22. 6. 2019
ID: 109574upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Citát pro tento víkend jsem vybral od Jimmyho Cartera, amerického politika a 39. prezidenta Spojených států - „Amerika nevynalezla lidská práva. Ve pravém slova smyslu… lidská práva vynalezla Ameriku.“

Přeji Vám hezký víkend
Miroslav Chochola, vydavatel

Šance uspět s žalobou proti Česku se snižuje, říká ke sporům z fotovoltaiky advokátka Horáková
„Česká republika je nadstandardně otevřená ohledně toho, jaké žaloby proti ní byly podány a i ohledně výsledků řízení,” říká v rozhovoru pro LN advokátka Karolína Horáková.

Ženy v právu. Právničky našly společnou platformu pro sdílení zkušeností
Přes tisíc členek získala během čtvrt roku komunita Ženy v Právu. Cílem jejích zakladatelek je vytvořit bezpečné prostředí pro sdílení zkušeností a najít mezi sebou podporu.

,Někdy se používá jako výmluva, že něco nejde.‘ GDPR přineslo hysterii a mýty
Hromadné strhávání podepsaných výkresů ze školních nástěnek nebo údajná nemožnost vyvolávat jménem pacienty v čekárnách u běžných praktických lékařů. I tak se Česko vypořádávalo s příchodem obecného nařízení s názvem nesoucím čtyři písmena „GDPR“(General Data Protection Regulation).

Januš: Místopředseda Ústavního soudu plísní šéfžalobce. Válka v české justici se rozjíždí naplno
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) přece jen vnímá, co se kolem ní děje. A tak novela zákona o státním zastupitelství zamířila do připomínkového řízení možná o půl roku dříve, než se původně myslelo, uvedla Benešová pro Legal TV. Hlavně kvůli tomu, aby předlohu se svými nápady nepředběhli poslanci nebo senátoři. Pohledů na to, kudy by se mohla organizace státního zastupitelství ubírat, je více než zdrávo, což reflektuje – soudě dle Advokátního deníku – i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Proti němu zase zcela nečekaně a na české poměry nezvykle ostře vystoupil na České justici místopředseda Ústavního soudu Jaroslav Fenyk.

Práva už tolik netáhnou. Na Slovensku berou studenty bez přijímaček, menší zájem je i v Česku
Práva už nelákají tolik studentů, jako v minulosti. Na právnické fakulty se dříve dostával zhruba každý desátý, dnes už jsou šance daleko vyšší. Děkani za sníženým zájmem vidí hlavně demografické příčiny – na vysoké školy totiž míří vzhledem k slabším populačním ročníkům méně lidí. Na Slovensku, kde je ještě více právnických fakult než v České republice, je situace o dost horší. Většina škol tam nabírá zájemce bez přijímacích zkoušek, což u nás zatím nehrozí.

Končící evropská soudkyně Pelikánová: Západní advokáti u soudu nelžou a neobstruují
Soudy Evropské unie téměř nemají, na rozdíl od těch českých, problémy s obstrukcemi a tím, že by někteří lidé schválně prodlužovali jednotlivá řízení. Říká to alespoň končící soudkyně evropského Tribunálu Irena Pelikánová, podle níž rychlejší průběh soudního řízení na úrovni Evropské unie pramení i z toho, že si západní advokáti mnohdy nedovolí to, co ti čeští. Právě obstrukce byly hlavním tématem letošního ročníku tradiční konference Karlovarské právnické dny.

Místopředseda Ústavního soudu: Kdo se bojí Marie Benešové?
Nevypůjčil jsem si název článku ze slavné divadelní hry Edwarda Franklina Albee „Kdo se bojí Virginie Woolfové?“ náhodou. Známé absurdní drama o malých i velkých společenských vztazích, v němž aktéři postupně ztrácejí zábrany, jako by vypadlo z pera scénáristy demonstrací, které se v pravidelných intervalech konají v mnoha městech této země. Lidé skandují jména předsedy vlády a ministryně spravedlnosti a jejich projevy nabírají na obrátkách. Premiéra chtějí za katr a ministryni spravedlnosti Marii Benešové vyčítají, že již svým příchodem do funkce ohrožuje nezávislost justice, že přišla proto, aby pomohla premiérovi ovlivnit justici v jeho prospěch.

Zemanovy výroky o Peroutkovi začne soud znovu řešit v říjnu
Nové kolo soudního sporu, který se týká výroků prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi, začne letos v říjnu. ČTK to zjistila z justiční databáze Infosoud. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která se dožaduje omluvy, původně zažalovala prezidentskou kancelář. Po zásahu Nejvyššího soudu musela svou žalobu přesměrovat na ministerstvo financí. Zeman bude na vlastní žádost vedlejším účastníkem sporu.

Sněmovna vyškrtla z nominací na ocenění Kisku či Robertsona
Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý ani bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson se nestali sněmovními nominanty na státní vyznamenání. Dolní komora je z předběžného seznamu kandidátů dnes vyškrtla.

Odvolací soud potvrdil rodu Walderode nárok na restituci
Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se majetku domáhá od roku 1992. Ve sporu jde i o zámek Hrubý Rohozec. O tom, že Karel des Fours Walderode je oprávněnou osobou a na majetek zkonfiskovaný Benešovými dekrety má nárok, rozhodl v září 2017 Okresní soud v Semilech takzvaným mezitímním rozsudkem. Státní instituce a další subjekty se odvolaly, odvolací soud nicméně dnes rozsudek okresního soudu potvrdil.

Opozice vyvolá hlasování o nedůvěře vládě, bude asi příští týden
Opoziční strany ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vyvolají hlasování o nedůvěře vládě. Reagují tak na návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Dostatečný počet podpisů mají, předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) je ale předloží až v pátek. Chtějí, aby si ČSSD vyjasnila svoji pozici k hlasování na pátečním jednání předsednictva. Schůzi k hlasování očekávají příští týden. Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka uvedl, že na jednání klubu dnes nikdo nedal najevo, že bude hlasovat pro vyslovení nedůvěry. Neočekává změnu postoje ani po pátku. Pro vyslovení nedůvěry vládě je třeba 101 hlasů, proto by pětice stran potřebovala pro úspěch i hlasy dalších sněmovních frakcí.

NSS nebude rušit eurvolby kvůli tomu, že nelze volit ze zahraničí
Skutečnost, že Češi nemohou ve volbách do Evropského parlamentu volit ze zahraničí, neodporuje ústavnímu pořádku ani mezinárodnímu nebo unijnímu právu. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost voliče, který v době voleb pobýval na stáži v Bruselu. Žádal zneplatnit volbu 21 nových českých europoslanců. ČTK to zjistila z úřední desky.

Zdroj: ČTK, info.cz, Lidovky.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz