EU chce přísněji zkoumat turisty
Reaguje tak na nový americký zákon, který přibližuje Česko ke zrušení víz
| Skóre: | 0.61 |
|---|---|
| Název zdroje: | Mladá fronta Dnes |
| Datum vydání: | 08.08.2007 |
| Nadpis: | EU chce přísněji zkoumat turisty |
| Strana: | 6 |
| Pořadí: | 4 |
| Mutace: | Celostátní |
| Rubrika: | Ze světa |
| Autor: | JOHANNA GROHOVÁ |
| Ročník: | 18 |
| Číslo: | 183 |
| Náklad: | 308485 |
| Oblast: | Celostátní deníky |
| Zpracováno: | 08.08.2007 06:39 |
| Identifikace: | DCMF20070808020025 cz |
| Klíčová slova: | zákon (2x), legislativa, justici |
Reaguje tak na nový americký zákon, který přibližuje Česko ke zrušení víz
Brusel, Praha - Když mohou Američané, tak Evropská unie může taky, řekli si asi úředníci Evropské komise v Bruselu. Pohrávají si totiž s myšlenkou zavést povinnou registraci pro cizince chystající se do Evropy.
Stejný systém nyní plánuje americká vláda. Cestující, kteří nepotřebují víza, budou muset na internetu vyplnit registrační formulář několik desítek hodin před odjezdem a počkat si na odpověď.
USA jsou pod tlakem zrušit víza novým zemím EU, zároveň si chtějí zajistit přehled o návštěvnících. Znamenalo by to, že by se museli nově registrovat i občané Británie či Francie, kteří vízum na cestu přes Atlantik nepotřebují už řadu let.
Podle bruselských diplomatů Evropská komise zjevně reaguje na americké kroky a je pod vlivem starých členských zemí, které nejsou z nových podmínek ze strany USA příliš nadšeny. "Ano, zvažujeme zavedení tohoto registračního systému. Ale konečné rozhodnutí ještě nepadlo," řekl mluvčí komisaře pro vnitro a justici Friso Roscam Abbing s tím, že je třeba ještě ujasnit například to, zda by se registrace týkala jen Američanů. "Austrálie má s tímto systémem dobré zkušenosti," dodal.
"EU není USA, jsou tu tedy otázky, jak by to mohlo fungovat, zda by to navazovalo na stávající informační systémy, kdo by s množstvím dat pracoval, který úřad a podobně," uvedl diplomatický zdroj v Bruselu. Český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra to však považuje za "správné a férové". "Jsem pro reciprocitu. Ostatně Američané vždy říkali, že by po našich lidech nepožadovali nic navíc oproti tomu, co mohou požadovat po svých občanech," řekl Vondra.
Internetovou registraci pro občany, kteří nepotřebují víza, zavádí nový zákon, který v pátek podepsal George Bush. Nová legislativa by měla umožnit bezvízový režim České republice a Estonsku. Další nové země EU zatím nesplňují podmínku, podle níž počet zamítnutých žádostí o víza nesmí překročit deset procent.
"Jsem pro reciprocitu. Považuji ji za správnou a férovou."
Alexandr Vondra, český ministr zahraničí
Zpracovatel: Anopress IT a.s.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz









