Opatrovníkem z patové situace?
V posledních letech se objevil nový způsob, jak ochránit majetek společnosti při sporech mezi jejími společníky. Soud totiž může dané společnosti do doby vyřešení sporu ustanovit opatrovníka.
V posledních letech se objevil nový způsob, jak ochránit majetek společnosti při sporech mezi jejími společníky. Soud totiž může dané společnosti do doby vyřešení sporu ustanovit opatrovníka.
Insolvenční zákon 182/2006 Sb. prochází zatěžkávací zkouškou v tisících případů jeho aplikace. Jedná se bezesporu o moderní normu, která znamená značné zlepšení proti původnímu zákonu 328/1991 Sb. o konkurzu a vyrovnání. Některá ustanovení nového zákona však vyvolávají řadu otázek a diskuzí.
PPP je v poslední době v důsledku hospodářské krize opět velmi často diskutovaným pojmem. Ne vždy jsou však správně chápány výhody a nevýhody tohoto způsobu zajišťování veřejných potřeb. PPP bývá často mylně chápáno jako řešení problémů v případě, kdy veřejné rozpočty nedisponují dostatkem finančních prostředků. V tom případě sice může PPP…
Dne 21. dubna 2010 schválil Senát Parlamentu České republiky vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony ke zkvalitnění jejich aplikace a ke snížení administrativní zátěže podnikatelů. Návrh novelizuje mimo jiné zákon o ochraně spotřebitele, občanský zákoník, zákon o České obchodní inspekci, zákon o technických požadavcích na výrobky, zákon…
Ačkoli právní literatura 1) a na jejím základě i aktualizovaná soudní judikatura 2) již poměrně dlouho přesně vystihují právní následky uzavření smlouvy o převodu vlastnického práva nahrazením projevu vůle soudním rozhodnutím či soudním smírem, právní praxe včetně rozhodování katastrálních úřadů o vkladu vlastnického práva je doposud zcela…
Nejasně formulované ustanovení § 183k obchodního zákoníku vyvolávalo výkladové problémy od samého počátku zavedení institutu práva výkupu účastnických cenných papírů (tzv. squeeze-outu) do českého právního řádu. Uvedené ustanovení zakládá právo akcionářů (vlastníků účastnických cenných papírů) požádat soud o přezkoumání přiměřenosti protiplnění…
V současné době lze pozorovat zvýšený zájem široké veřejnosti o oblast zadávání veřejných zakázek, která je prioritně upravena v zákoně 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o veřejných zakázkách“ nebo též jen „ZVZ“). Platné právní úpravě týkající se významné části oblasti veřejného investování je v…
Judikatuře Nejvyššího soudu České republiky (dále jen „soud“) lze připsat k dobru jistou stálost a sjednocující roli v rozhodování celé české soudní soustavy, čímž posiluje právní jistotu ve vztazích a zakládá i potřebnou očekávatelnost autoritativních rozhodnutí coby významný atribut právního státu. Uvedenému se však svým způsobem vymyká náhled…
10.3.2010 schválila Poslanecká sněmovna vládní návrh nového zákona o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů. Tímto zákonem se zapracovává do českého právního řádu směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2008/48/ES o smlouvách o spotřebitelském úvěru. Zákon má za předpokladu jeho schválení Senátem a podpisu prezidentem nabýt účinnosti…
Z rozhodovací činnosti Nejvyššího soudu vzešlo velmi čerstvé rozhodnutí řešící vzájemný vztah výplaty dividendy a tantiémy při rozhodování valné hromady akciové společnosti o rozdělení zisku. V rozhodnutí 29 Cdo 1326/2009 ze dne 25. února 2010. Nejvyšší soud dovodil, že není přípustné, aby valná hromada schválila výplatu tantiémy, pokud současně…
Dnešní české akciové právo není od úprav okolních států příliš odlišné, byť jinou ji částečně činí praxe a soudní rozhodování. Akciová společnost založená podle českého práva je však leckdy využívána zahraničními investory a ti vždy mají možnost širšího srovnání případných odlišností mezi českým a zahraničním akciovým právem – a zahraničního…
Nejen z důvodu selhání kontrolních mechanismů obchodních společností v posledních letech je jedním z nejdiskutovanějších témat korporačního práva správa obchodních korporací (Corporate Governance). Jakkoliv je tomuto tématu v zahraničí věnováno mnoho konferenční a publikační pozornosti, v ČR je obdobných konferencí velmi málo. Na tento stav se…
Zákon 513/1991 Sb., obchodní zákoník (dále jen „obchodní zákoník“) nestanoví jako obligatorní náležitost společenské smlouvy společnosti s ručením omezeným, respektive zakladatelské listiny, konkrétní počet jednatelů společnosti. Ustanovení § 110 odst. 1 písm. e) obchodního zákoníku pouze určuje, že společenská smlouva musí obsahovat mimo jiné…
Dne 1. 12. 2009 nabyl účinnosti zákon 420/2009 Sb. (dále jen „Novela“), kterým se mění zejména zákon 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ObchZ“). Novela uvádí českou právní úpravu do souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2007/36/ES ze dne 11. července 2007, o výkonu některých práv akcionářů ve…
Na samém sklonku minulého roku byla schválena zákonem 420/2009 Sb., kterým se mění obchodní zákoník a další související zákony, s účinností od 1. prosince minulého roku, novela obchodního zákoníku, která přináší řadu zajímavých změn jak z pohledu chodu akciové společnosti, tak i práv jejích akcionářů.
Ne všechny dárky bohužel jejich příjemce potěší vždy tak, jak si původně jejich dárce představoval. Jak se tedy vypořádat s těmi nechtěnými?
V posledních měsících se opět do popředí zájmu dostala otázka na první pohled banální – má můj podpis opravdu nějakou váhu nebo je toliko bezcenným gestem?
V článku, který byl uveřejněn dne 24. září 2009, byli čtenáři informováni o tom, že Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila dne 9.9.2009 novelu zákona 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, a také související novelu zákona 139/2006 Sb., o koncesních smlouvách a koncesním řízení (koncesní zákon) – sněmovní tisk č. 882. Článek…
Smyslem tohoto článku je především rozvířit debatu na dané téma. Autor si je vědom toho, že otázky spojené s e-kontraktací jsou poněkud problematické a že názor, který v tomto článku prezentuje, může působit poněkud „provokativně“. Přesto se rozhodl jej publikovat s ohledem na důležitost dané otázky pro běžné…
Dne 20.7.2009 nabyla účinnosti jedna z nejvýznamnějších novel obchodního zákoníku posledních let, která přímo reaguje na potřebu harmonizace související s novelizací Druhé směrnice (77/91/EHS), jež na evropské úrovni regulatorně upravuje právo obchodních společností (zákon 215/2009 Sb.). Tento příspěvek si klade za cíl seznámit čtenáře s touto…
Pokud obecný soud v řízení o vydání náhradního pozemku podle zákona o půdě bez náležitého odůvodnění vyloučí možnost poměrně rozdělit náhradu nákladů řízení podle míry...
Změní-li odvolací soud výrok soudu prvního stupně o nákladech občanského soudního řízení v neprospěch odvolatele, neporuší tím jeho práva zaručená čl. 36 odst. 1 a čl. 37 odst....
Z hlediska práva na ochranu a uspokojení restitučního nároku nelze činit rozdíl mezi oprávněnými osobami, které žádají o naturální náhradu podle § 11a odst. 1 zákona o půdě, a...
Soudy rozhodující v trestním řízení musí poškozeným uplatněný adhezní nárok hodnotit podle jeho obsahu, přičemž k jeho konkrétnímu pochopení mají možnost zohlednit i jiné...
Z procesní složky čl. 3 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod („Úmluva“) vyplývá pozitivní závazek státu pečlivě posoudit všechny okolnosti dané věci a...
Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.
Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu Základy práce s AI. Tento kurz vás vybaví znalostmi a nástroji potřebnými k tomu, aby AI nebyla jen dalším trendem, ale spolehlivým partnerem ve vaší praxi. Připravte se objevit potenciál AI a zjistit, jak může obohatit vaši kariéru.
Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.
Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.