epravo.cz

Přihlášení / registrace

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se


Zapomenuté heslo
    Přihlášení / registrace
    • ČLÁNKY
      • občanské právo
      • obchodní právo
      • insolvenční právo
      • finanční právo
      • správní právo
      • pracovní právo
      • trestní právo
      • evropské právo
      • veřejné zakázky
      • ostatní právní obory
    • ZÁKONY
      • sbírka zákonů
      • sbírka mezinárodních smluv
      • právní předpisy EU
      • úřední věstník EU
    • NÁZORY
    • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
      • občanské právo
      • obchodní právo
      • správní právo
      • pracovní právo
      • trestní právo
      • ostatní právní obory
    • AKTUÁLNĚ
      • 10 otázek
      • tiskové zprávy
      • vzdělávací akce
      • komerční sdělení
      • ostatní
      • rekodifikace TŘ
    • E-shop
      • Online kurzy
      • Online konference
      • Záznamy konferencí
      • EPRAVO.CZ Premium
      • Konference
      • Monitoring judikatury
      • Publikace a služby
      • Společenské akce
      • Partnerský program
    • Předplatné

    veřejné zakázky

    veřejné zakázky

    Partnerem sekce Veřejné zakázky je Solkind s.r.o., advokátní kancelář. Advokátní kancelář Solkind vznikla 1. 1. 2026 sloučením advokátních kanceláří MT Legal a Urban & Hejduk s cílem posílení pozic obou kanceláří na trhu pod společnou značkou a dalšího zkvalitnění služeb pro jejich klienty nejen v oblasti veřejných zakázek.

    • ««
    • «
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5
    • 6
    • 7
    • 8
    • 9
    • 10
    • ...
    • »
    • »»

    JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - ÚOHS, ČERVEN 2025

    Dostavba jaderné elektrárny Dukovany, rekonstrukce Libeňského mostu nebo prodlužování lhůt na poslední chvíli – i taková témata hýbou rozhodovací praxí. V červnovém díle "Veřejné zakázky Live" advokát Jiří Harnach upozorňuje: „Bezpečnostní výjimky vyžadují jiný právní přístup než běžné zakázky.“ Sledujte celý záznam a získejte cenné vhledy do…

    JUDr. Jiří Harnach
    22. 7. 2025

    Omezení přezkumu postupu zadavatelů dle rozhodnutí NSS ve věci výstavby jaderných bloků v Dukovanech

    Nejvyšší správní soud[1] poprvé rozhodoval v ostře sledované věci výstavby jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Jakkoliv se jedná „pouze“ o rozhodnutí o předběžném opatření, pro právní praxi rozsudek upřesňuje podmínky posuzování kolidujících zájmů u předběžných opatření § 272b ZZVZ[2] a především vyjasňuje rozsah přezkumu postupu zadavatele…

    Mgr. Tomáš Černý
    17. 7. 2025

    Některá úskalí podání formálně bezvadného návrhu na přezkum úkonů zadavatele k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

    V průběhu zadávacího řízení velmi často nastávají situace, kdy dodavatelé, případně účastníci zadávacího řízení nejsou srozuměni s postupem zadavatele. A to jak s nastavením samotných zadávacích podmínek, tak s některými z následných úkonů zadavatele. Jedná se zejména o úkony typu vyloučení z účasti na zadávacím řízení, případně o rozhodnutí…

    Mgr. Jan Galář (MT Legal)
    8. 7. 2025

    FSR EU o zahraničních subvencích a více než rok jeho aplikace v oblasti veřejných zakázek

    Poslanecká sněmovna 19. 3. 2025 byla vyhlášena novela zákona o úpravě některých vztahů v oblasti veřejné podpory, kterou se mj. implementuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2560 o zahraničních subvencích narušujících vnitřní trh ("FSR"). V tomto ohledu novela přináší změny spíše technického rázu, nicméně poskytuje vhodnou…

    Tomáš Procházka, Jan Dobrý, Matěj Pavlík (Clifford Chance)
    2. 6. 2025

    Právní novinky v roce 2025, část třetí – změny v oblasti veřejných zakázek a v trestním právu

    V roce 2024 bylo provedeno mnoho signifikantních změn napříč mnoha zákony a další značné změny se očekávají v průběhu roku 2025. Obecně je cílem změn modernizace předpisů, zjednodušení procesů, upřesnění nejasností, ochrana obětí násilí, zrovnoprávňování, ochrana před novými hrozbami a také implementace evropského práva. Ve třetí části se článek…

    Mgr. Lukáš Turner, JUDr. Petr Novotný LL.M. et LL.M. (MT Legal)
    23. 5. 2025

    JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - ÚOHS, KVĚTEN 2025

    Advokát Jiří Harnach se ve své přednášce věnuje několika čerstvým rozhodnutím ve věcech veřejných zakázek. Upozorňuje na přetrvávající problémy s přiměřeností zadávacích podmínek i s převodem referencí. „To, že se něco běžně používá, ještě neznamená, že je to v pořádku,“ varuje Jiří Harnach. Podívejte se na celý záznam a zjistěte, jaká pravidla…

    JUDr. Jiří Harnach
    22. 5. 2025

    JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - ÚOHS, DUBEN 2025

    Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrychluje rozhodování a zpřesňuje pravidla. Ve své přednášce to potvrdil advokát Jiří Harnach, který rozebral výroční zprávu ÚOHS a dvě klíčová rozhodnutí – projekt Černá kostka a výběr dodavatele pro metro D. „Rozhodování úřadu se zrychluje a zároveň je předvídatelnější,“ upozornil Jiří Harnach. Sledujte celý…

    JUDr. Jiří Harnach
    22. 4. 2025

    Aktivní legitimace k podání námitek proti zadávacím podmínkám v jednacím řízení s uveřejněním

    Jednou ze základních podmínek přípustnosti námitek proti postupu zadavatele v souvislosti se zadáváním veřejné zakázky je aktivní legitimace stěžovatele, tj. skutečnost, že námitky musí být podány k tomu oprávněnou osobou. Posouzení aktivní legitimace stěžovatele k podání námitek přitom nemusí být zcela jednoduché v případě námitek proti zadávacím…

    JUDr. Martin Kusák,Mgr. David Mareš, Ph.D. (MT Legal)
    17. 4. 2025

    Mimořádně nízká nabídková cena ve veřejných zakázkách: Aktuální soudní rozhodnutí a jeho dopady

    Institut mimořádně nízké nabídkové ceny (MNNC) je dlouhodobě jednou z nejvíce diskutovaných otázek ve veřejném zadávání. Nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (dále jako „NSS“) ze dne 27. 9. 2024, č.j. 5 As 98/2023-82 (dále jen „rozsudek NSS“) přináší další klíčová vodítka pro posuzování tohoto institutu ze strany jednotlivých zadavatelů…

    Mgr. Milan Jelínek (HSP & Partners)
    2. 4. 2025

    JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - ÚOHS, BŘEZEN 2025

    Nedostatečná součinnost při prokazování kvalifikace, neobvyklé ústní jednání a sporné použití dynamického nákupního systému. Tři čerstvé příklady z praxe ÚOHS a soudů rozebírá advokát Jiří Harnach. „Zadavatel není povinen uznat kvalifikaci jen proto, že reference obsahuje příbuzný předmět,“ vysvětluje. Poslechněte si celý díl podcastu Veřejné…

    JUDr. Jiří Harnach
    2. 4. 2025

    JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - ÚOHS, ÚNOR 2025

    Nejasná zadávací dokumentace, krajní naléhavost či diskriminace dodavatelů ze třetích zemí – to jsou jen některé z aktuálních problémů, které řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a Soudní dvůr Evropské unie. V únorovém dílu podcastu Veřejné zakázky Live přináší Jiří Harnach podrobný rozbor čtyř klíčových rozhodnutí. „Zadavatelé musí…

    Mgr. Jiří Harnach
    4. 3. 2025

    Byznys a paragrafy, díl 4.: Náhrada škody a újmy ve veřejných zakázkách

    Vítáme vás u dalšího dílu naší nové série článků Byznys a paragrafy, kterou LAWYA připravuje s cílem poskytnout podnikatelům srozumitelné a praktické informace z oblasti práva, daní a účetnictví. V tomto díle bychom se rádi zaměřili na problematiku odpovědnosti za způsobenou škodu při zadávání veřejných zakázek.

    JUDr. Michal Šilhánek, Mgr. Markéta Kolbová (LAWYA)
    27. 2. 2025

    Předkládání návrhu smlouvy v nabídce v zadávacím řízení

    Článek se věnuje rizikům požadavku na předložení návrhu smlouvy v nabídce v zadávacím řízení v případech, kdy zadavatel učinil součástí zadávacích podmínek závazné znění návrhu smlouvy. Dále pak poskytuje doporučení, jak postupovat, pokud dodavatelé v nabídce návrh smlouvy nepředloží nebo jej předloží v jiném než požadovaném…

    Mgr. Zuzana Profousová, Mgr. Milan Šebesta, LL.M. (MT Legal)
    10. 2. 2025

    JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - ÚOHS, LEDEN 2025

    Rozhodovací praxe ÚOHS přináší řadu poznatků, které mohou výrazně ovlivnit přípravu veřejných zakázek. Jiří Harnach ve své přednášce představuje tři klíčová rozhodnutí z ledna 2025. „Zadavatelé by měli dbát na jasnost a srozumitelnost zadávacích podmínek,“. Proč je důležité specifikovat podmínky a na co si dát pozor? Dozvíte se…

    Mgr. Jiří Harnach
    29. 1. 2025

    Kamil Jelínek - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - SOUDNÍ JUDIKATURA, leden 2025

    Pravidelný podcast „Veřejné zakázky live“ s názvem „Soudní judikatura – leden 2025“ moderoval Kamil Jelínek. Tématem byla analýza dvou zásadních rozsudků Nejvyššího správního soudu, které se týkaly předběžných opatření a problematiky zadávání veřejných zakázek. Přečtěte si hlavní body přednášky.

    JUDr. Kamil Jelínek, Ph.D.
    16. 1. 2025

    Kamil Jelínek - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - SOUDNÍ JUDIKATURA, prosinec 2024

    Veřejné zakázky jsou často zpochybňovány dodavateli. Kamil Jelínek v přednášce "Veřejné zakázky Live" rozebral tři klíčová rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Věnoval se tématům ekonomické kvalifikace, omeze

    JUDr. Kamil Jelínek, Ph.D.
    19. 12. 2024

    Jiří Harnach - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - ÚOHS, prosinec 2024

    Jiří Harnach, advokát s více než 25letou praxí v oblasti veřejných zakázek, analyzuje rozhodnutí ÚOHS za prosinec 2024. "Dodavatelé opakují základní chyby, které je zbytečně diskvalifikují," zdůrazňuje v podcastu. Nabízí také praktické rady, jak se těmto problémům vyhnout. Sledujte celý pořad.

    Mgr. Jiří Harnach
    17. 12. 2024

    Materiální změny nabízeného plnění v kontextu rozhodovací praxe ÚOHS

    Dle § 46 odst. 2 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“), nemůže být nabídka po uplynutí lhůty pro podání nabídek měněna, nestanoví-li ZZVZ jinak, přičemž limity vyplývající z tohoto ustanovení se vztahují rovněž na předmět nabízeného plnění. Nabídka může být doplněna na základě žádosti…

    Mgr. Milan Friedrich (MT Legal)
    12. 12. 2024

    Kamil Jelínek - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - SOUDNÍ JUDIKATURA, listopad 2024

    Kamil Jelínek, přední odborník na veřejné zakázky, analyzuje rozsudky Nejvyššího správního soudu, které mění pohled na posuzování mimořádně nízkých cen a požadavků na technickou kvalifikaci. „Každá podprůměrná cena není automaticky mimořádně nízká,“ zdůrazňuje. Podívejte se na detaily těchto rozhodnutí a jejich dopad na…

    JUDr. Kamil Jelínek, Ph.D.
    2. 12. 2024

    Právní mantinely při zdůvodnění mimořádně nízké nabídkové ceny

    Jedním ze základních cílů zadávacího řízení vedeného podle zákona o zadávání veřejných zakázek (zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů, dále jen „ZZVZ“), je vybrat dodavatele s ekonomicky nejvýhodnější nabídkou při dodržení zadavatelem stanovených kvalitativních parametrů. V zadavatelské praxi se však…

    Mgr. Jan Galář (MT Legal)
    25. 11. 2024
    • ««
    • «
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5
    • 6
    • 7
    • 8
    • 9
    • 10
    • ...
    • »
    • »»

    Novinky v eshopu

    Aktuální akce

    • 03.09.2026Komentovaná (aktuální) judikatura Ústavního soudu (online - živé vysílání) - 3.9.2026
    • 09.09.2026Skončení pracovního poměru (online - živé vysílání) - 9.9.2026
    • 16.09.2026Veřejné zakázky pro mírně pokročilé – 1. díl: Nastavení zadávacích podmínek a kvalifikačních požadavků (online - živé vysílání) - 16.9.2026
    • 17.09.2026Náklady civilního řízení – se zaměřením na judikaturu Ústavního soudu (online - živé vysílání) - 17.9.2026
    • 18.09.2026Judikatura ke služebnostem (online - živé vysílání) - 18.9.2026

    Online kurzy

    • Vnosy ze SJM a vnosy do SJM a jejich valorizace v aktuální judikatuře Nejvyššího soudu a Ústavního soudu
    • Výpověď z pracovního poměru z důvodu neomluveného zameškání jedné směny
    • Nová „tlačítková povinnost“ pro e-shopy
    • Změna cenových ujednání ve smlouvách v energetice
    • Černé stavby
    Lektoři kurzů
    JUDr. Tomáš Sokol
    JUDr. Tomáš Sokol
    Kurzy lektora
    JUDr. Martin Maisner, Ph.D., MCIArb
    JUDr. Martin Maisner, Ph.D., MCIArb
    Kurzy lektora
    Mgr. Marek Bednář
    Mgr. Marek Bednář
    Kurzy lektora
    Mgr. Veronika  Pázmányová
    Mgr. Veronika Pázmányová
    Kurzy lektora
    Mgr. Michaela Riedlová
    Mgr. Michaela Riedlová
    Kurzy lektora
    JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
    JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
    Kurzy lektora
    Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
    Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
    Kurzy lektora
    JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
    JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
    Kurzy lektora
    JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D., LL.M.
    JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D., LL.M.
    Kurzy lektora
    JUDr. Tomáš Nielsen
    JUDr. Tomáš Nielsen
    Kurzy lektora
    všichni lektoři

    Konference

    • 01.10.2026Trestní právo daňové - 1.10.2026
    • 02.10.2026Daňové právo 2026 - 2.10.2026
    Archiv

    Magazíny a služby

    • AI pro právníky a poradce
    • AI pro právníky a poradce (e-book)
    • Monitoring judikatury (24 měsíců)
    • Monitoring judikatury (12 měsíců)
    • Monitoring judikatury (6 měsíců)

    Nejčtenější na epravo.cz

    • 24 hod
    • 7 dní
    • 30 dní
    • Zdravotní výpovědní důvod podle § 52 písm. d) ZP: sloučení důvodů a jeho meze v praxi
    • Zápůjčka, úvěr nebo příplatek: jak financovat vlastní společnost?
    • Recentní judikatura Nejvyššího soudu k důvodům neplatnosti usnesení valné hromady
    • Ocenění nemovitosti v dědickém řízení: kdy postačí odhad a kdy je nutný znalecký posudek
    • Jak se bránit proti územnímu plánu?
    • 10 otázek pro … Tomáše Kadlece
    • K vybraným aspektům Směrnice o transparentnosti odměňování
    • Vypořádací podíl
    • Ocenění nemovitosti v dědickém řízení: kdy postačí odhad a kdy je nutný znalecký posudek
    • Jak se bránit proti územnímu plánu?
    • Výpovědní doba nově: Přežila smluvní ujednání o výpovědní době flexinovelu?
    • Sleva z ceny díla vs. náhrada škody při vadném plnění díla
    • Zdravotní výpovědní důvod podle § 52 písm. d) ZP: sloučení důvodů a jeho meze v praxi
    • Tlačítko pro odstoupení od smlouvy jako nový standard spotřebitelského online rozhraní
    • K vybraným aspektům Směrnice o transparentnosti odměňování
    • Cyber Resilience Act: od září 2026 budete muset hlásit incidenty i zranitelnosti. Jste na to připraveni?
    • Ocenění nemovitosti v dědickém řízení: kdy postačí odhad a kdy je nutný znalecký posudek
    • Insolvenční řízení a promlčení
    • Kratom v trestním právu: kde končí přestupek a začíná trestný čin?
    • Když formální trestnost nestačí: co přinesl nález IV. ÚS 455/26 k subsidiaritě trestní represe
    • Výpověď pro nadbytečnost
    • Komu patří auta z Auta Super? Odpověď nebude v technickém průkazu
    • Problematické otázky úročení jistoty
    • Nejvyšší soud: Stejná pracovní pozice ještě neznamená stejnou práci

    Soudní rozhodnutí

    Exekuce

    Volba odkladu či přerušení výkonu rozhodnutí podle tr. řádu nemá jiný význam než odložit (při splnění zákonem stanovených podmínek) výkon trestu spolu s případně uloženou...

    Zkušební doba

    Zkušební doba sjednaná v pracovní smlouvě se prodlužuje také o dobu celodenních překážek v práci na straně zaměstnavatele spočívajících v tom, že zaměstnavatel zaměstnanci...

    Vypořádací podíl

    Ujednání, podle kterého právo na vypořádací podíl při splnění určité podmínky zaniká, není per se v rozporu se zákonem a není z tohoto důvodu neplatné.

    Popření pohledávky

    Popření pohledávky přihlášeným věřitelem nemá po dobu trvání reorganizace vliv ani na zjištění (a následné uspokojení) popřené pohledávky, ani na hlasovací právo věřitelů,...

    Pozemní komunikace (exkluzivně pro předplatitele)

    Není důvod, aby byl pojem provozovatele užitý v § 19d zákona o pozemních komunikacích vykládán odlišně od pojmu provozovatele podle § 17a odst. 6 zákona o obecní policii a § 45 odst....

    Hledání v rejstřících

    • mapa serveru
    • o nás
    • reklama
    • podmínky provozu
    • kontakty
    • publikační podmínky
    • FAQ
    • obchodní a reklamační podmínky
    • Ochrana osobních údajů - GDPR
    • Nastavení cookies
    100 nej
    © EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2026, ISSN 1213-189X
    Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.
    Obsah je chráněn autorským právem.

    Jste zde poprvé?

    Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.

    Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu "Taktika jednání o smlouvách".

    Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


    Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů



    Nezapomněli jste něco v košíku?

    Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.


    Přejít do košíku


    Vaši nedokončenou objednávku vám v případě zájmu zašleme na e-mail a můžete ji tak dokončit později.