29. 3. 2001
ID: 3810upozornění pro uživatele

Senát schválil novelu, která přidá zdravotnictví tři miliardy

Senát navzdory výhradám zástupců ODS schválil novelu zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, který zvýší příliv peněz do zdravotnictví o 3,25 miliardy korun ročně

Senát navzdory výhradám zástupců ODS schválil novelu zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, který zvýší příliv peněz do zdravotnictví o 3,25 miliardy korun ročně. Novela zvyšuje vyměřovací základ pro platbu státu za státní pojištěnce, což jsou například důchodci, ze 2900 na 3250 korun. Vládě má také umožnit valorizovat tuto položku pouhým nařízením, nikoli zákonem.

Novelu, kterou společně předložili sociální demokrat Zdeněk Škromach (ČSSD) a lidovec Josef Janeček, podpořilo 36 z 61 přítomných senátorů. Většina jejích paragrafů by měla nabýt účinnosti 1. července.

Zvýšením příspěvku za státní pojištěnce chtějí předkladatelé novely zmírnit nerovnováhu při výběru pojistného. Zatímco zaměstnanci odvádějí do fondu zdravotního pojištění 13,5 procenta vyměřovacího základu, a jejich příspěvky tak kopírují vývoj příjmů, u státních pojištěnců je tato platba dána fixní částkou, která je určena zákonem. Kupní síla této částky s vývojem inflace reálně klesá a zvyšuje se napětí uvnitř zdravotního pojištění.

Kritici předlohy z řad ODS, například Tomáš Julínek a Alena Palečková, novele mimo jiné vyčítali, že dává do zdravotnictví další peníze, aniž současně vytváří tlak na jejich efektivnější využívání. Janeček oponoval názorům, že se zákonem stanovené výdaje státu na zdravotnictví každý rok zvyšují.

Senát rovněž přijal úmluvu Mezinárodní organizace práce, jejímž cílem je zákaz a přijetí okamžitých opatření k odstranění nejhorších forem dětské práce. Takovýmito formami jsou podle úmluvy například obchodování s dětmi, dětská prostituce a pornografie a využívání dětí k výrobě a obchodování s drogami. Senátoři také podpořili česko-izraelskou smlouvu o vzájemném sociálním zabezpečení občanů obou zemí.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz