3. 10. 2011
ID: 77533upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 26.9. – 2.10.2011

Vláda na svém zasedání schválila návrh ministerstva spravedlnosti na zakotvení institutu dohody o vině a trestu do českého právního řádu, Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním. Návrh novely trestního řádu umožní obviněným, aby se včas doznali a sami si určili trest.

 
Vláda

27. září 2011

Vláda dala zelenou zavedení dohody o vině a trestu
Vláda na svém úterním zasedání schválila návrh ministerstva spravedlnosti na zakotvení institutu dohody o vině a trestu do českého právního řádu, Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním. Návrh novely trestního řádu umožní obviněným, aby se včas doznali a sami si určili trest.

Státní fond dopravní infrastruktury má hospodařit s 41 miliardami korun, schválila vláda
Kabinet Petra Nečase (ODS) v úterý odsouhlasil rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na rok 2012, uvedl po konci jednání sám premiér. Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) minulý týden získal pro SFDI navíc čtyři miliardy, fond tak má bez evropských dotací hospodařit s částkou 41 miliard korun.

Vláda schválila rozpočet Státního fondu rozvoje bydlení na rok 2012
Rozpočet Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na příští rok podle zdroje agentury Mediafax v úterý posvětila vláda. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) seškrtal na přání rezortu financí plánované výdaje o pětinu miliardy na 968 milionů korun, varoval ale, že tyto peníze budou chybět.

Vláda se seznámila s výší odškodnění v případu Evropského soudu pro lidská práva
Částka ve výši 2,5 milionu korun bude náležet panu Martinu Otavovi, který žaloval Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva za to, že mu byl na základě restitucí zabaven majetek, který jeho rodiče nabyli za komunismu. Příslušný materiál projednal Nečasův kabinet na své úterní schůzi.

Vláda se seznámila se zprávou o ochraně veřejného zdraví při práci
Nečasův kabinet se na svém úterním jednání seznámil s tím, jak loni pracovaly orgány ochrany veřejného zdraví v oblasti ochrany zdraví při práci. Zároveň ministři dostali na stůl rozbor profesionálních onemocnění hlášených v loňském roce.

Nečasův kabinet schválil parametry církevních restitucí
Vláda na svém úterním zasedání schválila parametry majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, prohlásil po konci zasedání premiér Petr Nečas (ODS). Církve se od státu podle návrhu dočkají celkem 75 miliard v naturálním majetku a k tomu obdrží 59 miliard korun v hotovosti.

Vláda řekla ano strategii, jak dostat Česko mezi 20 nejkonkurenceschopnějších zemí světa
Změny ve školství, zdravotnictví, infrastruktuře nebo inovacích, dohromady 43 projektových záměrů v devíti oblastech, obsahuje Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti ČR pro období 2012 až 2020 (SMK). Dokument s podtitulem Zpět na vrchol v úterý schválila vláda, potvrdil po jejím jednání premiér Petr Nečas (ODS).

Nečasův kabinet schválil inovační strategii, má podpořit konkurenceschopnost Česka
Posílit význam inovací a využití špičkových technologií jako zdroje konkurenceschopnosti České republiky má za cíl Národní inovační strategie (NIS). Dokument, který má ambici podpořit dlouhodobý hospodářský růst a kvalitu života v Česku, v úterý podle zdroje agentury Mediafax schválila vláda.

Vláda vyřešila spor o dotace na paneláky, ministr Jankovský má navíc čtvrt miliardy korun
Program Nový panel na rekonstrukci a modernizaci bytových domů může ještě letos vydat navíc 240 milionů korun, schválila v úterý podle informací zdroje Mediafaxu vláda. Změnu, kterou bude muset odsouhlasit ještě sněmovna, na vládě prosadil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).

Vláda schválila aktualizovaný armádní plán obrany Česka
Pravidelně aktualizovaný Plán obrany České republiky projednala na svém úterním zasedání vláda Petra Nečase (ODS). Dokument, který předkládal ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a který slouží jako přehled opatření v době války, konstatuje, že Česku žádné bezprostřední ohrožení nehrozí.

30. září 2011

Vědecká rada začne od čistého stolu, rozhodl se premiér Nečas kvůli vlně rezignací
Vládní Rada pro vědu, výzkum a inovace (RVVI) se kompletně promění a během října se dočká nově jmenovaných členů. Premiér Petr Nečas (ODS) se k tomuto kroku rozhodl poté, co se mu nakupily rezignace od poloviny stávajících členů, informoval agenturu Mediafax v pátek vládní mluvčí Jan Osúch.


Poslanecká sněmovna

27. září 2011

Za protiprávní jednání budou brzy pykat i firmy, rozhodli poslanci
Za jednání, které je v rozporu se zákonem, bude stát postihovat také firmy, rozhodli v úterý poslanci, kteří 122 hlasy schválili návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Změna je podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) průlomem v českém trestním řádu.

Za opakovaný přestupek by mohl v budoucnu padnout trest zákazu pobytu
Za vícenásobné spáchání přestupku úmyslným jednáním, které závažně narušuje veřejný pořádek, by mohl být v budoucnu pachatel potrestán zákazem pobytu po dobu maximálně tří měsíců. Počítá s tím poslanecká novela zákona o přestupcích, kterou v úterý zákonodárci propustili do druhého čtení

Volání na tísňová čísla bude zdarma
Možnost bezplatně telefonovat na čísla tísňového volání obsahuje novela zákona o elektronických komunikacích. Novela, kterou v úterý odsouhlasili poslanci, počítá také se změnami v kompetencích a povinnostech českého telekomunikačního úřadu.

Poslanci zamítli návrh ČSSD na znovuzavedení progresivního zdanění
Poslanci v úterý 86 hlasy zamítli již v prvním čtení návrh sociálních demokratů na zavedení progresivního zdanění. Předloha počítala s tím, že příjmy nad 1,2 milionu korun ročně budou zdaněny dvojnásobnou sazbou, tedy 30 procenty.

Sněmovna odsouhlasila změny zákona o ekologickém zemědělství
Zrušení poplatku za registraci, ale i zpřísnění podmínek pro zrušení registrace osob podnikajících v ekologickém zemědělství. To jsou hlavní změny novely zákona o ekologickém zemědělství, kterou v úterý schválila sněmovna hlasy 149 poslanců.

Poslanci schválili převod miliardy z Pozemkového fondu
Více než miliarda korun půjde v dalších dvou letech na navýšení národních dotačních programů. Materiál, který počítá s tím, že se tyto prostředky převedou z rozpočtu Pozemkového fondu, v úterý schválila Poslanecká sněmovna.

Přeshraniční přeměny obchodních společností a družstev budou jednodušší
Poslanci v úterý schválili vládní návrh zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Předloha zavádí lepší fungování přeshraničních přeměn, sjednocuje terminologii a zjednodušuje stávající praxi, jako jsou cíle nové zákonné úpravy přeměn obchodních společností a družstev (POSD).

Čerpání evropských dotací bude snazší, odsouhlasili poslanci
Změny v rozpočtových pravidlech, které mají usnadnit čerpání peněz z evropských fondů, schválila v úterý Poslanecká sněmovna. Úpravu, která se týká i několika dalších souvisejících zákonů, podpořilo 143 přítomných poslanců.

Svědci vážných trestných činů se dočkají lepší ochrany
Svědci vážných trestných činů se nově dočkají od státu nové identity, krycích dokladů i sociálního zabezpečení. Počítá s tím vládní návrh zákona o zvláštní ochraně svědka, který v úterý schválila sněmovna v závěrečném čtení.

Za neplnění povinností bude znalcům hrozit pokuta
Znalcům a tlumočníkům budou hrozit pokuty nebo vyškrtnutí ze seznamu za neplnění povinností, které ukládá zákon. Počítá s tím novela ministerstva spravedlnosti, kterou v úterý schválila Poslanecká sněmovna.


Senát

29. září 2011

Vládní novela o zdravotních službách se nelíbí senátorům, zřejmě ji vrátí sněmovně
Novelou zákona o zdravotních službách, která je součástí balíku vládní reformy zdravotnictví, se bude pravděpodobně znovu zabývat Poslanecká sněmovna. Ve čtvrtek předlohu odmítl senátní zdravotní výbor a doporučil plénu horní komory, aby ji nepřijalo.


Prezident

26. září 2011

Prezident Klaus schválil nová pravidla pro energetické štítky a ekologický design výrobků
Úspora energie, snížení dopadů na životní prostředí a lepší orientace spotřebitele ve zboží, které je závislé na energetické spotřebě. To jsou cíle novely zákona o hospodaření energií a energetického zákona, kterou v pondělí, jak informoval jeho tiskový odbor, podepsal prezident Václav Klaus.

Bezpečnost některých potravin se zvýší, Klaus podepsal příslušný zákon
Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal novelu zákona o veterinární péči. Tato norma mimo jiné zvyšuje bezpečnost potravin živočišného původu.

Prezident podepsal novelu, která má urychlit správní řízení
Novelu zákona o soudním řádu správním, která má zrychlit správní řízení díky rovnoměrnějšímu rozdělení případů mezi krajské soudy, podepsal prezident Václav Klaus. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informoval jeho mluvčí Radim Ochvat.

27. září 2011

Prezident kývl na novelu, která počítá s ochranným léčením i pro pachatele mladší 15 let
Ochrannému léčení se už v budoucnu nevyhnou ani pachatelé, kteří ještě neoslavili 15. narozeniny. Umožní to novela zákona o soudnictví ve věcech mládeže, kterou v úterý podepsal prezident Václav Klaus, informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Prezident kývnul na odstranění reklamy z ČT1 a ČT24
Komerční vysílání zmizí od pátku 11. listopadu z kanálů veřejnoprávní televize ČT1 a ČT24. Prezident Václav Klaus podepsal v úterý zákon, který to přikazuje, informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Reklama tak zůstane ve veřejnoprávní televizi pouze na kanálech ČT2 a ČT4.

Obce si budou moci více regulovat hazard, prezident podepsal loterijní zákon
Obce budou moci více regulovat hazardní hry na svém území, mohou je dokonce také zakázat. Prezident Václav Klaus totiž v úterý podepsal novelu loterijního zákona, informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

29. září 2011

Výmluvy na osobu blízkou končí, novelu podepsal prezident
Výmluvy řidičů, že jejich vozidlo v době spáchání dopravního přestupku řídila osoba blízká, končí. Novelu zákona o silničním provozu, která tuto možnost výrazně omezuje, podepsal ve čtvrtek prezident Václav Klaus.

Prezident Klaus svým podpisem posvětil první fázi reformy zdravotnictví
Prezident Václav Klaus dal zelenou první fázi reformy českého zdravotnictví, ve čtvrtek totiž podepsal novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění a dalších pět doplňujících norem. Mediafaxu to uvedl zástupce tiskového odboru Hradu Petr Macinka.


Ministerstvo spravedlnosti

26. září 2011

Náklady exekuce a právního zastoupení budou v jednoduchých sporech možná nižší
Náklady při vymáhání pohledávky v nalézacím a exekučním řízení se při dobrovolném plnění dlužníka sníží možná již v příštím roce o více než 40 procent. Počítá s tím novela vyhlášky, kterou v pondělí médiím představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).


EU:

28. září 2011

Europoslanci dali zelenou zpřísnění rozpočtových pravidel
Evropský parlament (EP) ve středu schválil zpřísnění rozpočtových pravidel, díky kterým budou fiskální hříšníci čelit přísnějším sankcím. Informovala o tom agentura AFP a EP ve svém tiskovém prohlášení.

Evropská komise přijala návrh na zavedení daně z finančních transakcí
Evropská komise (EK) přijala návrh na zavedení daně z finančních transakcí, sdělil během svého projevu v Evropském parlamentu předseda José Manuel Barroso. Informovala o tom agentura AFP.


Pozn.:

ÚS uznal stížnost majitele ostravského činžáku, který žádá po státu 2,5 milionu kvůli regulaci nájmů
29. září 2011 - Ústavní soud ve čtvrtek vyhověl stížnosti majitele činžáku z Ostravy, který žádá kvůli regulaci nájemného od státu jako náhradu škody téměř dva a půl milionu korun. Průlomový verdikt ve sporech majitele domu o státem regulované činže vynesla soudkyně - zpravodajka Michaela Židlická.

Ústavní soud posvětil vyhlášku Kladna, města mohou určovat, kde budou a kde nebudou hrací automaty
30. září 2011 - Ústavní soud v pátek zamítl stížnost ministerstva vnitra proto vyhlášce města Kladna, která přesně regulovala místa, kde mohou podnikatelé provozovat hrací automaty. Verdikt vynesl soudce - zpravodaj Jan Musil.

Začínají platit změny v důchodech, bohatí dostanou víc, mladí půjdou do penze později
30. září 2011 - Lidé pobírající vyšší platy se dočkají i vyšších důchodů, věkový rozdíl pro odchod do penze mezi muži a ženami se do 30 let smaže a děti narozené v příštím roce půjdou na odpočinek až v 73 letech. Úpravy v rámci takzvané malé důchodové reformy prosadila Nečasova vláda a začínají platit od pátku.

Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz