11. 1. 2016
ID: 100132upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 4.1.2016 – 10.1.2016

Senát v prvním kole schvalování podpořil nový návrh senátorů ČSSD na obnovení výplaty nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci. Firmám by měly být na oplátku sníženy odvody na nemocenské pojištění. Počítá s tím upravená verze novely zákoníku práce, kterou horní komora poslala k projednání svému zdravotnickému výboru.

Poslanecká sněmovna

7. ledna 2016

Poslanci rozhodnou o zvýšení daňových slev na děti

Poslanci by mohli na první letošní řádné schůzi rozhodnout o zvýšení daňových slev pro rodiny s více dětmi a o poměrně rozsáhlých novelách školského a vysokoškolského zákona. Schvalovat by mohli taky rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). V úvodním kole by se poslanci měli začít zabývat například hornickými důchody a zvýšením příspěvků na péči postiženým lidem. Vyplývá to z návrhu programu schůze, který projednal organizační výbor.


Senát

6. ledna 2016

Nemocenská v prvních dnech asi bude obnovena se snížením odvodů
Senát v prvním kole schvalování podpořil nový návrh senátorů ČSSD na obnovení výplaty nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci. Firmám by měly být na oplátku sníženy odvody na nemocenské pojištění. Počítá s tím upravená verze novely zákoníku práce, kterou horní komora poslala k projednání svému zdravotnickému výboru.

Výbor pro správu je pro omezení provozu vozítek segway beze změn
Senátní výbor pro veřejnou správu doporučil beze změn schválit vládní novelu, která má omezit provoz vozítek segway. Právo strážníků měřit rychlost jízdy vozidel neřešil. Nepodpořil tak snahu ústavně-právního výboru, který v úterý v rámci novely doporučil toto oprávnění obecní policie zrušit.

Autorské poplatky za lidové písně mají být zrušeny
Autorské poplatky za produkci folklorních písní, jejichž autor je neznámý, mají být podle Senátu zrušeny. Horní komora to schválila v rámci senátorské novely autorského zákona, v níž chce také sjednotit lhůty pro oznamování kulturních akcí a jejich programu autorskému svazu. Návrh nyní posoudí vláda a Sněmovna.

Věková hranice bude pro velvyslance zrušena, Senát to umožnil
Velvyslanci budou moci zůstat ve službě i po překročení 70 let věku. Umožnil to Senát, když se rozhodl, že se nebude zabývat novelou služebního zákona o změnách v zahraniční službě. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi. Novinka se už nebude vztahovat na velvyslankyně v Sýrii Evu Filipi a na Slovensku Livii Klausovou. Filipi i Klausová mandát dokončí na základě dohody o provedení práce, kterou dostaly od ledna.


Pozn.:

MF poslalo k připomínkám novelu zákona o stavebním spoření
4. ledna 2016 - Efektivnější kontrolu ministerstva financí u dodržování podmínek pro poskytování státní podpory stavebního spoření nebo doplnění registrovaného partnera mezi osoby blízké by měla umožnit novela zákona o stavebním spoření. Normu předložilo ministerstvo financí do připomínkového řízení. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách.

Tajné služby by mohli kontrolovat i náměstci a státní zástupci
5. ledna 2016 - Tajné služby by nově mohli kontrolovat vedle již dříve zvažovaných soudců i ministerští náměstci nebo státní zástupci. Vyplývá to z věcného záměru zákona o kontrole českých zpravodajských služeb, který má ČTK k dispozici. Parlamentní kontrola by se také nově měla týkat Úřadu pro zahraniční styky a informace, poslanci dosud mohli dohlížet pouze na Bezpečnostní informační službu a Vojenské zpravodajství.

ÚS vyhověl stížnosti muže, jenž byl ve vazbě kvůli výhrůžkám
5. ledna 2016 - Justice chybovala, když ponechala pět měsíců ve vazbě muže, kterému hrozil jen podmíněný trest. Důvodem vazby se staly výhrůžky, které adresoval kriminalistce a psychologovi. Plzeňské soudy tehdy ale věděly, že podle znalkyně je pravděpodobnost uskutečnění výhrůžek nízká. Ústavní soud (ÚS) s časovým odstupem vyhověl mužově stížnosti. Dávno už je na svobodě, teoreticky by ale mohl žádat odškodnění za vazbu nebo její část.

ÚS nařídil znovu otevřít kauzu možných podvodů v lesních pracích
6. ledna 2016 - Policie chybovala, když se přestala zabývat kauzou údajných podvodů při zjednávání cizinců na lesní práce v Česku. Ústavní soud (ÚS) vyhověl skupině poškozených ze Slovenska a Rumunska, jimž zaměstnavatelé údajně nevypláceli dohodnutou mzdu v plné výši a nezajistili jim přiměřené pracovní podmínky. Vyšetřovatelé musí kauzu znovu řešit, vyplývá z nálezu.

NSS zamítl stížnost muže, jenž kvůli slibu přišel o mandát
7. ledna 2016 - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Jana Šantla, jenž jako zastupitel Prahy-Dolních Počernic odmítl složit slib hlavnímu městu a přišel kvůli tomu o mandát. ČTK to zjistila z úřední desky. Plné odůvodnění verdiktu ale zatím NSS nezveřejnil. Není tedy jasné, zda se plně ztotožnil s předchozím rozsudkem, podle kterého zastupitelé musejí slibovat hlavnímu městu a nikoliv jednotlivým obvodům a čtvrtím.

Nová koncepce vězeňství stojí na vzdělávání a zaměstnání vězňů
7. ledna 2016 - Důkladný vstupní pohovor při nástupu odsouzeného do věznice, dluhové poradenství, vzdělávání a především zaměstnávání vězňů. Takové jsou hlavní body koncepce vězeňství do roku 2025, kterou společně představili ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Cílem je snížit recidivu, jež je nyní sedmdesátiprocentní, na zhruba 50 procent.

Zdroj: ČTK

EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz