Převrat ve zdravotnictví: k lékaři s peněženkou
Poprvé po více než šedesáti letech budou Češi muset u lékaře, v nemocnici nebo na pohotovosti otevřít peněženky.
| Skóre: | 0.67 |
|---|---|
| Název zdroje: | Hospodářské noviny |
| Datum vydání: | 16.08.2007 |
| Nadpis: | Převrat ve zdravotnictví: k lékaři s peněženkou |
| Strana: | 3 |
| Rubrika: | reforma financí |
| Autor: | Petr Vašek |
| Náklad: | 60258 |
| Oblast: | Celostátní deníky |
| Zpracováno: | 16.08.2007 05:05 |
| Identifikace: | DCHN20070816010007 cz |
| Klíčová slova: | zákonů (3x), ústava, právní, Soud, právo, Ústavního soudu, Listině základních práv, svobod, ústavní soud |
NADTITULEK: ...V ROCE 2009 ALE DANĚ Z PŘÍJMŮ NEJSPÍŠ OPĚT O NĚCO VZROSTOU
Poprvé po více než šedesáti letech budou Češi muset u lékaře, v nemocnici nebo na pohotovosti otevřít peněženky.
První část reformy zdravotnictví, kterou s téměř stoprocentní jistotou příští týden ve sněmovně prosadí Topolánkova vláda, zavádí poplatek třicet korun za návštěvu praktika nebo specialisty. Stejnou částku dají čeští pacienti za každý lék předepsaný na recept. Na 60 korun vyjde pacienty den v nemocnici a 90 korun bude stát návštěva pohotovosti.
V úterý večer stihla vláda na poslední chvíli udělat v poplatcích dvě podstatné změny: Zrušila osvobození od poplatků pro děti do tří let. Jako kompenzaci zvedla o dvacet korun měsíčně slevy na dani na jedno dítě.
Platit nebudou jen děti z dětských domovů, děti s genetickými vadami a lidé, kteří jsou podle českých zákonů v hmotné nouzi.
Na preventivní prohlídky se poplatky nevztahují.
Druhou zásadní změnou je, že lékaři budou muset poplatky povinně vybírat. Pokud to neudělají, má jim hrozit až padesátitisícová pokuta.
Ministerstvo Tomáše Julínka (ODS) si od poplatků slibuje čtyřmiliardovou injekci do zdravotního systému.
Zástupcům lékařů se ale povinné vybírání poplatků nezamlouvá. "Kdyby tam ta povinnost nebyla, tak by většina lékařů poplatky nevybírala. Povinnost vybírat poplatky navíc zhorší vztahy mezi lékaři a pacienty a zároveň zvýší naši administrativu," tvrdí prezident lékařské komory Milan Kubek.
Na Slovensku to vyšlo
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se sice snaží neustále zdůrazňovat, že poplatky nejsou v jeho plánu reforem to nejdůležitější, pravdou ale je, že na české pacienty i na celý systém zdravotnictví budou mít značný vliv.
Zavedení poplatků povede k omezení zbytečných návštěv pacientů u lékaře, ale například i na pohotovosti. Právě Češi jsou přitom v počtu návštěv u lékaře v Evropské unii rekordmany. "Máme 13 návštěv u lékaře na jednoho obyvatele ročně, přitom průměr v unii je osm. Pět návštěv, co máme navíc, stojí spoustu peněz za práci lékařů i na zbytečně předepsaných lécích," vysvětluje Julínkův náměstek Marek Šnajdr. Omezit zbytečné návštěvy u lékaře se povedlo například na Slovensku, kde poplatky v roce 2003 zavedla tehdejší Dzurindova vláda. "Po zavedení poplatků klesl počet návštěv u praktických lékařů o deset procent, o dvě procenta klesl počet návštěv u specialistů a najednou bylo i o osm procent méně receptů. Lidé chodili méně i na pohotovost - o 13 procent," říká Peter Pažitný z bratislavského Institutu pro zdravotnickou politiku.
Není to protiústavní?
Pokud vládní koalice poplatky prosadí, ještě nemusí mít úplně vyhráno. Sociální demokraté je totiž okamžitě po případném podpisu prezidenta napadnou u Ústavního soudu.
V Listině základních práv a svobod je totiž napsáno, že každý má "na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči". "Máme právní analýzu, která říká, že povinně vybírané poplatky znamenají platbu za zdravotní péči, což je v rozporu s listinou," říká stínový ministr zdravotnictví David Rath.
Podobný spor řešil ústavní soud i na Slovensku. I tady ústava říká, že občan má právo na bezplatnou zdravotní péči. Soud v květnu 2004 konstatoval, že zavedením poplatků "nebylo popřeno základní právo občanů", čímž jejich ústavnost potvrdil.
Vše o poplatcích u lékaře
platí se všude
Od příštího roku budou Češi platit 30 korun za návštěvu praktického lékaře, specialisty i za vydání léku na recept. 60 korun dají za den v nemocnici, v lázních nebo dětských ozdravovnách a 90 korun zaplatí za návštěvu pohotovosti.
platí skoro všichni
Poplatky nejsou nijak věkově omezené, takže budou platit jak rodiče za své děti, tak i například zdravotně postižení, studenti nebo důchodci.
vÝběr bude povinný
Výběr poplatků bude povinný. Doktorovi, který odmítne poplatky od svých pacientů vybírat, hrozí pokuta až 50 tisíc korun.
Zpracovatel: Anopress IT a.s.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz









