epravo.cz

Přihlášení / registrace

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se


Zapomenuté heslo
    Přihlášení / registrace
    • ČLÁNKY
      • občanské právo
      • obchodní právo
      • insolvenční právo
      • finanční právo
      • správní právo
      • pracovní právo
      • trestní právo
      • evropské právo
      • veřejné zakázky
      • ostatní právní obory
    • ZÁKONY
      • sbírka zákonů
      • sbírka mezinárodních smluv
      • právní předpisy EU
      • úřední věstník EU
    • NÁZORY
    • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
      • občanské právo
      • obchodní právo
      • správní právo
      • pracovní právo
      • trestní právo
      • ostatní právní obory
    • AKTUÁLNĚ
      • 10 otázek
      • tiskové zprávy
      • vzdělávací akce
      • komerční sdělení
      • ostatní
      • rekodifikace TŘ
    • E-shop
      • Online kurzy
      • Online konference
      • Záznamy konferencí
      • EPRAVO.CZ Premium
      • Konference
      • Monitoring judikatury
      • Publikace a služby
      • Společenské akce
      • Partnerský program
    • Předplatné
    2. 4. 2025
    ID: 119427upozornění pro uživatele

    JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - ÚOHS, BŘEZEN 2025

    Nedostatečná součinnost při prokazování kvalifikace, neobvyklé ústní jednání a sporné použití dynamického nákupního systému. Tři čerstvé příklady z praxe ÚOHS a soudů rozebírá advokát Jiří Harnach. „Zadavatel není povinen uznat kvalifikaci jen proto, že reference obsahuje příbuzný předmět,“ vysvětluje. Poslechněte si celý díl podcastu Veřejné zakázky Live.

    Poslechněte si podcast

    Dodavatel, který nedoloží dostatečné informace k prokázání technické kvalifikace, riskuje své vyloučení z řízení. Jak ukazuje případ zakázky Správy železnic, nestačí mít „nějakou“ referenci. Musí přesně odpovídat požadavkům zadavatele. Jiří Harnach popisuje, jak v konkrétním případě dodavatel nebyl schopen vyčíslit část hodnoty silnoproudých zařízení v rámci své španělské reference. „Navrhovatel setrval na názoru, že zadavatel musí započíst celou hodnotu zařízení. Tuto pozici ale úřad odmítl jako nepodloženou,“ vysvětluje.

    Reklama
    Nemáte ještě registraci na epravo.cz?

    Registrujte se, získejte řadu výhod a jako dárek Vám zašleme aktuální online kurz na využití umělé inteligence v praxi.

    REGISTROVAT ZDE

    Podle rozhodnutí ÚOHS i jeho předsedy není zadavatel povinen uznávat reference, které obsahují širší plnění, než bylo požadováno. „Zadavatel si může určit, zda chce reference jen na silnoproudá zařízení. Není jeho povinností přijímat i části zakázek, které nebyly vyžádány,“ doplňuje Jiří Harnach. Celý případ podtrhuje, jak důležitá je precizní součinnost a ochota dodavatele komunikovat se zadavatelem.

    Druhý případ se týkal rozhodnutí, které ÚOHS podpořil ústním jednáním – což není v zakázkových sporech běžné. Předmětem sporu byla balistická vesta. Zadavatel vyloučil uchazeče kvůli vadám vzorku. „Navrhovatel tvrdil, že vesta byla nesprávně zapnuta, a díky fotodokumentaci úřad skutečně rozhodl o svolání jednání,“ přibližuje Jiří Harnach. Výsledek? Při správném zapnutí vesta požadavky splnila a rozhodnutí o vyloučení bylo zrušeno.

    Příklad s vestou ukazuje, že ústní jednání může být pro navrhovatele záchranou. „Úřad není hluchý k žádostem o přezkum vzorku. Máte-li podloženou pochybnost, vyplatí se o něj požádat,“ radí advokát. Tento přístup může přispět ke spravedlivějšímu vyhodnocování technických parametrů dodávek.

    Reklama
    Skončení pracovního poměru (online - živé vysílání) - 9.9.2026
    Skončení pracovního poměru (online - živé vysílání) - 9.9.2026
    9.9.2026 09:003 975 Kč s DPH
    3 285 Kč bez DPH

    Koupit

    Závěrečný příklad z Brněnského krajského soudu ukazuje, že i formálně správně vedené řízení může být zpochybněno, pokud není zajištěna dostatečná hospodářská soutěž. Ředitelství silnic a dálnic zavedlo dynamický nákupní systém (DNS) pro služby spojené se softwarem ASPE. Přístup do systému byl však fakticky omezen jen na partnery společnosti IBR Consulting, držitele práv k systému.

    „Soud jasně řekl, že pokud se DNS může účastnit jen úzký okruh dodavatelů, nelze mluvit o obecné dostupnosti služby,“ cituje Jiří Harnach z rozsudku. Zavádění DNS je podle něj možné jen tehdy, pokud předmět plnění splňuje podmínky obecné dostupnosti i běžné potřeby. Pokud je přístup omezen podmínkami partnerského programu, DNS ztrácí smysl.

    Rozhodnutí soudu přináší i důležité poznatky o transparentnosti. „Zařazení do DNS nemůže být závislé na libovůli třetí osoby, jako je soukromá firma. Pokud ta rozhoduje netransparentně, zakázka neodpovídá principům veřejné soutěže,“ upozorňuje Jiří Harnach. Soud zpochybnil i podmínku, že partneři nesmí dodávat konkurenční produkty, a označil ji za bezdůvodně omezující.

    Celkově přednáška Jiřího Harnacha ukazuje, že formální soulad se zákonem nestačí. „Veřejné zakázky vyžadují nejen právní preciznost, ale i férovost, logiku a otevřenost vůči dodavatelům,“ shrnuje. A dodává: „Zadavatel není protivník. Často chce jen dostatek informací, aby mohl kvalifikaci objektivně posoudit.“

    Tři případy – tři silné impulzy pro právní praxi ve veřejném sektoru. Od technické kvalifikace, přes procesní rovinu ústního jednání až po ústavní rozměr transparentnosti v DNS. „Jde o lekce pro zadavatele i dodavatele. Každý krok v řízení má svá pravidla a důsledky,“ uzavírá Jiří Harnach. Rozhovor je tak nejen přehledem aktuální praxe, ale i praktickým návodem, jak se v ní neztratit.

    Zajímá vás víc? Sledujte celý podcastový díl „Veřejné zakázky Live“ s Jiřím Harnachem a získejte cenné rady z aktuální rozhodovací praxe.

    Nenechte si ujít další díly.

     

    Podívejte se na video


    © EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz


    JUDr. Jiří Harnach
    2. 4. 2025

    Poslat článek emailem

    *) povinné položky

    Další články:

    • Zahraniční dodavatel v českých veřejných zakázkách: praktické a právní aspekty
    • JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - SRPEN 2026
    • Nerozdělení veřejné zakázky: legitimní postup, nebo skrytá diskriminace?
    • Aktuální judikatura NSS ve věci veřejných zakázek: pět rozhodnutí s dopadem na praxi zadavatelů i dodavatelů
    • JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - ČERVENEC 2026
    • JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - ČERVEN 2026
    • JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - KVĚTEN 2026
    • Hodnocení demo prostředí v IT veřejných zakázkách: užitečný nástroj, nebo cesta k netransparentnosti?
    • JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - DUBEN 2026
    • Prokazování dostupnosti technického vybavení při zadávání veřejných zakázek – limity sdílení technického vybavení
    • JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - BŘEZEN 2026

    Novinky v eshopu

    Aktuální akce

    • 09.09.2026Skončení pracovního poměru (online - živé vysílání) - 9.9.2026
    • 16.09.2026Veřejné zakázky pro mírně pokročilé – 1. díl: Nastavení zadávacích podmínek a kvalifikačních požadavků (online - živé vysílání) - 16.9.2026
    • 17.09.2026Náklady civilního řízení – se zaměřením na judikaturu Ústavního soudu (online - živé vysílání) - 17.9.2026
    • 18.09.2026Judikatura ke služebnostem (online - živé vysílání) - 18.9.2026
    • 25.09.2026Prokazování původu majetku (online - živé vysílání) - 25.9.2026

    Online kurzy

    • Vnosy ze SJM a vnosy do SJM a jejich valorizace v aktuální judikatuře Nejvyššího soudu a Ústavního soudu
    • Výpověď z pracovního poměru z důvodu neomluveného zameškání jedné směny
    • Nová „tlačítková povinnost“ pro e-shopy
    • Změna cenových ujednání ve smlouvách v energetice
    • Černé stavby
    Lektoři kurzů
    JUDr. Tomáš Sokol
    JUDr. Tomáš Sokol
    Kurzy lektora
    JUDr. Martin Maisner, Ph.D., MCIArb
    JUDr. Martin Maisner, Ph.D., MCIArb
    Kurzy lektora
    Mgr. Marek Bednář
    Mgr. Marek Bednář
    Kurzy lektora
    Mgr. Veronika  Pázmányová
    Mgr. Veronika Pázmányová
    Kurzy lektora
    Mgr. Michaela Riedlová
    Mgr. Michaela Riedlová
    Kurzy lektora
    JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
    JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
    Kurzy lektora
    Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
    Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
    Kurzy lektora
    JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
    JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
    Kurzy lektora
    JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D., LL.M.
    JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D., LL.M.
    Kurzy lektora
    JUDr. Tomáš Nielsen
    JUDr. Tomáš Nielsen
    Kurzy lektora
    všichni lektoři

    Konference

    • 01.10.2026Trestní právo daňové - 1.10.2026
    • 02.10.2026Daňové právo 2026 - 2.10.2026
    Archiv

    Magazíny a služby

    • AI pro právníky a poradce
    • AI pro právníky a poradce (e-book)
    • Monitoring judikatury (24 měsíců)
    • Monitoring judikatury (12 měsíců)
    • Monitoring judikatury (6 měsíců)

    Nejčtenější na epravo.cz

    • 24 hod
    • 7 dní
    • 30 dní
    • Rozhodnutí Nejvyššího soudu ke změně klíče pro stanovení příspěvků na správu domu a pozemku, k samotnému stanovení příspěvků a k rozúčtování nákladů na služby
    • Formální a materiální stránka přestupku; case study
    • Zahraniční dodavatel v českých veřejných zakázkách: praktické a právní aspekty
    • Porušení pravidel BOZP zaměstnancem a liberace zaměstnavatele
    • JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - SRPEN 2026
    • Exekuce
    • Byznys a paragrafy, díl 41.: Záruka za jakost v kupní smlouvě
    • Neplatnost právního úkonu
    • Ocenění nemovitosti v dědickém řízení: kdy postačí odhad a kdy je nutný znalecký posudek
    • Jak se bránit proti územnímu plánu?
    • Zdravotní výpovědní důvod podle § 52 písm. d) ZP: sloučení důvodů a jeho meze v praxi
    • Zápůjčka, úvěr nebo příplatek: jak financovat vlastní společnost?
    • Recentní judikatura Nejvyššího soudu k důvodům neplatnosti usnesení valné hromady
    • Komu náleží vlastnické právo k náhradní veřejné komunikaci postavené investorem?
    • Formální a materiální stránka přestupku; case study
    • Porušení pravidel BOZP zaměstnancem a liberace zaměstnavatele
    • Ocenění nemovitosti v dědickém řízení: kdy postačí odhad a kdy je nutný znalecký posudek
    • Insolvenční řízení a promlčení
    • Kratom v trestním právu: kde končí přestupek a začíná trestný čin?
    • Když formální trestnost nestačí: co přinesl nález IV. ÚS 455/26 k subsidiaritě trestní represe
    • Komu patří auta z Auta Super? Odpověď nebude v technickém průkazu
    • Výpověď pro nadbytečnost
    • Problematické otázky úročení jistoty
    • Deset nejčastějších chyb jednatelů, které mohou stát miliony

    Soudní rozhodnutí

    Imise (exkluzivně pro předplatitele)

    Soukromoprávní nástroje ochrany před imisemi hluku slouží mimo jiné k tomu, aby bylo dosaženo spravedlivé rovnováhy kolidujících práv v situacích, kdy k tomu spíše plošně...

    Neplatnost právního úkonu

    Koná-li v úmyslu zkrátit věřitele právním úkonem nejen dlužník, nýbrž i osoba, v jejíž prospěch byl právní úkon učiněn nebo která z něho měla prospěch, jde o oboustranné...

    Ochrana přírody (exkluzivně pro předplatitele)

    I. Aby mohlo dojít k porušení legitimního očekávání, musí subjekt disponovat konkrétním jasně založeným a vymahatelným nárokem. V předmětné věci byla obchodní společnost od...

    Odůvodnění rozhodnutí (exkluzivně pro předplatitele)

    Použije-li odvolací soud při určení náhrady nákladů řízení o žalobě na projev vůle směřující k uzavření kupní smlouvy bytové jednotky „fiktivní“ tarifní hodnotu podle § 9...

    Péče o dítě (exkluzivně pro předplatitele)

    Změní-li soud z důvodu změny poměrů úpravu péče o nezletilé dítě a stanoví-li výživné až od právní moci svého rozhodnutí, musí přezkoumatelně odůvodnit, zda se okolnosti...

    Hledání v rejstřících

    • mapa serveru
    • o nás
    • reklama
    • podmínky provozu
    • kontakty
    • publikační podmínky
    • FAQ
    • obchodní a reklamační podmínky
    • Ochrana osobních údajů - GDPR
    • Nastavení cookies
    100 nej
    © EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2026, ISSN 1213-189X
    Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.
    Obsah je chráněn autorským právem.

    Jste zde poprvé?

    Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.

    Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu "Taktika jednání o smlouvách".

    Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


    Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů



    Nezapomněli jste něco v košíku?

    Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.


    Přejít do košíku


    Vaši nedokončenou objednávku vám v případě zájmu zašleme na e-mail a můžete ji tak dokončit později.