27. 2. 2017
ID: 105322

Klára Long Slámová soudkyní aneb Právní život

Zdroj: Mgr. Jan Januš

Simulace soudních líčení slaví stále větší úspěchy. Nejde jen o studentské moot courty či již tradiční a každoroční rekonstrukce politických procesů, ale zejména o televizní pořady navozující dojem, že jsou přímo přenášeny od soudu. K Soudkyni Barbaře, Nejvyššímu soudu či Soudní síni se brzy přidají Soudy Kláry Slámové.

Ty budou vybočovat právě zapojením právního profesionála – advokátky Kláry Long Slámové, která obhajovala například Jiřího Kájínka. Ta se má, alespoň soudě z informací televize Nova, která bude pořad také na svém druhém programu od 6. března vysílat, stát televizní soudkyní. „Na natáčení se moc těším, bude to příjemné zpestření mé práce a doufám, že se výsledek bude divákům líbit,“ cituje Nova doktorku Slámovou, jíž nová práce zabere poměrně hodně času, pořad má  prý totiž běžet každý den.  
 
Je přitom zvláštní, že tato informace zaujala především mediální servery, například mediar.cz. Tolik rozebíraná prostupnost právních profesí však získává další rozměr. Kdo by nestál o to být najednou advokátem i soudcem? Opustíme-li ale tuto nadsázku, i námi sledovanou průchodnost mezi jednotlivými právnickými povoláními nedávno vlastním postupem významně podpořil donedávna podnikový právník Miroslav Uřičař.
 
Dřívější ředitel útvaru práva, regulace, vnějších vztahů, firemní bezpečnosti a compliance mobilního operátora T-Mobile, který v minulosti načerpal zkušenosti například i v OKD, a rovněž rozhodce Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, je novým partnerem advokátní kanceláře Legalité. Tu relativně nedávno založili po svém odchodu z Glazová & Co. advokáti Marie Janšová a Vít Horáček. Uřičař sice zatím nemá na webu kanceláře svůj profil, novou pracovní pozici ale již oznámil na profesionální sociální síti LinkedIn a na stránkách Legalité najdeme informaci o jeho příchodu v aktualitách.
 
A ještě opravdu potěšující zpráva. Ústavní soud si bere stále častěji za vlastní zdravý rozum. Nedávno rozhodoval o pracovněprávní kauze a jako jeden z argumentů použil rčení, že šedá je teorie a zelený strom života. „Zatímco (…) od někoho, kdo teprve nastupuje poprvé do práce, je namístě požadovat prokázání (výhradně) teoretických předpokladů a znalostí, jelikož praktické zkušenosti samozřejmě ještě nabídnout nemůže, je u osoby působící v určité profesi řadu let situace podstatně odlišná, jelikož reálný život ukazuje, že ne vše, k čemu se lze teoreticky připravit, má také vždy praktický význam a uplatnění a naopak že pro praxi jsou často důležitější i poznatky a zkušenosti, které žádná škola nenabízí nebo dokonce ani poskytnout nemůže,“ dočteme se v nálezu sp. zn. II. ÚS 3350/15 soudce zpravodaje Vojtěcha Šimíčka, předsedy senátu Jiřího Zemánka a soudkyně Kateřiny Šimáčkové.
 
 
Mgr. Jan Januš


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz