu s prostředky na přidání nepočítala.


Senát

6. prosince 2017

Senát neschválil právo nosit zbraň pro zajištění bezpečnosti ČR
Legální držitelé zbraní nedostanou právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti státu. Změnu měla přinést novela ústavního zákona o bezpečnosti, Senát to dnes ale po mnohahodinovém projednávání neschválil. Změna by podle odpůrců novely byla nepotřebná a zneužitelná.

Senát chce dvouletý odklad pro zavedení elektronických receptů
Elektronické recepty by podle Senátu měly nahradit papírové až od roku 2020. Horní komora parlamentu to dnes po zhruba dvouhodinové debatě schválil v rámci senátorské novely o léčivech, kterou nyní posoudí vláda a Sněmovna. Změnu se kvůli tomu podle kritiků nepodaří přijmout včas do konce letošního roku.

Ústavní soudci možná přijdou o úplnou přestupkovou imunitu

Ústavní soudci možná po vzoru zákonodárců přijdou o úplnou přestupkovou imunitu. Návrh jejich bývalé kolegyně, senátorky Elišky Wagnerová (za Zelené), dnes schválil Senát. Normu nyní dostanou k posouzení vláda a Sněmovna.

Senát podpořil prověřování zahraničních investic
Senát podpořil zavedení kontroly zahraničních investic. Horní komora o tom dnes rozhodla při posuzování návrhu Evropské komise na zavedení mechanismu prověřování přímých zahraničních investic v EU v zájmu bezpečnosti a veřejného pořádku. Senát se podobně jako EU obává skupování firem například kvůli citlivým technologiím.

7. prosince 2017

Senát vyzval vládu k urychlené novele zákona o střetu zájmů
Vláda by měla podle Senátu urychleně připravit novelu zákona o střetu zájmů, která by ochránila osobní údaje veřejných funkcionářů a práva jejich příbuzných. Horní komora k tomu kabinet vyzvala kvůli tomu, že nynější verze zákona podle ní nepřiměřeně zasahuje do soukromí veřejných činitelů, které nutí zveřejnit majetek svůj i svých blízkých.

Zákonodárci nepřijdou o část platu za absenci na schůzích
Zákonodárci nepřijdou o část platu za nedostatečně omluvenou absenci při schůzích Parlamentu nebo jeho orgánů. Navrhovala to skupina senátorů kolem Libora Michálka (za Piráty), horní komora to dnes odmítla.

Senát podpořil zrovnoprávnění příjemců příspěvku na mobilitu

Handicapovaní klienti domovů pro seniory možná přijdou o povinnost dokladovat použití příspěvku na mobilitu, kterou nemají ani jeho ostatní příjemci. Zrovnoprávnění navrhli senátoři Vladimír Plaček (ČSSD) a Jiří Vosecký (SLK) v novele o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Senát dnes jejich předlohu podpořil. Před dalším schvalováním předlohu projedná sociální výbor horní komory.

Senát schválil návrh omezující daňové výhody některých fondů
Část investičních fondů možná přijde o daňové zvýhodnění. Senátoři dnes schválili novelu zákona o daních z příjmů od Libora Michálka (za Piráty), která toto zvýhodnění ruší. Týká se to některých základních investičních fondů, které podléhají snížené pětiprocentní sazbě daně z příjmů. Michálek tvrdí, že zvýhodnění využívají hlavně developerské firmy výlučně k daňové optimalizaci a stát tak přichází o stamiliony korun ročně. Návrh nejprve dostane k posouzení vláda po něm se jím začnou zabývat poslanci.

Senát požaduje vynětí sociálních ústavů a ambulancí z EET
Elektronická evidence tržeb (EET) by se neměla vztahovat na sociální ústavy, nemocnice a část lékařských ambulancí. Počítá s tím senátorská novela, s jejímž návrhem se dnes ztotožnil Senát. Normu nyní dostanou k projednání vláda a Sněmovna. Poslanci by podle žádosti senátorů měli změnu schválit ve zrychleném řízení, aby byla přijata včas.

Senát podpořil vyřazení čínského léčitelství ze zdravotních oborů
Senát podpořil vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze seznamu odborných zdravotnických pracovníků. Podle kritiků, mezi něž patří i Česká lékařská komora nebo lékařské fakulty, je to léčitelství. Změnu by mohla přinést senátorská novela o uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání, kterou dnes horní komora postoupila k dalšímu projednání svému zdravotnickému výboru.

Senát nepodpořil žádné zmírnění protikuřáckého zákona
Senát nepodpořil žádné zmírnění protikuřáckého zákona, který letos zavedl absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách. O zmírnění usilovali signatáři petice. Chtěli mimo jiné obnovit kuřácké prostory v restauracích nebo nechat na provozovatelích malých barů, pivnic či hospůdek, zda v nich kouření povolí. I když změny podpořil senátní výbor pro lidská práva, horní komora se k nim dnes postavila záporně.

Senát vyměnil tři ze sedmi členů rady ústavu pro studium totalit
Senát vyměnil část členů Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Novými členy zvolil někdejšího místopředsedu horní komory Jiřího Lišku (dříve ODS), bývalého poslance ČSSD Karla Černého a ředitele vysokomýtského muzea Jiřího Junka. Do rady se tak nevrátí její bývalá předsedkyně Emilie Benešová ani politolog Lukáš Jelínek, kteří usilovali o znovuzvolení. Sociolog Michal Uhl už o setrvání v radě nestál. Výsledky voleb dnes oznámil předseda senátní volební komise Luděk Jeništa (za STAN).


Prezident

5. prosince 2017

Zeman přijal demisi vlády, prozatímně ji pověřil výkonem funkce
Prezident Miloš Zeman dnes přijal demisi vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Pražský hrad o tom informoval v tiskové zprávě. Koaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL pověřil Zeman prozatímně výkonem funkce do jmenování nové vlády. Andreje Babiše (ANO) se chystá Zeman jmenovat předsedou vlády tuto středu odpoledne, jeho menšinový kabinet o týden později.

6. prosince 2017

Zeman jmenoval Babiše premiérem, ten o důvěru požádá v lednu

Prezident Miloš Zeman dnes po poledni jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem. Jednobarevnou menšinovou vládu, která vystřídá kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD), jmenuje za týden. Babiš dnes oznámil, že se jeho vláda sejde k prvnímu jednání ještě v den svého jmenování. O podpoře kabinetu chce nový premiér jednat s ostatními stranami, se žádostí o důvěru se na Sněmovnu obrátí v lednu.


Pozn.:

NSS kvůli azylovému zákonu podal předběžnou otázku do Lucemburku
4. prosince 2017 - Nejvyšší správní soud (NSS) se kvůli novelizovanému zákonu o azylu obrátil s předběžnou otázkou na Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku. Jde o problematiku soudního přezkoumávání rozhodnutí o zajištění žadatelů o azyl. Zákon říká, že pokud se cizinec dostane na svobodu dříve, než soud rozhodne o jeho žalobě, soudní řízení se zastaví. NSS v tom spatřuje problém, zjistila ČTK z předběžné otázky.

Senátoři: Majetková přiznání mohou paralyzovat radnice
5. prosince 2017 - Povinnost místních politiků, kteří musejí zveřejňovat svůj majetek, by mohla paralyzovat radnice. Schopných zájemců o místa ve vedení obcí totiž ubude. Senátoři ze všech frakcí se kvůli tomu obrátili na Ústavní soud, oznámili dnes předsedové senátorských klubů ČSSD, KDU-ČSL, ODS a STAN. Návrh podepsalo 43 senátorů včetně předsedkyně klubu ANO Zdeňky Hamousové, tedy více než polovina členů horní komory.

Senátoři se obracejí na Ústavní soud kvůli doplatkům na bydlení
6. prosince 2017 - Dvě desítky senátorů se obrátí na Ústavní soud kvůli vyplácení doplatků na bydlení. Dnes odpoledne mu pošlou návrh na zrušení části zákona o pomoci v hmotné nouzi, podle které mohou radnice vyhlásit takzvané oblasti se zvýšeným výskytem nežádoucích jevů. V nich pak noví žadatelé dávku nedostanou. Novinářům to dnes řekla senátorka Renata Chmelová (za KDU-ČSL). Pod návrh se podle ní podepsali zákonodárci všech klubů.

Svěřenské fondy se od ledna musí zapsat do veřejného seznamu
6. prosince 2017 - Svěřenské fondy se od 1. ledna 2018 budou muset povinně zapsat do veřejného seznamu. Fondy zakládané od ledna vzniknou dnem zápisu do evidence, starší fondy mají půl roku na to, aby se nechaly zapsat. Jinak jim hrozí zánik. ČTK o tom dnes informovala Asociace pro podporu a rozvoj svěřenských fondů. Svěřenské fondy dávají lidem možnost na generace dopředu spravovat osobní nebo firemní dědictví.

Senátoři se obracejí na Ústavní soud kvůli volbám do Sněmovny

6. prosince 2017 - Skupina 21 senátorů se obrátila na Ústavní soud s požadavkem, aby zrušil volební systém do Sněmovny. Podle nich znevýhodňuje malé strany, které potřebují pro zisk poslaneckého mandátu více hlasů než velké. Na tiskové konferenci to oznámil senátorský klub Starostů a nezávislých (STAN), jehož návrh podpořili i zástupci KDU-ČSL, TOP 09 a někteří nezávislí senátoři.

Komise poslala Česko k soudu EU kvůli přerozdělování migrantů

7. prosince 2017 - Evropská komise posílá Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli jejich odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Novinářům to dnes řekl první místopředseda komise Frans Timmermans s tím, že pro Prahu, Varšavu a Budapešť nemůže být dnešní krok překvapením. Naznačil ale zároveň, že věc stále může vyřešit změna přístupu trojice zemí.

Ministerstvo v lednu spustí centrální registr justičních čekatelů

7. prosince 2017 - Ministerstvo spravedlnosti v lednu spustí centrální evidenci zájemců o pozici justičních čekatelů. Udělá tak první krok k naplnění své vyhlášky, kterou chce sjednotit přípravu budoucích soudců. Další změnou, jež by se měla projevit hned od počátku roku, je povinná účast čekatelů na vzdělávacích seminářích u krajských soudů. Na dotaz ČTK to uvedl Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva.

Ústavní soud se musí znovu zabývat zákonem o státním občanství
8. prosince 2017 - Ústavní soud (ÚS) se musí znovu zabývat zákonem o státním občanství. Podle sporného paragrafu nelze soudně přezkoumat rozhodnutí, jímž ministerstvo vnitra zamítne žádost o udělení státního občanství, pokud je důvodem zamítnutí bezpečnostní hrozba. Návrh na zrušení paragrafu podal Nejvyšší správní soud, zjistila ČTK z databází obou soudů.

I po elektronizaci daní má zůstat papírový formulář jako možnost
10. prosince 2017 - Elektronické přiznání daní, kdy by poplatníci nemuseli vyplňovat údaje do několika různých formulářů, by mohlo být do dvou let zavedeno i bez zcela nového zákona o dani z příjmů, stačila by novela současné normy. Dnes to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl generální ředitel finanční správy Martin Janeček. Podle něj půjde o systém podobný jako při elektronické komunikaci mezi klientem banky a finančním ústavem. Stále by tedy mělo být možné používat i papírové formuláře, lidé by měli mít možnost si vybrat.

Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz