Poslat článek emailem

*) povinné položky
21. 7. 2011
ID: 75642upozornění pro uživatele

Pořídit si firmu co nejdříve se vyplatí

Prezident Václav Klaus dne 4. 7. 2011 svým podpisem potvrdil změny v zákoně o soudních poplatcích, které se negativně dotknou i českých firem. Dražší bude především jejich založení, ale také změny v již stávajících společnostech. Ti, kdo uvažují o koupi či založení nové společnosti, by proto neměli s rozhodnutím příliš otálet. Na dvojnásobek z tisícikoruny se zvýší poplatek za změnu zápisu v obchodním rejstříku. Platba za zápis akciovky do rejstříku vzroste na víc než dvojnásobek (z 5000 na 12 000 Kč), proto v současné době očekáváme nárůst počtu prodaných před-založených (ready-made) společností.

 

smart company logo

Podle nejnovějších údajů společnosti SMART Companies se před-založené společnosti, tzv. ready-made, vloni na celkovém počtu nově založených společností podílely více než 12 procenty, počet prodaných ready-made společností v České republice průběžně roste. Lze očekávat, že plánované zvýšení soudních poplatků trend růstu počtu prodaných ready-made společností  ještě podpoří. Před-založené, tzv. ready-made společnosti poskytují rychlý a velmi pohodlný start podnikání. Jsou již zapsané v příslušném obchodním rejstříku a lze je tak rychle a levně převést na nového majitele. Tyto společnosti nemají žádnou obchodní historii, závazky ani pohledávky a jejich ekonomická činnost je nulová. Největší zájem o před-založené společnosti je tradičně v Praze.

Jasná převaha mezi právními formami ready-made společností je na straně s.r.o. Největší zájem je o společnosti s ručením omezeným, které tvoří 60 procent všech prodaných před-připravených společností, čím dál tím větší popularitu si získávají i tzv. evropské společnosti (SE). Zatímco u s.r.o. můžeme sledovat dva hlavní důvody zájmu – přechod živnostníků na pro ně bezpečnější formu podnikání a zvyšující se počet nových projektů, na které je vhodné mít samostatnou společnost, u evropských společností to je zejména možnost přesunu sídla v rámci EU, aniž by došlo ke zrušení společnosti a přerušení právní kontinuity.

V České republice je průměrný čas potřebný pro založení společnosti 20 dní a podnikatel se musí vypořádat s minimálně devíti procesními kroky. Celosvětový průměr je 34 dní, ale například na Novém Zélandu trvá založení pouhý jediný den. I procesní kroky mají Novozélanďané zkoncentrovány do jediného kroku.

Dlouhou dobu nutnou na vyřízení všech byrokratických náležitosti a urychlení začátku podnikání na jeden den lze eliminovat právě využitím ready-made společnosti.


Jana Babůrková

Jana Babůrková
Business Manager SMART Companies

SMART Office & Companies, s.r.o. 

Koněvova 2660/141
130 83  Praha 3

Tel.: + 420 800 276 278
Fax: + 420 267 997 761
e-mail: info@smartcompanies.cz

SMART Companies
SMART Companies je lídrem na trhu v oblasti zakládání a prodeje a následné správy společností po celém světě. SMART Companies je průvodcem podnikatelů ve světě businessu. Poskytuje řešení veškeré legislativně-administrativní agendy spojené se zahájením podnikání v České republice a v dalších 30 zemích světa.
Více na
www.smartcompanies.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz