7. 11. 2011
ID: 78277upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 31.10. – 6.11.2011

Ústavní soud v úterý vyhověl Pavlu Hrstkovi z Liberce, který se domáhal určení neplatnosti smlouvy o půjčce a smlouvy o zajišťovacím převodu práva. Precedenční verdikt, který umožňuje spotřebitelům obracet se na soudy i když mají ve smlouvách rozhodčí doložky, vynesl soudce zpravodaj Jiří Nykodým.

 
Vláda

2. listopadu 2011

Tajné služby zřejmě získají přístup k údajům z bankovních účtů, vláda na návrh kývla
Bankovní tajemství nejspíš přestane platit pro zpravodajské služby v Česku, jeho prolomení v rámci novely zákona o bankách ve středu podle zdroje agentury Mediafax schválila vláda. Agenti se tak mají dostat k informacím o tom, kolik peněz má klient na účtech i jaké na nich probíhají transakce.

Vláda posvětila stěhování pobočky královéhradeckého krajského soudu
Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové by se měla přestěhovat do budovy Střední průmyslové školy potravinářské v Pardubicích, částečně bude využívat i areál střední průmyslové školy chemické. S návrhem ministerstva spravedlnosti ve středu podle zdroje Mediafaxu souhlasila vláda.

Ministři schválili plán národních zemědělských dotací
Téměř 200 milionů korun by mělo jít v rámci národních dotací v příštím roce do zemědělského sektoru. Návrh, v němž žádá ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) například o 30 milionů korun na zlepšení genetického potenciálu zvířat, ve středu odsouhlasil podle zdroje agentury Mediafax Nečasův kabinet.

Vláda odklepla žádost ministerstva obrany na zabezpečení humanitární pomoci do Afghánistánu
Humanitární pomoc do Afghánistánu ve formě dodávek implantátů očních rohovek a dalších zdravotnických a hygienických materiálů ve středu posvětil kabinet Petra Nečase (ODS). České občanské sdružení Berkat o pomoc požádalo v loňském roce, souhlas vlády přišel až nyní.

Nečasův kabinet schválil návrh kampaně proti sexuálnímu násilí na dětech
Prostřednictvím propagačních materiálů a brožur s heslem "Tady se nedotýkej" se bude v Česku do konce letošního konat kampaň s názvem Stop sexuálnímu násilí na dětech. Návrh projektu představila ve středu kabinetu Petra Nečase (ODS) vládní zmocněnkyně Monika Šimůnková.

Nečasův kabinet odsouhlasil konec monopolu České pošty na malé zásilky
Ministři vlády Petra Nečase (ODS) ve středu schválili normu, která ruší monopolní postavení České pošty pro doručování písemností. Vládní ano transpozici takzvané třetí poštovní směrnice Evropské unie do českého právního řádu potvrdil sám předseda vlády.

Vláda odsouhlasila armádě možnost rušení mobilních a datových sítí
Armáda chce mít možnost rušit radiovou komunikaci, ale také mobilní a datovou síť, tedy pravomoci, která doposud náležely výhradně policii. Nečasův kabinet dal na svém středečním jednání příslušné novele zákona o ozbrojených silách ve středu zelenou, potvrdil sám předseda vlády.

Nelegální rybaření mají trestat obce místo krajů, vláda je k návrhu hejtmana Palase neutrální
Pokuty za neoprávněný odchyt ryb by měli lidé řešit už jen v obcích s rozšířenou působností namísto krajských úřadů. Zákonnou úpravu připravil Moravskoslezský kraj a jeho hejtman Jaroslav Palas (ČSSD), Nečasova vláda se k ní na svém středečním jednání postavila podle zdroje Mediafaxu neutrálně.

Návrh na urychlení soudních exekucí Nečasův kabinet přerušil
Vláda Petra Nečase (ODS) ve středu přerušila projednávání návrhu zákona, podle kterého by soudní exekutor nemusel při provádění exekucí do budoucna čekat na pověření soudu. O vládním pozastavení novely exekučního a občanského soudního řádu informoval sám předseda vlády.


Poslanecká sněmovna

2. listopadu 2011

Sněmovna po celodenním jednání schválila návrh rozpočtu na příští rok
Schodek 105 miliard korun, plánované příjmy 1,085 bilionu a výdaje bezmála 1,190 bilionu korun, tak vypadá návrh státního rozpočtu na příští rok. Základní rozpočtové parametry pro rok 2012 prošly v Poslanecké sněmovně prvním čtením ve středu až po více než devítihodinové debatě.

V pátek se bude konat další mimořádná schůze Poslanecké sněmovny
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) svolala na pátek další mimořádnou schůzi dolní parlamentní komory. O jednání požádali poslanci vládní koalice, probrat by se měly například zákon o veřejných zakázkách či návrh občanského zákoníku, sdělilo ve středu tiskové oddělení sněmovny.

3. listopadu 2011

Státní podpora stavebního spoření bude nejvýše dva tisíce korun, poslanci přehlasovali Senát
Státní podpora maximálně dva tisíce korun a úroky daněné 15procentní sazbou, tak bude vypadat stavební spoření už v roce 2012. Novelu, kterou připravilo ministerstvo financí jako reakci na verdikt Ústavního soudu, ve čtvrtek po třech dnech schválila hlasy koalice sněmovna a přehlasovala tak Senát.

Poslanci nepodpořili program mimořádné schůze o problematických akvizicích na obraně
Poslanecká sněmovna ve čtvrtek 77 hlasy koaličních poslanců odmítla schválit program mimořádné schůze, jejímž cílem bylo zřízení vyšetřovací komise sněmovny k vyšetření okolností souvisejících s akvizičními procesy na ministerstvu obrany. Schůzi požadovala ČSSD a podpořila KSČM.

Poslanci odmítli i druhou mimořádnou schůzi, tentokrát o Lesích ČR
Poslanecká sněmovna ve čtvrtek dopoledne zamítla již druhou mimořádnou schůzi, kterou požadovala sociální demokracie. Schůze se měla zabývat informací ministra zemědělství o aktuálním stavu státního podniku Lesy ČR, proti jejímu programu však hlasovalo 77 koaličních poslanců.

Koalice odmítla i třetí mimořádnou schůzi, o financování hasičů se jednat nebude
Koaliční poslanci ve čtvrtek odmítli i třetí mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, o níž požádali sociální demokraté, týkat se měla informace premiéra, ministrů vnitra a financí k výhledu financování hasičského sboru v příštích letech. Proti programu schůze se však postavilo 67 poslanců koalice.

Ani čtvrtá mimořádná schůze nenašla ve sněmovně podporu, IZIP poslanci neprojednají
Mimořádná schůze, která měla na programu informaci ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) o společnosti IZIP a projektu elektronických knížek pacientů, se neuskuteční. Koaliční poslanci totiž 78 hlasy odmítli i program čtvrté schůze svolané sociální demokracií.

4. listopadu 2011

Poslanci schválili zprůhlednění veřejných zakázek
Koaliční poslanci v pátek odsouhlasili ve třetím čtení novelu zákona o veřejných zakázkách s pozměňovacím návrhem, který formálně předložila poslankyně Lenka Andrýsová (VV). V případě, že bude dodavatelem akciová společnost, musí zveřejnit své majitele, kteří vlastní více než deset procent akcií.

6. listopadu 2011

Poslanci přehlasovali Senát, Generální inspekci bezpečnostních sborů chtějí beze změn
Návrh zákona přinášející ustavení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která má zajistit nezávislou kontrolu a účinné stíhání trestních činů příslušníků vybraných bezpečnostních sil, v neděli v noci schválili v původním znění poslanci. Odmítli tak změny navržené Senátem.

Na sanitku si počkáme o pět minut déle, sněmovnou prošel zákon o záchranné službě
Koaliční poslanci v neděli před půlnocí schválili vládní návrh zákona o zdravotnické záchranné službě, který prodlužuje dobu dojezdu sanitek. Doba čekání lidí na záchranáře se podle zákona prodlouží namísto současných patnácti na dvacet minut.

Poslanci dali zelenou balíku sociálních škrtů, přehlasovali tak senátory
Balíček 17 novel zákonů v sociální oblasti, který například ruší sociální příplatek či zachovává výši nemocenské na 60 procentech a zaměstnavatelům ji ukládá platit po dobu tří týdnů, v neděli opět schválili poslanci. Ti tak přehlasovali Senát, který balík společně s dalšími normami zamítl.

Koalice ve sněmovně schválila novelu o zdravotních službách
Novela zákona o zdravotních službách, kterou ministerstvo zdravotnictví nahrazuje zákon o zdraví lidu z 60. let minulého století, schválili v neděli koaliční poslanci. Legislativní změna si klade za cíl zejména rozšířit práva pacientů.

Sněmovna koaličními hlasy schválila zákon o specifických zdravotních službách
Jasné podmínky pro lékařské výkony, jakými jsou změna pohlaví, kastrace, klonování nebo asistovaná reprodukce, schválila v neděli o půlnoci vládní koalice v Poslanecké sněmovně v rámci zákona o specifických zdravotních službách.

Zákoník práce se změní, poslanci přehlasovali senátory
Výpověď bude moci zaměstnanec dostat nově i za porušení pravidel při pracovní neschopnosti, společně se snížením odstupného pro zaměstnance, kteří ve společnosti pracují méně než dva roky, to zavádí nový zákoník práce. Ten v neděli opět schválili poslanci, kteří tak přehlasovali zamítnutí Senátu.

Koaliční poslanci opět přehlasovali Senát a schválili vznik druhého pilíře důchodů
Radikální řez do důchodového systému prošel v neděli opakovaně Poslaneckou sněmovnou. Poslanci vládní koalice, kteří odsouhlasili zákonem o důchodovém spoření možnost vyvádět část peněz ze státního průběžného systému do soukromých fondů, tak přehlasovali Senát, ten normu zamítl.

Sněmovnou prošla vládní novela o zdravotním pojištění
Vládní předlohu novely o zdravotním pojištění nařizující pojišťovnám, aby zajistily svým klientům dostupnost hrazených služeb, v neděli schválili koaliční poslanci. Novela, podle níž musí pojišťovny pacientům poskytnout informace, kterých placených služeb využili, vrátili předtím sněmovně senátoři.

Sněmovna přehlasovala Senát a opět odsouhlasila změny v penzijním spoření
Penzijní spoření se státním příspěvkem čekají změny, koaliční poslanci totiž v neděli přehlasovali Senát a opět schválili návrh zákona o doplňkovém penzijním spoření. Státní podpory podle nových podmínek se dočkají už jen lidé, kteří si budou spořit aspoň 300 korun měsíčně.

Sociální dávky se budou vyplácet na jednom místě, rozhodli opět poslanci
Novelu o hmotné nouzi zavádějící výplatu sociálních dávek na jednom výplatním místě, karty sociálních systémů a povinnost uchazečů o zaměstnání evidovaných na Úřadu práce vykonávat veřejně prospěšné práce schválili v neděli před půlnocí ve sněmovně koaliční poslanci a přehlasovali tak Senát.

Zákonodárci odsouhlasili novelu zákona, který pomůže v boji s nelegální prací
Koalice v Poslanecké sněmovně v neděli odsouhlasila novelu zákona o zaměstnanosti, která má pomoci účinněji potírat nelegální práci, zavést nabídky veřejně prospěšných prací nebo veřejné služby pro uchazeče o zaměstnání. Norma je součástí vládní sociální reformy.

Poslanci přehlasovali Senát a podpořili zvýšení DPH
Dražší potraviny, léky, dětské pleny, tiskoviny i dopravu, to vše přinese novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), kterou v neděli opětovně schválila Poslanecká sněmovna. Ta tak přehlasovala Senát, který zákon zamítl.

Ministerstvo spravedlnosti

4. listopadu 2011

Pražské vrchní státní zastupitelství prozatím povede Stanislav Mečl, rozhodl ministr
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) pověřil dočasným vedením Vrchního státního zastupitelství v Praze dosavadního náměstka šéfa žalobců Stanislava Mečla. V pátek o tom informovala mluvčí rezortu Tereza Palečková.

Pozn.:

Nájemní bydlení čekají změny, úpravy se dotknou dědění nájmů i hlášení spolubydlících
31. října 2011 - V nájmu po babičce budou moci jeho dědici bydlet beze změn jen dva roky a nájemci budou muset majitelům bytů hlásit o jejich obyvatelích další podrobnosti. Tyto a další novinky jsou součástí novely občanského zákoníku v oblasti bydlení, jejíž další část začíná platit od úterý.

Ústavní soud: Spotřebitelé se mohou obrátit na soud, byť maji ve smlouvě rozhodčí doložku
1. listopadu 2011 - Ústavní soud v úterý vyhověl Pavlu Hrstkovi z Liberce, který se domáhal určení neplatnosti smlouvy o půjčce a smlouvy o zajišťovacím převodu práva. Precedenční verdikt, který umožňuje spotřebitelům obracet se na soudy i když mají ve smlouvách rozhodčí doložky, vynesl soudce zpravodaj Jiří Nykodým.

ÚS řekl, že nelze dát výpověď z regulovaného nájmu lidem, kteří mají vlastní nemovitost
2. listopadu 2011 - Ústavní soud ve středu zamítl stížnost Petera, Daniela, Ericha a Stefana Meierových, kteří se jako spoluvlastníci činžovního domu v Praze domáhali práva dát výpověď svým nájemníkům bydlícím v regulovaném podnájmu. Verdikt vynesl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Malta si stěžuje na český loterijní zákon, diskriminuje prý firmy se zahraniční účastí
3. listopadu 2011 - Malta podala na ČR stížnost k Evropské komisi, nelíbí se jí, že podle novely loterijního zákona nesmí v tuzemsku provozovat loterie firmy se zahraniční účastí. To je podle Malty v rozporu s unijními dohodami, uvedla ve čtvrtek Česká televize.

Občanské průkazy změní od nového roku svou podobu
3. listopadu 2011 - Zcela nový typ dokladu, opatřený kontaktním elektronickým čipem a údajem o případném registrovaném partnerství, získají Češi, kteří si po prvním lednu roku 2012 zažádají o vydání nového občanského průkazu. Ve čtvrtek to připomněl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Rezort financí získal díky smlouvě s Kajmanskými ostrovy nové nástroje v boji proti daňovým únikům
3. listopadu 2011 - Díky nedávno uzavřené dohodě mezi Českou republikou a Kajmanskými ostrovy získala daňová správa nové nástroje v boji proti daňovým únikům. Pomocí smlouvy bude možné obdržet informace potřebné pro účely správy daní, Mediafax o tom ve čtvrtek informoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

EK: Není možné vystoupit z eurozóny bez odchodu z celé Evropské unie
3. listopadu 2011 - Z eurozóny není možné vystoupit bez toho, aby daná země nemusela opustit také celou Evropskou unii, prohlásila Evropská komise. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP.

Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz