4. 4. 2001
ID: 4199upozornění pro uživatele

Sněmovna má dnes jednat o změně názvu některých krajů

Poslanecká sněmovny by se dnes měla ve druhém sněmovním čtení věnovat poslanecké novele zákona, která umožňuje celkem čtyřem krajům změnit stávající názvy


Poslanecká sněmovny by se dnes měla ve druhém sněmovním čtení věnovat poslanecké novele zákona, která umožňuje celkem čtyřem krajům změnit stávající názvy. Budějovický kraj se chce jmenovat Jihočeský, Jihlavský má mít jméno Vysočina, Brněnský chce být Jihomoravský a z Ostravského se má stát Moravskoslezský kraj.

Velká většina poslanců je přitom přáním krajů nakloněna. Lze proto očekávat, že novela bude přijata, i když je pro její schválení potřeba získat ve dvousetčlenné sněmovně 120 hlasů. Návrh na přejmenování se v minulých měsících objevil i v Ústeckém kraji, kde ale změna například na Severočeský nebo Krušnohorský kraj nezískala v krajském zastupitelstvu dostatečnou podporu. Obdobný požadavek byl i ve Zlínském kraji, pro název Východomoravský kraj ale bylo jen sedm krajských zastupitelů ČSSD.

Odpoledne by se sněmovna měla věnovat vládnímu návrhu zákona o právech příslušníků národnostních menšin a prvnímu čtení poslanecké novely Ústavy ČR. Velmi bouřlivá bude pravděpodobně polemika kolem menšinového zákona. ODS totiž návrh nepodporuje, neboť její poslanci soudí, že práva menšin dostatečně upravují jiné zákony. Návrh zákona podle nich navíc obsahuje i řadu chyb.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz