epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • COVID-19
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory
Konference: Změny ve společnosti s ručením omezeným po novele ZOK
7. 4. 2004
ID: 24921upozornění pro uživatele

Vzory smluv s komentářem - smlouva o obchodním zastoupení

Nárok na provizi vzniká zástupci rovněž v případě, kdy závazek třetí osoby vůči zastoupenému zanikl nebo splnění tohoto závazku se oddálilo z důvodu, za něž odpovídá zastoupený. Tento nárok vzniká obchodnímu zástupci také tehdy, došlo-li k uzavření obchodu nebo ke splnění závazku třetí osoby teprve po zániku smlouvy o obchodním zastoupení, jestliže zastoupený využil k uzavření smlouvy činnosti obchodního zástupce, která byla uskutečněna za trvání jeho závazku.

Smlouva o obchodním zastoupení, (§652 Obch.z) zakládá závazkově  právní vztah, v němž se obchodní zástupce zavazuje, že bude pro  zastoupeného vyvíjet činnost směřující k uzavírání určitého  druhu smluv (obchodů). Zastoupený se mu za to zavazuje zaplatit  úplatu ve formě provize (viz heslo). Smlouva vyžaduje písemnou  formu. Kromě své dlouhodobosti se smlouva o obchodním zastoupení se od ostatních obstaratelských smluv (viz heslo) odlišuje  také tím, že se její úprava omezuje výhradně na ustanovení  obchodního zákoníka.

 Činnost obchodního zástupce

Obchodní zástupce vykonává svou  činnost ve stanoveném území (není-li stanoveno, pak na území  České republiky), s vynaložením odborné péče a v souladu s pokyny a zájmem zastoupeného. Nemůže-li zástupce svou činnost vykonávat, musí o tom bez zbytečného odkladu podat zastoupenému  zprávu. Je-li předmětem závazku zástupce také uzavírání obchodů  jménem zastoupeného, je zástupce povinen tyto obchody uzavírat  jen za obchodních podmínek stanovených zastoupeným (neprojevil-li zastoupený souhlas s postupem jiným). Povinností  obchodního zástupce je rovněž informovat zastoupeného o vývoji  trhu a všech okolnostech důležitých pro jeho zájmy, zejména pak  pro jeho rozhodování související s uzavíráním obchodů. Na druhou stranu nesmí zástupce bez souhlasu zastoupeného sdělit údaje, získané od něj při své činnosti, jiným osobám nebo je využít pro sebe či pro jiné osoby, pokud by to bylo v rozporu se  zájmy zastoupeného. Tato povinnost však nekončí zánikem smlouvy, ale pokračuje i po něm. Obchodní zástupce je ve své  činnosti povinen navrhovat uzavření obchodů nebo uzavírat  obchody jen s osobami, u nichž jsou předpoklady, že své závazky  splní. V případě, kdy se k tomu písemně zavázal, ručí zástupce  za splnění povinností třetí osobou, s níž navrhl zastoupenému  uzavření obchodu, nebo se kterou jménem zastoupeného obchod  uzavřel.

Provize obchodního zástupce

Obchodnímu zástupci vzniká nárok  na provizi, jestliže obchod byl uzavřen a třetí osoba svůj závazek z tohoto obchodu splnila. Okamžik vzniku tohoto nároku  může být ovšem smluvně modifikován. Vyplývá-li totiž ze smlouvy, že obchodní zástupce je povinen pouze obstarat pro zastoupeného příležitost k uzavření obchodu s určitým obsahem, vzniká  zástupci nárok na provizi již obstaráním této příležitosti. Ze  zákona však také vyplývá, že jestliže má třetí osoba plnit svůj  závazek teprve po uplynutí více než šesti měsíců po uzavření  obchodu, vzniká nárok na provizi již po uzavření obchodu. Nárok  na provizi vzniká zástupci rovněž v případě, kdy závazek třetí  osoby vůči zastoupenému zanikl nebo splnění tohoto závazku se  oddálilo z důvodu, za něž odpovídá zastoupený. Tento nárok  vzniká obchodnímu zástupci také tehdy, došlo-li k uzavření  obchodu nebo ke splnění závazku třetí osoby teprve po zániku  smlouvy o obchodním zastoupení, jestliže zastoupený využil  k uzavření smlouvy činnosti obchodního zástupce, která byla  uskutečněna za trvání jeho závazku. Naproti tomu, obchodní  zástupce nemá nárok na provizi v případech: 1) kdy obchodní  zástupce byl při uzavírání obchodu činný jako obchodní zástupce  nebo zprostředkovatel pro osobu, s níž zastoupený uzavřel  obchod, 2) kdy k uzavření obchodu došlo bez přičinění obchodního zástupce (nestanoví-li smlouva něco jiného). Neméně důležitá  je také skutečnost, že v případě výhradního obchodního zastoupení (viz níže), má zástupce nárok na provizi i tehdy, jestliže  k uzavření obchodu, došlo osobou zastoupeného, a to i bez součinnosti obchodního zástupce. Obchodní zástupce má nárok na  provizi sjednanou, jinak na provizi obvyklou při obdobném  zastoupení. Spolu s nárokem na provizi může být zástupci  přiznáno i právo na úhradu nákladů, ovšem jen tehdy, bylo-li  tak ujednáno ve smlouvě.

 Výhradní a nevýhradní obchodní zastoupení

O tom, jestli  sjednané obchodní zastoupení je výhradní či nevýhradní rozhoduje skutečnost, zda zastoupený je ze smlouvy oprávněn pověřit  obchodním zastoupením i jiné osoby, nebo zda je zastoupený povinen se na daném území nechat zastupovat jen jedním výhradním  obchodním zástupcem. V případě nevýhradního zastoupení může  zastoupený pověřit obchodním zastoupením, jež sjednal  s obchodním zástupcem, i jiné osoby. Spolu s tím je však také  obchodní zástupce oprávněn vykonávat činnost, ke které se zavázal vůči zastoupenému, i pro jiné osoby nebo uzavírat obchody,  jež jsou předmětem obchodního zastoupení na vlastní účet nebo  na účet jiné osoby. Při výhradním obchodním zastoupení je  naproti tomu zastoupený povinen ve stanovené územní oblasti a  pro určený okruh obchodů nepoužívat jiného obchodního zástupce.  Rovněž zástupce není v tomto rozsahu oprávněn vykonávat  obchodní zastoupení pro jiné osoby nebo uzavírat obchody na  vlastní účet nebo účet jiné osoby. V tomto případě je však  zastoupený oprávněn sám uzavírat obchody, na které se vztahuje  výhradní obchodní zastoupení i bez součinnosti zástupce. Je  ovšem také povinen, nestanoví-li smlouva něco jiného, platit  z těchto obchodů obchodnímu zástupci provizi tak, jako kdyby  tyto obchody byly uzavřeny s jeho součinností. Bylo-li výhradní  zastoupení sjednáno na dobu určitou, může kterákoli strana  smlouvu vypovědět (viz níže), jestliže objem obchodu nedosáhl  během posledních 12 měsíců objemu obchodů stanoveného ve smlouvě, jinak přiměřeného odbytovým možnostem. Současně náleží  zástupci nárok na přiměřenou provizi (viz níže). Také porušení  povinnosti výhradního obchodního zastoupení dává druhé straně  oprávnění k odstoupení od smlouvy.

 Zánik obchodního zastoupení

Závazek obchodního zástupce zaniká uplynutím doby, na kterou byla smlouva uzavřena. Protože  smlouva o obchodním zastoupení má povahu smlouvy dlouhodobé  platí, že v případě, že se strany po uplynutí doby, na kterou  byla smlouva uzavřena, smlouvou i nadále řídí, má se za to, že  platnost smlouvy byla prodloužena o dobu sjednanou ve smlouvě,  nanejvýš však o šest měsíců. Řídí-li se strany smlouvou i po  této lhůtě, prodlužuje se její platnost i nadále, a to vždy o  šest měsíců. Smlouva může být uzavřena na dobu určitou či  neurčitou. Smlouva sjednaná na dobu neurčitou může být ukončena  kteroukoliv ze stran výpovědí. Nevyplývá-li z obsahu výpovědi  doba pozdější, je smlouva ukončena při výpovědi dané během  prvého roku trvání smlouvy koncem kalendářního měsíce následujícího po výpovědi, trvá-li smlouva déle než rok, je smlouva  ukončena koncem kalendářního čtvrtletí následujícího po dané  výpovědi. Vypoví-li smlouvu zastoupený po uplynutí jednoho roku  od jejího uzavření, je povinen poskytnout obchodnímu zástupci  odměnu za získané zákazníky. Tato odměna činí (nevyplývá-li ze  smlouvy něco jiného) 10% z provize, na níž vznikl obchodnímu  zástupci nárok z obchodů uzavřených v uplynulých 12 měsících za  každý ukončený rok trvání smlouvy.

 

 

VZOR SMLOUVY O OBCHODNÍM ZASTOUPENÍ

 

 

Dnešního dne, měsíce a roku se smluvní strany: 

 

[______________________]

se sídlem:                     [______________________]

IČ:                               [______________________]

zastoupený:                  [_________________/____]

(dále jen „Zastoupený“)

 

a

 

[______________________]

bytem:                         [______________________]

RČ:                             [______________________]

IČ:                               [______________________]

č.b.ú                            [_________________/____]

(dále jen „Obchodní zástupce“)

 

 dohodly na uzavření následující:

 

 

                  SMLOUVY O OBCHODNÍM ZASTOUPENÍ

dle §652 a násl. Obchodního zákoníku v platném znění

 

I.                   PŘEDMĚT PLNĚNÍ

 

(i) Obchodní zástupce se zavazuje, že bude pro Zastoupeného vyhledávat zájemce o koupi reklamy/reklamního prostoru na internetových portálech provozovaných Zastoupeným (dále jen „Vyhledaný zájemce“) a navrhovat Zastoupenému uzavření příslušné smlouvy o prodeji reklamy/reklamní plochy na internetových portálech provozovaných Zastoupeným (dále jen „Smlouva o prodeji reklamy“) s Vyhledaným zájemcem formou objednávky na formuláři Zastoupeného.

(ii) Obchodní zástupce se vůči Zastoupenému zavazuje spolupůsobit při sjednávání Smlouvy o prodeji reklamy mezi Vyhledaným zájemcem a Zastoupeným, a to až do jejího uzavření.

(iii) Pro činnost Obchodního zástupce vymezenou v čl I. odst. (i) a (ii) této smlouvy (dále jen „Obchody“) se vymezuje území oblast České republiky.

(iv) Tato smlouva o obchodním zastoupení sjednává mezi smluvními stranami nevýhradní obchodní zastoupení.

 

II.                DOBA PLNĚNÍ

 

Tato smlouva se sjednává na dobu neurčitou.

 

III.             POVINNOSTI OBCHODNÍHO ZÁSTUPCE

 

(i) Obchodní zástupce je povinen uskutečňovat Obchody, k nímž je zavázán, poctivě, s vynaložením odborné péče, v dobré víře, je povinen dbát zájmů Zastoupeného, jednat v souladu s pověřením a  pokyny Zastoupeného a sdělovat Zastoupenému nutné informace, které má k dispozici.

(ii) Obchodní zástupce podává Zastoupenému písemnou zprávu o vývoji trhu a všech okolnostech důležitých pro zájmy Zastoupeného, zejména pro jeho rozhodování související s uzavíráním Smluv o prodeji reklamy, a to měsíčně.

(iii) Obchodní zástupce nesmí navrhovat Zastoupenému uzavření Smlouvy o prodeji reklamy s Vyhledaným zájemcem, o kterém ví nebo musí vědět, že je důvodná pochybnost, že splní řádně a včas své závazky.

(iv) Obchodní zástupce je povinen spolupůsobit v rámci svého závazku při uskutečňování Obchodů podle pokynů Zastoupeného a v zájmu Zastoupeného, které jsou nebo musí být Obchodnímu zástupci známé, zejména při řešení nesrovnalostí, jež vzniknou z uzavřených obchodů.

(v) Obchodní zástupce nesmí sdělit údaje získané od Zastoupeného při Obchodech bez souhlasu Zastoupeného jiným osobám nebo je využít pro sebe nebo pro jiné osoby, pokud by to bylo v rozporu se zájmy Zastoupeného. Tato povinnost trvá i po ukončení této smlouvy o obchodním zastoupení.

 

IV.              POVINNOSTI ZASTOUPENÉHO

 

(i) Ve vztazích s Obchodním zástupcem je Zastoupený povinen jednat poctivě a v dobré víře. Zvláště je Zastoupený povinen poskytnout Obchodnímu zástupci nezbytnou dokumentaci, která se vztahuje k předmětu obchodů, a obstarat Obchodnímu zástupci informace nezbytné k plnění závazků z této smlouvy o obchodním zastoupení, zejména v rozumné lhůtě sdělit Obchodnímu zástupci, že předpokládá významné snížení rozsahu činnosti oproti tomu, co by mohl Obchodní zástupce normálně očekávat.

(ii) Zastoupený je povinen informovat Obchodního zástupce v přiměřené lhůtě o tom, že přijal, odmítl nebo nesplnil úkon obstaraný Obchodním zástupcem.

 

V.                 PROVIZE

 

(i) Obchodnímu zástupci vzniká nárok na provizi ode dne podpisu této smlouvy o obchodním zastoupení.

(ii) Provize dle této smlouvy se vypočítává z objemu Vyhledanými zájemci uhrazených nákupů reklamy/reklamního prostoru na základe Smlouvy o prodeji reklamy na internetových portálech provazovaných Zastoupeným za období příslušného kalendářního měsíce, jejichž prodej byl realizován výhradně prostřednictvím Obchodního zástupce (dále jen „Objem Obchodů“).

(iii) Systém provizí dle této smlouvy je následující:

 

Objem Obchodů v Kč

Výše provize v % z Objemu Obchodů

1,- až 100.000,-

15

100.001,- až 180.000,-

20

180.001,- až 280.000,-

25

280.001,- a výše

30

 

(iv) Nárok na provizi uplatní Obchodní zástupce u Zastoupeného měsíčně předáním faktury Zastoupenému, a to do 10. dne každého kalendářního měsíce po vzniku nároku, s lhůtou splatnosti 15 dnů ode dne vystavení faktury. Faktury budou Zastoupeným propláceny na bankovní účet uvedený v záhlaví této smlouvy.

(v) Obchodní zástupce nemá vedle provize nárok na úhradu nákladů spojených se činností obchodního zástupce dle této smlouvy.

 

VI.              KONKURENČNÍ DOLOŽKA

 

Obchodní zástupce nesmí po dobu 6-ti měsíců po ukončení této smlouvy, na území České republiky vykonávat Obchody pro jiné osoby, nebo uzavírat Obchody jež jsou předmětem této smlouvy, a to ani na vlastní účet nebo na účet jiné osoby nebo jinou činnost, která by měla soutěžní povahu vůči podnikání Zastoupeného.

 

VII.           ZÁNIK ZÁVAZKU

 

(i) Kterákoliv ze stran může tuto smlouvu ukončit písemnou výpovědí doručenou druhé smluvní straně.

(ii) Délka výpovědní doby se řídí §668 odst. 3. Obchodního zákoníku v platném znění. Výpovědní lhůta počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po jejím doručení.

(iii) Při ukončení této smlouvy je Obchodní zástupce povinen vrátit Zastoupenému spolu s předložením faktury za poslední měsíc Zprostředkovatelské činnosti i veškeré poskytnuté podklady a pomůcky.

 

VIII.        ZÁVĚREČNÁ UJEDNÁNÍ

 

(i) Tato smlouva může být měněna nebo doplňována pouze číslovanými dodatky v písemné formě podepsanými oběma smluvními stranami.

(ii) Tato smlouva bude uzavřena a podepsána v českém jazyce, a to ve 2 (dvou) stejnopisech, z nichž každá má stejnou platnost. Po 1 (jednom) stejnopisu obdrží každá ze smluvních stran.

(iii) Tato Smlouva se řídí a bude vykládána v souladu s právním řádem České republiky.

(iv) Práva a povinnosti smluvních stran touto smlouvou neupravené se řídí Obchodním zákoníkem a souvisejícími zákony.

 

 

V Praze, dne __. _____ 2004                        

 

 

 

 

________________________                             

Zastoupený

 

 

 

V Praze, dne __. _____ 2004                          

 

 

 

 

________________________                          

Obchodní zástupce

 

 

Autor:

Mužík Tomáš, Mgr. advokát

(tomas.muzik@epravo.cz)

 



© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz

Tomáš Mužík
7. 4. 2004
pošli emailem
vytiskni článek
  • Tweet

Další články:

  • Novela zákona o regulaci reklamy – úprava reklamy na zdravotnické prostředky a zákaz reklamy cílící na zdraví
  • Odpovědnost poskytovatele poštovních služeb a spory s ní spojené
  • Provozní a lokalizační údaje z veřejné komunikační sítě a datová analýza s prvky umělé inteligence – základy nové (komplexní) vyšetřovací strategie ÚOHS?
  • Změny u monistických akciových společností
  • Koupě e-shopu - jak bezpečně naskočit do rozjetého vlaku?
  • Vytěsnění - soudní rozhodnutí o přiznání práva na dorovnání
  • Rozesílání obchodních sdělení a GDPR
  • Využití znaleckých posudků v oblasti převodních cen
  • Vzájemné předkupní právo vlastníka pozemku a stavby v případě spoluvlastnictví
  • Poctivě předbalená reorganizace
  • Kybernetická bezpečnost a péče řádného hospodáře

Související produkty

Online kurzy

  • Přeměny obchodních společností v praxi
  • Výhody holdingového uspořádání, vytvoření holdingové struktury
  • Smluvní pokuta
  • Praktické aspekty rozhodčího řízení
  • Aktuální problémy práva proti nekalé soutěži v praxi
Lektoři kurzů
JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.
JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Petr Bříza, LL.M., Ph.D.
JUDr. Petr Bříza, LL.M., Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Jiří Ctibor, LL.M., Ph.D.
JUDr. Jiří Ctibor, LL.M., Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.
Kurzy lektora
Mgr. Michaela Riedlová
Mgr. Michaela Riedlová
Kurzy lektora
Mgr.  Adam  Janováč
Mgr. Adam Janováč
Kurzy lektora
JUDr. Dana Ondrejová, Ph.D.
JUDr. Dana Ondrejová, Ph.D.
Kurzy lektora
všichni lektoři

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
  • Zákon o evidenci skutečných majitelů
  • Krácení dovolené nově od 1. 1. 2021
  • Extrémní rozpor jako dovolací důvod v trestních věcech
  • Vytýkací dopis aneb nástroj zaměstnavatelů k podávání výpovědí?
  • Zákaz zcizení a zatížení nemovité věci
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
  • Náhradní výživné v insolvenčním řízení
  • Testování na pracovišti znamená další povinnosti zaměstnavatelů podle GDPR
  • Krácení dovolené nově od 1. 1. 2021
  • Novela zákoníku práce zavádějící konečně pravidla pro home office
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Určení ceny akcií v rámci dědického řízení
  • Extrémní rozpor jako dovolací důvod v trestních věcech
  • Zákon o evidenci skutečných majitelů
  • Novela zákoníku práce zavádějící konečně pravidla pro home office
  • Pracovněprávní důsledky odmítnutí zaměstnance podrobit se testu na Covid-19
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Krácení dovolené nově od 1. 1. 2021
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Exekuce na obhajné vůči státu
  • Občanský průkaz a prokazování totožnosti
  • Povinnost nošení roušky v kontextu ústavních práv

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Odpovědnost státu za újmu (exkluzivně pro předplatitele)

Postup ředitele školy při stanovení rozsahu a obsahu komisionální zkoušky podle § 69 odst. 9 školského zákona a podle § 6 odst. 4 školského zákona není výkonem státní správy ve...

Předávání osob, zatýkací rozkaz (exkluzivně pro předplatitele)

Udělení doplňkové ochrany podle § 14a zákona č. 325/1999 Sb., o azylu, ve znění pozdějších předpisů, z důvodu nebezpečí vážné újmy hrozící dané osobě v jejím domovském...

Směnka (exkluzivně pro předplatitele)

Nedostatek právní subjektivity výstavce vlastní směnky není sám o sobě důvodem neplatnosti (směnečného) závazku výstavce z důvodu vady formy.

Trestní příkaz (exkluzivně pro předplatitele)

Jakkoli je třeba za okamžik rozhodnutí (z formálního hlediska) považovat okamžik, respektive datum vydání trestního příkazu, je pro posouzení toho, co je pouhou písařskou chybou nebo...

Vypořádání vnosu ze společného majetku na výlučný majetek jednoho z manželů (exkluzivně pro předplatitele)

Při vypořádání vnosu ze společného majetku na výlučný majetek jednoho z manželů jde o to nahradit, oč byl společný majetek ochuzen, nikoliv o odčerpání toho, oč se manžel v...

Vyhledávání ASPI

ASPI

Hledání v rejstřících

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
AIVD APEK 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2021, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů