9. 5. 2001
ID: 6974upozornění pro uživatele

Reakce poslanců naznačují, že legalizace marihuany asi neuspěje

Zřejmě malou šanci na úspěch by měl v Poslanecké sněmovně návrh legalizace marihuany. Zákon, který by vyjmul marihuanu ze zakázaných drog chce předložit skupina poslanců z ODS


Zřejmě malou šanci na úspěch by měl v Poslanecké sněmovně návrh legalizace marihuany. Zákon, který by vyjmul marihuanu ze zakázaných drog chce předložit skupina poslanců z ODS. Proti se vyslovili zástupci všech poslaneckých klubů.

Návrh zákona, o jehož přípravě informoval tisk, by nepodpořil člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost za ODS Jan Klas. Považuje ho za neuvážený radikální krok, protože "promořenost lehkými drogami" v české společnosti stoupá. S návrhem zákona nesouhlasí ani člen stejného výboru za ČSSD Karel Šplíchal. Jakékoli uvolnění v této oblasti považuje za nebezpečné. Připomněl, že velké procento uživatelů marihuany časem přejde k takzvaným tvrdým drogám.

Místopředseda branného výboru Pavel Severa (KDU-ČSL) považuje návrh zákona za populistické gesto, směřující proti mezinárodním protidrogovým úmluvám. Mezi odpůrce předlohy se zařadil i Jaroslav Štreit, který zastupuje KSČM ve sněmovním výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

Místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář zatím k návrhu zákona nemá jednoznačné stanovisko, neboť ještě neviděl jeho přesné znění. Obecně však uvedl, že patří spíše do tábora odpůrců legalizace marihuany. Dodal, že je sice proti represi, není však zastáncem toho, aby se drogy například veřejně prodávaly ve speciálních obchodech, takzvaných coffee shopech.

Legalizaci marihuany odmítají také odborníci z Národní protidrogové centrály. V podkladech, které již dříve poskytli poslancům, varovali, že Česká republika je nyní tam, kde byly Spojené státy v 60. a 70. letech. Tehdy byla marihuana považována za neškodnou a nenávykovou látku, jejíž užívání je sociálně přijatelné.

Většina dnešních výzkumů ale podle protidrogové centrály potvrzuje, že marihuana může být návyková. Její kouření snižuje hlavní mužské hormony, u žen má za následek snížení plodnosti. Centrála také uvádí, že až 70 procent uživatelů marihuany dříve nebo později přechází na tvrdší, razantnější typy drog.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz