7. 3. 2012
ID: 81418

10 otázek pro… Věru Novákovou

Zdroj: Mgr. Věra Nováková

Mgr. Věra Nováková studovala Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde promovala v roce 1999. V roce 2004 nastoupila jako právní čekatelka na Okresním státním zastupitelství pro Prahu – západ, o tři roky později přešla na Okresní státní zastupitelství v Liberci, kam byla téhož roku jmenována do funkce státního zástupce. Od roku 2008 působí na Okresním státním zastupitelství v Jablonci nad Nisou, její specializací je trestná činnost mládeže a na mládeži a sociálně-právní ochrana dětí. Působí také jako poradce - dobrovolník v liberecké pobočce Bílého kruhu bezpečí.

 
Deset slov o sobě?
Optimistická, přímá, otevřená, zvědavá, rozhodná, vůdčí, přesvědčivá, energická, odvážná, nepřehlédnutelná ;-)

Kdybyste nebyla právničkou, čím byste byla?
Nevím přesně, ale určitě někým, kdo by měl snahu napravovat křivdy tohoto světa.

Nevýhody vašeho povolání?
Velká omezení v soukromém životě, která s sebou funkce státního zástupce nezbytně přináší.

Jaký byl Váš nejhorší den v práci?
Zaručeně první dosah pro neodkladné úkony - sobota, tři zadržení v cele a já, coby bezradný začátečník s rozklepanými koleny.

Nejemotivnější kauza?
Emocí, které právník činný v justici musí zvládat, je vždy hodně a jsou nejrůznějšího druhu, pro mne osobně bývají nejtěžší případy usmrcení z nedbalosti, zejména pak dítěte některou z blízkých osob, kdy mi často běží hlavou myšlenky na nejrůznější vlastní selhání a na tenkou hranici mezi pachatelem a obětí. Jsou to zároveň i situace, kdy se na své židli cítím nejnejistější.

Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Jednoznačně pitva – po překonání přirozeného respektu k mrtvému lidskému tělu i obav z neznámého se jedná o jedinečný zážitek a zkušenost, který každému vřele doporučuji. 

Největší dosavadní úspěch?
Za úspěch osobně považuji každé rozhodnutí ve věci, které účastníci trestního řízení, ideálně včetně obviněného, a veřejnost vnímají jako spravedlivé. To je pro mne v justici ta nejvyšší meta, jíž lze vůbec dosáhnout.

Která osobnost symbolizuje spravedlnost?
Milada Horáková, právnička, politička a sociální pracovnice, která ani tváří v tvář smrti neustoupila ze svých ideálů a nepřestala bojovat za spravedlivý svět.

Kdo na Vás měl ve Vašem profesním životě největší vliv?
V době mé čekatelské praxe Ondřej Šmelhaus, okresní státní zástupce pro Prahu – západ, který mě naučil hledat a dávat naší práci smysl bez alibismu nebo strachu, později Lenka Bradáčová, náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem a prezidentka Unie státních zástupců.

Proč jste se rozhodla stát se právničkou? A co byste poradila lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
Dlouho jsem si myslela, že moje volba byla náhoda či spíše omyl, dnes už vím, že potřeba hledat a vytvářet spravedlnost je nedílnou součástí mé osobnosti. Kandidátům právnického povolání bych ráda vzkázala, aby se nikdy nebáli hledat cesty a způsoby prosazování práva, i když je to někdy nelehký boj, ale od toho bychom tu přece, my právníci, měli být!


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz