26. 3. 2001
ID: 3565upozornění pro uživatele

Senátory čeká školský zákon, tresty za znásilnění a Ústava

Možnost získání vysokoškolského diplomu v rámci placeného studia, návrh zákona o dálničním obchvatu Plzně a zpřísnění postihu za znásilnění projednají senátoři na schůzi, která začne ve středu.


Možnost získání vysokoškolského diplomu v rámci placeného studia, návrh zákona o dálničním obchvatu Plzně a zpřísnění postihu za znásilnění projednají senátoři na schůzi, která začne ve středu. Na programu mají již poněkolikáté ústavní novelu, jež má mimo jiné omezit prezidentské pravomoci a posílit roli politických stran při formování vlády. Novelu v Poslanecké sněmovně prosadily smluvněopoziční ODS a ČSSD, v Senátu má ale nejsilnější zastoupení čtyřkoalice, a proto nemá šanci na přijetí.

Podle novely trestního zákona bude možné trestat pachatele znásilnění bez ohledu na pohlaví jejich oběti. Předloha rovněž podrobněji rozlišuje výši trestů za znásilnění podle věku oběti. Senát se bude zabývat také novelou, umožňující lidem, kterým by za jejich svědectví proti zločincům hrozilo nebezpečí, změnu identity a bydliště.

Horní komora má rovněž dokončit projednávání vlastního návrhu novely zákona o přestupcích, podle níž by přestupky poslanců a senátorů mohla v budoucnu projednávat policie stejně jako přestupky kohokoli jiného.

Senátoři si vyslechnou informaci vlády o cvičeních českých a zahraničních vojáků ve druhé polovině loňského roku. Prezidentu republiky by měl Senát navrhnout kandidáty na inspektory Úřadu pro ochranu osobních údajů. Téměř polovinu programu tvoří schvalování mezinárodních smluv a dohod, například o zákazu klonování lidí.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz