Netradiční ochranné známky II
Po obecném úvodu do problematiky tradičních a netradičních ochranných známek/označení se nyní blíže věnujeme právě čichovým a zvukovým známkám/označením.
Po obecném úvodu do problematiky tradičních a netradičních ochranných známek/označení se nyní blíže věnujeme právě čichovým a zvukovým známkám/označením.
Nový trestní zákoník u trestného činu přijímání úplatku, vzhledem ke společenské závažnosti takového jednání a v návaznosti na Vládní program boje proti korupci v České republice, zvyšuje trestní sazby. Dochází tím zároveň i k většímu odlišení typové závažnosti tohoto trestného činu od trestného činu podplácení, kde zůstávají zachovány dosavadní…
V roce 2004 bylo do zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů doplněno ustanovení omezující daňovou uznatelnost nákladů mateřské společnosti související s držbou podílu v dceřiné společnosti. Se změnou legislativy je spojena řada praktických problémů, které přetrvávají i pro zdaňovací období 2005. V našem článku bychom rádi na některé z nich…
Zástavní právo je právní institut, jehož úpravu nalezneme v zákoně 40/1964 Sb., občanském zákoníku, a to v ustanovení § 152 a násl. Vzhledem k tomu, že obchodní zákoník (zákon 513/1991 Sb.) již úpravu zástavního práva neobsahuje, použije se občanskoprávní úprava i na vztahy obchodněprávní.
Evropská komise připravila návrh směrnice, která se týká změny systému uplatňování daně z přidané hodnoty (dále jen „DPH“). Jedná se o DPH uplatňovanou na služby, které jsou poskytovány konečným spotřebitelům v jiném členském státě Evropské unie. Na základě této směrnice by se DPH měla ukládat ve státě, kde je služba…
„Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.“
Obtížně bychom hledali spotřebitele, který by si při vstupu do prodejny s obuví, elektronikou, oblečením či jiným spotřebním zbožím, popoháněn myšlenkou na nově zakoupenou věc a tiše smířen s větším nebo menším finančním obnosem, který za ni obětuje, opakovaně memoroval své zákonné nároky z odpovědnosti za vady prodané věci, kdyby se u jeho nově…
Nucené vyrovnání, resp. řízení o nuceném vyrovnání, je jednou z možných fází konkursního řízení. Hlavní rozdíl oproti konkursnímu řízení spočívá v případě řízením o nuceném vyrovnání mimo jiné v tom, že v řízení o nuceném vyrovnání nedochází ke zpeněžení konkursní podstaty. Pro úpadce je pak nucené vyrovnání výhodné zejména z toho důvodu, že…
V následujícím textu je podáno krátké zamyšlení nad aplikovatelností ustanovení českého právního řádu o tzv. spotřebitelských smlouvách na bankovní obchody.
Nejvyšší soud České republiky se už několikrát vyjádřil k otázce, zda osobou blízkou ve smyslu § 116 občanského zákoníku může být i právnická osoba. Na první pohled by se mohlo zdát, že definice, podle níž lze za osoby blízké považovat kromě příbuzných „osoby v poměru rodinném nebo obdobném, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá…
Veřejný ochránce práv v druhé polovině roku 2005 zaznamenal zvýšený počet podnětů, v nichž ho občané žádají o pomoc či alespoň o radu v souvislosti s avizovaným ukončením procesu restitucí – tzv. restituční tečkou, a to k 31.12. 2005. Obavu v podnětech vyjadřují i ti, jichž se restituční tečka netýká. Je tak patrné, že informace o tom co…
Zrušení smlouvy zaplacením odstupného je jedním ze způsobů zániku nesplněného závazkového vztahu. Pro obchodněprávní vztahy je právní úprava zrušení smlouvy zaplacením odstupného obsažena v ustanovení § 355 zákona 513/1991 Sb., obchodního zákoníku. Institut odstupného zná ovšem vedle obchodního zákoníku i zákoník občanský (tj. zákon č. 40/1964…
Zákoník práce sexuální obtěžování definuje v § 1 odst. 9 jako „jednání sexuální povahy v jakékoliv formě, které je dotčeným zaměstnancem oprávněně vnímáno jako nevítané, nevhodné nebo urážlivé a jehož záměr nebo důsledek vede ke snížení důstojnosti fyzické osoby nebo k vytváření nepřátelského, ponižujícího nebo zneklidňujícího prostředí na…
V nedávném čase se opět v českých médiích otevřel prostor diskusi na téma restituce, a to v souvislosti s pokusy některých fyzických osob domáhat se určení jejich vlastnictví k nemovitostem, které byly po II. světové válce znárodněny.
Jako pracovnici v oboru reklamy a marketingu by mě zajímalo, zda lze nějak právně chránit vůni nebo zvuk, třeba jako ochrannou známku.
Dne 4. listopadu 2005 uveřejnila Komise pro cenné papíry (dále jen „Komise“) materiál „Stanovisko ‘Churning‘“ a zároveň vyzvala širokou odbornou i laickou veřejnost k diskusi o obsahu tohoto materiálu. Stanovisko si klade za cíl upozornit obchodníky s cennými papíry a investory na existenci této praktiky, kterou Komise v rámci své vlastní dozorčí…
Každému z nás se může přihodit to, že koupí věc, na které se objeví závada, popř. která nemá dle jeho názoru takové vlastnosti, jaké její prodejce uváděl. Stane-li se tak, je třeba koupenou věc co nejdříve u prodávajícího reklamovat a domáhat se práv, která kupujícímu zákon v daném případě přiznává. Tento článek si klade za cíl dát odpověď na…
Parlament v současné době projednává návrh poslance Petra Rafaje na novelu zákona o správě daní a poplatků, který snižuje postihy za nepřiznání a nezaplacení daní. Řešení této problematiky formou poslaneckého návrhu bylo zvoleno poté, co bylo zřejmé, že návrh celého daňového řádu, který by měl tuto záležitost upravovat, se po několikerém…
Rozvod je upraven v zákoně o rodině (zákon 94/1963 Sb.). Základním kritériem pro možné způsoby rozvodu je existence nezletilých dětí, stejně tak jako ochota či neochota manželů se dohodnout. V případě ochoty a s tím související dohody lze mluvit o zcela jiném časovém horizontu realizace rozvodu, než opačném…
Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila novelu zákona o daních z příjmů a zákona o rezervách, která by měla nabýt účinnosti 1. ledna 2006. Některá ustanovení se však použijí již pro výpočet daně z příjmů za zdaňovací období započaté v roce 2005. Aby novela nabyla účinnosti musí být ještě schválena Senátem, podepsána prezidentem republiky a…
Povaha činnosti či plnění veřejných úkolů (poskytování vzdělávání) soukromou vysokou školou nevylučuje, aby smlouva o vzdělávání na této vysoké škola měla pro účely ochrany...
Nejvyšší správní soud nedostojí požadavkům na řádné odůvodnění soudního rozhodnutí vyplývajícím z čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, pokud nesprávně označí...
Při rozhodování o předběžné vazbě podle § 94 zákona o mezinárodní justiční spolupráci musí soudy dostatečně odůvodnit reálné riziko útěku vyžádané osoby, podložené jejím...
Rozhodnutí o přeřazení odsouzeného do věznice s přísnějším režimem představuje omezení práva na osobní svobodu podle článku 8 odst. 1 Listiny základních práv a svobod a obecné...
Příspěvek na péči a jeho právní úprava v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, je naplněním práva na přiměřené hmotné zabezpečení při nezpůsobilosti k práci podle...
Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.
Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu Základy práce s AI. Tento kurz vás vybaví znalostmi a nástroji potřebnými k tomu, aby AI nebyla jen dalším trendem, ale spolehlivým partnerem ve vaší praxi. Připravte se objevit potenciál AI a zjistit, jak může obohatit vaši kariéru.
Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.
Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.