21. 2. 2017
ID: 105236

Kontrola tištěných verzí smluv a jejich verzí v PDF: existuje nějaký jednoduchý způsob?

Zdroj: shutterstock.com

Kontrola dohod, smluv a dalších typu právnických dokumentů představuje jednu ze základních součástí práce právníka. Když dostanete dokument v nějakém textovém souboru (např. z aplikace Microsoft Word), je jasné, co máte dělat: otevřít ho v aplikaci Word, provést v něm změny a přidat komentáře. V případě, že dostanete vytištěný, naskenovaný nebo ofocený text smlouvy nebo její PDF verzi, není to však ani zdaleka tak jasné. Běžný úkol se změní na významně složitější a časově náročnější práci.

Jak lze jasně spojit komentáře s odpovídajícími odstavci? Jak lze navrhnout změny v textu bez nutnosti přepisovat jeho dlouhé části? Jak udržet obecnou celistvost vaší odpovědi, obzvláště pokud potřebujete přidávat komentáře a navrhovat změny v rámci stejného dokumentu? Jako profesionál musíte splňovat očekávání svých klientů a poskytovat jim vysoce kvalitní, logické a jasně srozumitelné odpovědi. Při však právě vy, vzdělaná, inteligentní (a také velmi dobře placená) osoba musíte trávit čas přepisováním?!

Nemusíte. Nemusíte ztrácet čas ani z toho být zbytečně nervózní, protože existují nástroje pro práci s PDF a OCR, s nimiž je práce se soubory PDF a naskenovanými dokumenty snadná a pohodlná. ABBYY, nejznámější zástupce takového typu softwaru v České republice, nedávno představil zbrusu novou verzi ABBYY FineReader 14 – komplexní řešení pro všechny úlohy související s dokumenty.

Vy i vaši klienti jste pravděpodobně zvyklí pracovat s tištěnými dokumenty. FineReader převede tištěné dokumenty, jakékoli druhy obrázků (skeny dokumentů nebo fotografie) na textový dokument s možností úprav, s nímž se pohodlně pracuje, a to s 99% přesností. Veškeré formátování, číslování stránek, záhlaví a zápatí se nebude lišit od originálu.

Dáváte-li přednost práci se soubory PDF, FineReader 14 vám umožní zvýrazňovat v dokumentech PDF a přidávat do nich anotace a komentáře stejným způsobem jako v dokumentech aplikace Word. Navíc můžete snadno upravovat text PDF či obrázky, přidávat, odstraňovat či otáčet stránky. Veškeré funkce pro práci s PDF v jediném nástroji.

FineReader 14 má také užitečnou funkci pro právníky – nyní můžete porovnávat dvě verze stejného dokumentu jediným kliknutím. Například: obdrželi jste od partnera podepsanou smlouvu v tištěné verzi a chcete tuto verzi porovnat s původním souborem aplikace Word. Žádný problém! Program zobrazí rozdíly v textech dokumentů a zvýrazní veškeré důležité změny.

 ABBYY
 
Softwary pro práci s PDF a OCR, jako je FineReader 14, jsou dnes opravdu uživatelsky přívětivé a snadno se používají. Jde o typ softwaru, který si každý může nainstalovat do počítače a začít ho okamžitě používat. Vyzkoušejte si to sami – stáhněte si zkušební verzi aplikace FineReader zdarma a přesvědčte se sami, že práce s dokumenty může být opravdu velmi pohodlná.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz