Právo domáhat se odkoupení akcií společností
První je případ, kdy společnost vydala akcie na jméno a ve svých stanovách určila jako podmínku převoditelnosti těchto akcií souhlas některého ze svých orgánů, spolu s určením případů, kdy je tento orgán povinen udělit souhlas k převodu a kdy je povinen udělení souhlasu odmítnout. Potom v okamžiku, kdy příslušný orgán odmítne udělit souhlas k převodu akcií na jméno, ačkoli stanovy toto odmítnutí nepožadovaly, má odmítnutý akcionář právo domáhat se na společnosti, aby společnost od něj tuto akcii odkoupila, a to za cenu přiměřenou její hodnotě.
Lze konstatovat, že existují tři situace, při kterých vznikne akcionáři právo domáhat se na společnosti, aby od něj odkoupila jeho akcie.První je případ, kdy společnost vydala akcie na jméno a ve svých stanovách určila jako podmínku převoditelnosti těchto akcií souhlas některého ze svých orgánů, spolu s určením případů, kdy je tento orgán povinen udělit souhlas k převodu a kdy je povinen udělení souhlasu odmítnout. Potom v okamžiku, kdy příslušný orgán odmítne udělit souhlas k převodu akcií na jméno, ačkoli stanovy toto odmítnutí nepožadovaly, má odmítnutý akcionář právo domáhat se na společnosti, aby společnost od něj tuto akcii odkoupila, a to za cenu přiměřenou její hodnotě. Do jednoho měsíce od doručení odmítnutí souhlasu k převodu akcie na jméno může akcionář uplatňovat právo na odkup akcií společností. Po uplynutí této lhůty právo zaniká.
Dále jde o situaci, kdy valná hromada rozhodne o zrušení registrace akcií. Jsou-li na základě rozhodnutí valné hromady akcie staženy z veřejného trhu, vzniká společnosti povinnost poskytnout akcionářům, kteří byli akcionáři ke dni konání valné hromady a kteří nehlasovali pro zrušení registrace akcií, možnost prodat jejich akcie takzvaným veřejným návrhem smlouvy o koupi akcií. Tento veřejný návrh smlouvy musí společnost učinit do 30 dnů od přijetí usnesení valné hromady o zrušení registrace.
Třetí případ nastane, když valná hromada rozhodne o omezení převoditelnosti akcií na jméno, o zpřísnění převoditelnosti těchto akcií nebo o změně druhu akcií. Potom je akciová společnost povinna učinit veřejný návrh smlouvy o koupi akcií těm akcionářům, kteří byli akcionáři společnosti ke dni konání valné hromady, jenž o tomto rozhodla, ale kteří toto rozhodnutí nepodpořili svým hlasem. Skutečnosti plynoucí z usnesení valné hromady se zapisují do obchodního rejstříku. Společnost je povinna do 30 dnů od jejich zápisu veřejný návrh smlouvy o koupi akcií učinit.
Jestliže společnost neučiní veřejný návrh smlouvy o koupi akcií, pak je každý, komu svědčí právo na odkup akcií společností, oprávněn společnosti učinit písemný návrh na uzavření této smlouvy. Tento návrh se doručí společnosti a ta by jej měla přijmout. Nestane-li se tak do 15 dnů ode dne, kdy je návrh společnosti doručen, pak mají akcionáři právo:
- soudně se domáhat uzavření smlouvy nebo
- dožadovat se náhrady škody, jenž jim vznikla porušením povinnosti smlouvu uzavřít a
- požadovat náhradu vynaložených nákladů.
Odkoupí-li společnost akcie od akcionářů, pak obchodní zákoník uděluje povinnost těm akcionářům, kteří na valné hromadě hlasovali pro zrušení registrace akcií, změnu druhu akcií, zpřísnění převoditelnosti akcií na jméno či omezení převoditelnosti těchto akcií, odkoupit tyto akcie od společnosti, a to za stejnou cenu, jakou za ně zaplatila společnost.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz