22. 2. 2001
ID: 1548upozornění pro uživatele

Strany jednají o zákonech o Sociální pojišťovně a státní službě

Mezi politickými stranami ve sněmovně už začala oficiální i neoficiální jednání o vládních návrzích zákonů o Sociální pojišťovně a o státní službě. Postoje ODS, KDU- ČSL a Unie svobody k těmto návrhům, jejichž první čtení patří ke klíčovým bodům nynější schůze sněmovny, dnes konzultovali šéfové těchto stran Václav Klaus, Jan Kasal a Karel Kühnl. Předseda klubu ČSSD Zdeněk Škromach řekl, že "průběžná jednání" s dalšími stranami už absolvovala i ČSSD. Dodal, že oficiální výzva k jednání ze strany sociální demokracie byla odeslána .Mezi politickými stranami ve sněmovně už začala oficiální i neoficiální jednání o vládních návrzích zákonů o Sociální pojišťovně a o státní službě. Postoje ODS, KDU- ČSL a Unie svobody k těmto návrhům, jejichž první čtení patří ke klíčovým bodům nynější schůze sněmovny, dnes konzultovali šéfové těchto stran Václav Klaus, Jan Kasal a Karel Kühnl. Předseda klubu ČSSD Zdeněk Škromach řekl, že "průběžná jednání" s dalšími stranami už absolvovala i ČSSD. Dodal, že oficiální výzva k jednání ze strany sociální demokracie byla odeslána . Rozhovory se zástupci dalších stran by se podle něj měly konat ještě tento či příští týden.

O jednání pravicových stran ČTK informovala Eliška Klepalová z Klausova sekretariátu. Podle zjištění se mělo jednání informativní charakter a neskončilo dohodou o společném hlasování zmíněných stran, které obě vládní předlohy kritizují. "Důvodem k setkání bylo to, že oba předložené návrhy znamenají riskantní zásah do současného systému, a proto je třeba, aby o charakteru budoucích změn v obou oblastech vznikl široký politický konsensus," uvedla Klepalová. Kasal ČTK řekl, že schůzka měla "ryze informativní charakter". S Klausem a Kühnlem si vyměnili názory na obě normy a argumenty svých stran. S

němovna se prvnímu čtení návrhu zákona o Sociální pojišťovně bude věnovat ve čtvrtek odpoledne. První čtení návrhu služebního zákona zařadila na 1. března. Návrh zákona o Sociální pojišťovně má oddělit důchodové a nemocenské pojištění od státního rozpočtu. Zákon o státní službě usiluje o vznik profesionálního a nestranného sboru úředníků ve státní správě. ČSSD dala najevo, že na přijetí obou předloh má velký zájem a že je ochotna o nich jednat s dalšími kluby. Čtyřkoalice vyzvala minulý týden vládu, aby o návrhu zákona o státní službě zahájila jednání s parlamentními stranami. Pokud by se to nestalo, čtyřkoalice chce prosadit vrácení předlohy vládě k přepracování. Politikům "čtyřky" se nelíbí to, že zákon se vztahuje jen na úředníky státní správy, ne na představitele krajů a obcí.

Výhrady má i ODS. Pravici se nelíbí ani návrh zákona o Sociální pojišťovně. Kasal k této předloze řekl, že nic neřeší, "je to vytrženo z kontextu" a "vějička pro občany". Unionista Václav Krása v úterý ČTK sdělil, že proti tomuto návrhu by měla hlasovat celá pravice. "Když bude jednotná, tak to asi neprojde. Uvidíme, zda bude jednotná," reagoval na její odmítavý postoj Škromach. Bude-li zákon zamítnut, vláda jej podle něj asi znovu nepředloží.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz