17. 10. 2011
ID: 77842upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 10.10. – 16.10.2011

Jedním ze způsobů, které by v budoucnu mohly pomoci poodhalit vlastnickou strukturu akciových společností, která je nyní mnohdy nedohledatelná, je registrace listinných akcií na majitele. Počítá s tím návrh, který 12. října 2011 představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

 
Vláda

12. října 2011

Vláda schválila změny pravidel silniční dopravy, novinky se týkají i zkoušek pro řidiče
Řidiči autobusů a nákladních aut nad 3,5 tuny budou prokazovat svoji odbornou způsobilost písemným testem a řešením případové studie, výsledek vyhodnotí minimálně tříčlenná komise. I takovou změnu zavádí novela zákona o silniční dopravě, kterou ve středu schválil kabinet Petra Nečase (ODS).

Vláda nepodpořila vybudování Krajského soudu v Liberci
Krajský soud v Liberci nebude. Vláda premiéra Petra Nečase podle zdroje obeznámeného s jednáním ve středu zaujala negativní stanovisko k návrhu, podle kterého by nahradil pobočku Krajského soudu v Ústí nad Labem, jež ale sídlí v Liberci, plnohodnotný soud.

Záchranáři status úřední osoby nedostanou, vláda návrh zamítla
Návrh Libereckého kraje, aby status tzv. úřední osoby měli také členové výjezdových skupin zdravotnické záchranné služby, ve středu odmítla vláda premiéra Petra Nečase (ODS), sdělil Mediafaxu zdroj obeznámený s jednáním kabinetu. Návrh předpokládal novelizaci trestního zákoníku.

Vláda schválila možnost slev na mýtném pro často jezdící automobily
Poslanecký návrh Václava Cempírka (TOP 09) a Radima Vysloužila (VV) na možnost zavedení 13procentní slevy na mýtném pro kamiony, které často jezdí po zpoplatněných dálnicích, schválil ve středu kabinet Petra Nečase (ODS). Mediafaxu to sdělil zdroj obeznámený s jednáním.

Vláda se seznámila s dalším vývojem v prodeji pražského Lobkovického paláce
Vzhledem k záměru prodat pražský Lobkovický palác, ministerstvo zahraničí nechalo zpracovat znalecké ocenění, které mají v současnosti k posouzení rezorty financí a kultury, uvádí materiál, se kterým se ve středu seznámila vláda. Mediafaxu to potvrdil zdroj obeznámený s jednáním.

Vláda projednala studii varující před hrozbami dostavby Jaderné elektrárny Temelín
Odpor Němců, Rakušanů, ekologických aktivistů nebo zdlouhavá úředničina jsou rizikem, které ohrožuje výstavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. Souhrn možných komplikací předložil na středeční jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS) a kabinet na jejich základě rozdal úkoly ministerstvům.


Poslanecká sněmovna

11. října 2011

Ústavně-právní výbor doporučil sněmovně přijmout občanský zákoník se změnami
Členové ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny v úterý přijali po čtyřměsíčním projednávání komplexní pozměňovací návrh k návrhu nového občanského zákoníku. Změny výboru se týkají například úpravy bydlení, definování zvířete jako živého tvora či dětí v ústavní péči.

12. října 2011

Poslanci přerušili projednávání petice za zachování baletu samostatné Státní opery Praha
Projednávání petice za zachování operního a baletního souboru samostatné Státní opery v Praze, pod níž se podepsalo přes 18 tisíc petentů, přerušil ve středu petiční výbor sněmovny. Ten vyzval ministerstvo kultury, aby výboru poskytlo materiály, které ho vedou k plánovanému slučování scén.

13. října 2011

Organizační výbor sněmovny svolal schůzi na 25. říjen, poslanci projednají státní rozpočet
Státní rozpočet na příští rok a zákony vrácené Senátem, mezi které patří penzijní a zdravotnická reforma, projednají poslanci na své říjnové schůzi. Tu ve čtvrtek organizační výbor dolní parlamentní komory svolal na 25. října, potvrdila agentuře Mediafax místopředsedkyně Kateřina Klasnová (VV).


Senát

12. října 2011

Horní komora odmítla vládní novelu o zdravotním pojištění
Vládní předlohu novely o zdravotním pojištění nařizující pojišťovnám, aby zajistily svým klientům dostupnost hrazených služeb, odmítli ve středu senátoři. Novela, podle níž musí pojišťovny pacientům poskytnout informace, kterých placených služeb využili, se vrací k projednání poslancům.

Senát odmítl umožnit 49letým ženám umělé oplodnění
Jasné podmínky pro lékařské výkony, jako jsou kastrace, změna pohlaví nebo asistovaná reprodukce, které zavádí vládní návrh zákona o specifických zdravotních službách, ve středu zamítl Senát. Zákonodárcům se například nezamlouvalo, že by mohly umělé oplodnění prodělat i 49leté ženy.

Senátoři odmítli vládou navrhované změny stavebního spoření
Senát vrátil ve středu hlasy opoziční ČSSD vládou navrhované změny ve stavebním spoření zpět do sněmovny. Novela stanoví maximální podporu dva tisíce korun ročně a úroky daněné 15procentní sazbou.

Senát vrátil dojezdovou dobu sanitky na původních 15 minut
Senát ve středu vrátil hlasováním vládní návrh zákona o zdravotnické záchranné službě, který prodlužuje dobu dojezdu sanitky, do sněmovny s pozměňovacími návrhy. Senátoři se nesmířili s tím, že by se doba čekání lidí na záchranáře měla prodloužit namísto současných patnácti na dvacet minut.

Senátem neprošly změny v penzijním spoření
Vládní novelu zákona o doplňkovém penzijním spoření ve středu zamítl Senát a vrátil předlohu do sněmovny. Norma stanoví nové podmínky státní podpory, které se dočkají už jen lidé, kteří si budou spořit alespoň 300 korun měsíčně, ke své úložce mají dostat navíc od 90 do 230 korun.

13. října 2011

Senát podpořil roční odklad povinné maturity z cizího jazyka
Senát ve čtvrtek podpořil poslaneckou novelu, která počítá s odkladem povinné maturity z cizího jazyka na rok 2013. Kdyby horní parlamentní komora změnu zákona nepřijala, studenti by se museli připravit na třetí povinnou zkoušku už na konci aktuálního školního roku.

Senátoři dali zelenou změnám v poskytování dávek zdravotně postiženým
Vyplácení dvou dávek pro zdravotně postižené místo všech dosavadních příspěvků, jak to přináší novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním pojištěním, schválili ve čtvrtek senátoři. Normu, která má přispět ke zvýšení adresnosti a efektivity vyplácení dávek, musí ještě podepsat prezident.

Horní komora zamítla vládní novelu, která má zefektivnit boj s prací načerno
Novelu zákona o zaměstnanosti, která má pomoci účinněji potírat nelegální práci a zavést nabídku veřejně prospěšných prací, ve čtvrtek Senát zamítl. Normou, jež je součástí vládní sociální reformy, se tak budou znovu zabývat poslanci.

Senát chce zpřísnit tresty za pronásledování
Senát chce zpřísnit tresty za nebezpečné pronásledování (stalking) na dvojnásobek trestní sazby. Ve čtvrtek schválil napříč stranami, aby se příslušnou novelou trestního zákoníku, která tresty za pronásledování zpřísňuje, zabývaly senátní výbory.


Ministerstvo spravedlnosti

12. října 2011

Vlastníky akciových společností by v budoucnu mohla odhalit registrace anonymních akcií
Jedním ze způsobů, které by v budoucnu mohly pomoci poodhalit vlastnickou strukturu akciových společností, která je nyní mnohdy nedohledatelná, je registrace listinných akcií na majitele. Počítá s tím návrh, který ve středu představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

14. října 2011

Ministr spravedlnosti odvolal vrchního státního zástupce Rampulu
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) rozhodl o odvolání pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly, informoval v pátek tiskový odbor jeho rezortu. Vyhověl doporučení komise a zamítl rozklad, který Rampula podal proti původnímu rozhodnutí ministerstva o jeho odvolání.


Pozn.:

PRÁVO: Poslanci vložili do občanského zákoníku bič na bulvár
12. října 2011 - Za zneužití fotografie známé osobnosti bez jejího souhlasu v bulvárním tisku bude vydavateli hrozit sankce v podobě dvojnásobku tržní ceny, za jakou by souhlas celebrity se zveřejněním normálně koupil. Může jít až o miliony, informuje ve středečním vydání deník Právo.

ÚOHS zastavil projekt chystané sociální karty
13. října 2011 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil s ministerstvem práce a sociálních věcí správní řízení, a to kvůli pochybnostem, zda ministerstvo neporušilo zákon výběrovým řízením v souvislosti se sociální kartou. Vyplývá to z dopisu ÚOHS poslaném ČSSD, o kterém strana informovala ve čtvrtek.

Visegrádská skupina se na neformálním summitu shodla, že nestanoví termín přijetí eura
14. října 2011 - Tři ze států Visegrádské skupiny, které ještě nevstoupily do eurozóny, se na pátečním neformálním summitu shodly, že nebudou stanovovat konkrétní termín vstupu do eurozóny. Premiéři Česka, Polska i Maďarska to uvedli na tiskové konferenci po společném jednání v Senátu.

Nejvyšší soud: Darováním vkladní knížky na jméno nemá příjemce automaticky nárok na peníze
14. října 2011 - Chce-li někdo darovat peníze, které má uloženy na vkladní knížce na jméno, nestačí, aby dal vkladní knížku obdarovanému. Nejvyšší soud totiž vydal stanovisko, že pouhé předání vkladní knížky totiž v takovém případě nemá žádný právní význam ani žádné právní důsledky, zjistil Medifax v pátek.


Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz