13. 1. 2001
ID: 719upozornění pro uživatele

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o ČT

<p align="justify">Poslanecká sněmovna dnes časně ráno schválila novelu zákona o České televizi (ČT) ve znění, které by jí mělo umožnit, aby dočasně převzala pravomoci Rady ČT a zvolila prozatímního ředitele veřejnoprávní televize. Schválená verze novely rovněž počítá s tím, že Radu ČT bude i v budoucnu volit jen sněmovna, ačkoli čtyřkoalice požadovala, aby se poslanci o tuto pravomoc podělili minimálně se Senátem. </p>

Poslanecká sněmovna dnes časně ráno schválila novelu zákona o České televizi (ČT) ve znění, které by jí mělo umožnit, aby dočasně převzala pravomoci Rady ČT a zvolila prozatímního ředitele veřejnoprávní televize. Schválená verze novely rovněž počítá s tím, že Radu ČT bude i v budoucnu volit jen sněmovna, ačkoli čtyřkoalice požadovala, aby se poslanci o tuto pravomoc podělili minimálně se Senátem.

Novelu v závěrečném hlasování podpořilo 133 ze 194 přítomných poslanců. Předlohu posoudí ještě Senát a prezident. Uvedená legislativní úprava byla schválena hlasy poslanců ČSSD a ODS. Původně se přitom zdálo, že lidovci a unionisté se dokáží se sociální demokracií domluvit na rozdělení volby rady mezi sněmovnu a Senát. Cestu k přijetí novely by v takovém případě otevřelo momentální spojenectví čtyřkoalice a ČSSD. Novela předpokládá, že sněmovna bude mít část pravomocí Rady ČT do doby, než zvolí aspoň deset z patnácti nových radních, což bude zřejmě trvat měsíce. To, kdy budou poslanci vybírat prozatímního ředitele Kavčích hor, nyní záleží mimo jiné na tom, jak se s novelou vypořádá Senát a prezident. Například Miloslav Kučera (ČSSD) však ČTK řekl, že podle něj by poslanci mohli k volbě prozatímního šéfa ČT přikročit na schůzi, která začne 23. ledna.

Novela počítá s tím, že členy rady už nebudou sněmovně navrhovat politické strany, ale různé organizace, které mají co nejlépe odrážet názory občanské společnosti. To má televizní radu odpolitizovat. Skeptici z řad poslanců však již nyní tvrdí, že pokud se strana rozhodne navrhnout někoho prostřednictvím nějaké nepolitické organizace, způsob, jak to udělat, si najde. V nočním nepřehledném hlasování o desítkách pozměňovacích návrhů jich poslanci nakonec většinu zamítli. Neschválili tak mimo jiné návrhy poslanců ODS, aby nominace na členy rady mohli podávat všichni občané, nebo aby lidé radní přímo volili. Sněmovna naopak schválila ustanovení, podle nějž by se třetina rady měla po dvou letech obměňovat. Podle dostupných informací se do novely na návrh zástupců ODS dostalo i několik dalších změn - radní by například měli splňovat požadavky lustračního zákona, další část novely předpokládá, že sněmovna by měla schválit kodex ČT. Na veřejnoprávní televizi by se podle poslanců také měl vztahovat zákon o veřejných zakázkách.

Sněmovna v samém závěru svého osmnáctihodinového zasedání neschválila návrhy usnesení, které měly směřovat k odchodu ministra kultury Pavla Dostála z funkce. Jejich autor Vojtěch Filip (KSČM) uvedl, že Dostál krizi v ČT nezvládl. Dolní komora měla původně ve stavu legislativní nouze jednat nejen o novele zákona o ČT, ale také o předloze novely zákona o Českém rozhlase. Poslanci se však rozhodli, že "rozhlasovou" novelou se budou zabývat až v běžném jednacím režimu.

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz