31. 10. 2011
ID: 78207upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 24.10. – 30.10.2011

Horní komora ve čtvrtek 27. října 2011 schválila zákon, který zavádí trestní odpovědnost právnických osob. Změnu, která soudu dovoluje trestat i firmy, poslali senátoři k podepsání prezidentovi.

 

Vláda

25. října 2011

Vláda se seznámila s materiálem, který informuje o plnění státního rozpočtu za první tři čtvrtletí
Letošní příjmy státního rozpočtu za období od ledna do září skončily téměř o 60 miliard korun pod plánem, o 56 miliard byly nižší také skutečné výdaje. Plnění státního rozpočtu za první až třetí čtvrtletí v úterý posoudili ministři Nečasova kabinetu, uvedl to zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Nečasův kabinet projednal novinky v Národním akčním plánu, hlásit se budou nejen infekční choroby
Povinnost hlásit nejen nákazy infekčními chorobami, ale všechna onemocnění s potenciálem pro ohrožení veřejného zdraví požadují mezinárodní zdravotní předpisy z roku 2005. Jejich včlenění do českého akčního plánu v úterý projednala Nečasova vláda, uvedl Mediafaxu zdroj obeznámený s jednáním.

Vládní kabinet posvětil modernizaci kamerového systému Národního bezpečnostního úřadu
Kvůli zastaralému a navíc poruchovému kamerovému systému požádal Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) vládu o navýšení rozpočtu na jeho modernizaci. Nečasův kabinet dal nezbytné změně na svém úterním zasedání zelenou, agentuře Mediafax to potvrdil nejmenovaný zdroj obeznámený s jednáním.

Vláda se seznámila s dvacítkou aspirantů na povolání soudce
Se seznamem dvaceti kandidátů na funkci soudce se na svém úterním zasedání seznámil kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Adepti uvedení v materiálu, jehož předkladatelem je ministerstvo spravedlnosti, by měli nahradit soudce, kteří se své funkce vzdali, odešli do důchodu, anebo zemřeli.

Nad schválením české výjimky z Lisabonské smlouvy EU visí otazník
Českou výjimku z Lisabonské smlouvy, na které trval prezident Václav Klaus, nelze začlenit do smlouvy o přistoupení Chorvatska do Evropské unie, potvrdila kabinetu Petra Nečase (ODS) právní služba Evropské unie. Vládu o tom na úterním zasedání informovalo ministerstvo zahraničí

Novým šéfem rady vlády pro neziskové organizace se stal ministr Drábek
Novým předsedou Rady vlády pro nestátní neziskové informace (NNO) se stal současný ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), jeho nominaci schválil kabinet Petra Nečase (ODS) na svém úterním zasedání. Agentuře Mediafax to potvrdil zdroj obeznámený s jednáním.

Vláda přerušila projednávání návrhu na rychlejší vyvlastňování pozemků pro infrastrukturu
Nečasův kabinet na svém úterním zasedání přerušil projednávání návrhu novely zákona o vyvlastňování, podle které by stát mohl v budoucnu vyvlastňovat levněji a rychleji parcely pro dopravní stavby a technickou infrastrukturu. Mediafaxu to uvedl nejmenovaný zdroj obeznámený s jednáním.


Poslanecká sněmovna

25. října 2011

Hospodářský výbor podpořil zákon o veřejných zakázkách, změnil pravidla pro významné zakázky
Poslanci hospodářského výboru pustili zákon o veřejných zakázkách do 2. čtení na plénu sněmovny. Prošel pozměňovací návrh Jana Čechlovského (ODS), který stanoví stejný limit pro významnou zakázku pro regiony ve výši 50 milionů korun, řekl v úterý zpravodaj František Sivera (ODS).

Poslanci navrhli snížení spotřební daně na naftu
Zákonodárci z hospodářského výboru podpořili novelu zákona o jednotném inkasním místě, která je součástí daňové reformy. Odsouhlasili jsme dva pozměňovací návrhy, například ten od poslance Milana Urbana (ČSSD) o snížení spotřební daně na motorovou naftu, řekl v úterý poslanec František Sivera (ODS).

Poslanci posunuli nový občanský zákoník do závěrečného čtení
Novelu občanského zákoníku, která přináší stovky změn proti úpravě platné od roku 1964, posunuli v úterý poslanci do závěrečného čtení. Nový kodex se dotýká všech občansko-právních vztahů, změn doznají dědická práva, vlastnická práva, ochrana majetku i právní pohled na zvířata.

Rozhodčí doložka možná zmizí ze smluv, zákon chce zvýšit ochranu spotřebitelů
Ze spotřebitelských smluv by mohla zmizet rozhodčí doložka, počítá s tím totiž novela zákona o rozhodčím řízení, kterou v úterý Poslanecká sněmovna poslala do třetího čtení. Předloha ministerstva spravedlnosti má lépe chránit spotřebitele.

Poslanci podporují efektivnější vymáhání finančních pohledávek v zemích EU
Daně, cla, poplatky a další podobné platby by měly být v Evropské unii od příštího roku lépe vymahatelné. Počítá s tím návrh zákona o mezinárodní pomoci při vymáhání některých finančních pohledávek, který v úterý Poslanecká sněmovna poslala do třetího čtení.

Uchazeči o studium na střední škole si můžou podat dvě přihlášky, souhlasí poslanci
Ředitelé škol budou mít nově šestileté funkční období, navrhuje to novela školského zákona, kterou v úterý projednali poslanci ve druhém čtení. Pro normu zároveň přijali komplexní pozměňovací návrh, který zavádí, že uchazeči o studium na střední škole mohou podat místo tří jen dvě přihlášky.

Návrh na zrušení Fondu národního majetku prošel sněmovnou do závěrečného kola jednání
Poslanecký návrh Miroslava Kalouska (TOP 09) a Marka Bendy (ODS), který ruší Fond národního majetku, propustili v úterý poslanci do třetího čtení. Novela současné připraví Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) o možnost získat do rozpočtu peníze z privatizace.

Poslanci projednali zákon, který řeší spory s mezinárodním přesahem
Návrh zákona, který upravuje postavení cizince u českého soudu, zákonodárci v úterý poslali do závěrečného kola projednávání. Při přípravě ministerstvo spravedlnosti zohlednilo především závazky, které pro Českou republiku vyplývají z práva Evropské unie a obecných norem mezinárodního práva.

Lhůta pro hodnocení vědeckých projektů by se mohla výrazně prodloužit
Délka hodnotící lhůty u veřejné soutěže ve výzkumu, vývoji a inovacích by měla být až 240 dnů místo současných 180. Novelu zákona, který tuto lhůtu stanovuje, v úterý poslanci propustili do třetího čtení.

Poslanci podporují novelu nemocenského pojištění, rozšiřuje okruh pojištěnců
Druhým čtením v Poslanecké sněmovně prošla v úterý novela, která zavádí sjednocení povinnosti a práv zaměstnanců s osobami samostatně výdělečně činnými při platbách nemocenského pojištění. Novela zákona o nemocenském pojištění má podle předkladatelů usnadnit současnou praxi.

26. října 2011

Daňovou správu čekají změny, poslanci jsou pro vznik Finanční správy ČR
Komplikovaný systém úřadů české daňové správy by měla projasnit její reorganizace pod hlavičkou nově vzniklé Finanční správy České republiky se 14 krajskými finančními úřady. Nový zákon, který s těmito změnami počítá, poslanci ve středu propustili do třetího čtení.

Poslanci podporují reorganizaci Celní správy ČR
Poslanecká sněmovna na svém středečním jednání posunula do závěrečného čtení návrh zákona o Celní správě České republiky. Norma reorganizuje celní orgány tak, aby vznikl dvoustupňový systém řízení.

Vojáci už příspěvky na stěhování zřejmě nedostanou, poslanci projednali zákon, který je ruší
Poslanecká sněmovna ve středu projednala v prvním čtení malou novelu o vojácích z povolání, která počítá se zrušením příspěvku při přestěhování nebo s pružnějším trestáním vojáků za požití alkoholu ve službě. Novela má za cíl uspořit ministerstvu obrany miliony korun.

Sankce za protiprávní veřejné sbírky se zpřísní
Poslanci ve středu projednali novelu, která zavádí pokuty za nelegálně vybírané peníze ve veřejných sbírkách. Předloha, která zavádí sazebník pokut za 25 různých provinění s maximálními postihy od 50 tisíc do půl milionu korun, tak putuje do druhého čtení.

Poslanci souhlasí, aby se sjednotily odměny za přesčasy učitelů na všech školách
Sjednocení odměňování přesčasů učitelů na všech školách, větší využitelnost pedagogů mezi jednotlivými stupni, ale i změnu v oblasti získávání akreditací přináší novela zákona o pedagogických pracovnících. Tu ve středu posunuli poslanci do druhého čtení.

Lhůta na popření otcovství se možná prodlouží
Lhůta na popření otcovství by se mohla výrazně prodloužit, počítá s tím totiž novela zákona o rodině, kterou sněmovna ve středu poslala do druhého čtení. Podle navrhované změny by otec mohl biologické otcovství zpochybnit až do tří let věku dítěte místo současných šesti měsíců.

Sněmovna podporuje možnost slev na mýtném pro často jezdící automobily
Poslanecký návrh Václava Cempírka (TOP 09) a Radima Vysloužila (VV) na možnost zavedení 13procentní slevy na mýtném pro kamiony, které často jezdí po zpoplatněných dálnicích, poslala ve středu sněmovna do druhého čtení. Návrh však čekají velké debaty na hospodářském výboru.

Poslanci nesouhlasí s návrhem, aby podplácení bylo beztrestné
Sněmovna v prvním čtení zamítla zákon, který počítal s beztrestností pro lidi, kteří poskytli úplatek. Koaliční poslanci zákon navržený zástupci KSČM svou většinou odmítli na středečním jednání dolní komory.

Poslanci zamítli návrh KSČM, aby nové státy uznával parlament
Návrh poslanců KSČM, aby nové státy uznávaly obě parlamentní komory, nikoli jen vláda, sněmovna hlasy koaličních poslanců ve středu zamítla. Návrh je podle vlády totiž v rozporu s Ústavou České republiky.

Poslanci v prvním čtení zamítli zákon o průhlednějším financování politických stran
Novou úpravu sankcí za porušení povinností politické strany, ale i výdajové limity stran při volebních kampaních obsahuje návrh novely zákona o sdružování v politických stranách a hnutích, se kterým přišli poslanci za KSČM. Vládní koalice však s návrhem nesouhlasila a zákon ve středu zamítla.

Návrh na zrušení zákazu dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu poslanci zamítli
Komunistickým poslancům se ve středu nepodařilo prosadit konec zákazu českých dodávek pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Návrh Poslanecká sněmovna zamítla.

Údaj o svéprávnosti v občanských průkazech zachovaný nebude
Návrh zákona, který měl v občanských průkazech i po roce 2012 zachovat údaj o zbavení nebo omezení způsobilosti k právním úkonům, zamítla ve středu poslanecké sněmovna hned v prvním čtení. Novelu z dílny poslanců KSČM už dříve zamítla také vláda.

Sněmovna souhlasí s vypuštěním ustanovení o střetu zájmů ze zákona o obcích
Návrh sociální demokracie na zrušení ustanovení o střetu zájmů ze zákona o obcích propustili ve středu poslanci do druhého čtení. Zákonodárci chtějí sjednotit stávající legislativu a odstranit z předlohy diskriminační prvky.

Novelu, která má zamezit korupci v zadávání veřejných zakázek, projednali poslanci
Novelu zákona o veřejných zakázkách projednali poslanci ve středu ve druhém čtení. Norma zavádí povinnost zveřejňovat všechny smlouvy nad půl milionu korun včetně dodatků nebo sdružovat odborníky pro významné zakázky nad 300 milionů korun.

Návrh na úpravu pozemkových restitucí jde do druhého čtení
Nespravedlnost při aplikaci takzvané restituční tečky u pozemků, které lidé získali od osob blízkých, má odstranit novela poslanců Michala Doktora (ODS), Pavola Lukšy (TOP 09) a Karolíny Peake (VV). Poslanci ve středu normu propustili do druhého čtení.

Sněmovna podporuje opoziční novelu trestního zákoníku, která zavádí postih za špiclování
Novelu trestního zákoníku, která zavádí tresty za špehování, ve středu Poslanecká sněmovna propustila do druhého čtení. Zakotvení nového trestného činu v českém právním řádu iniciovali sociální demokraté, vadí jim praxe, kdy soukromé bezpečnostní agentury mohou sledovat občany.

Přívěsné vozíky za koly se budou zřejmě moci používat na silnicích
Návrh poslanců Jany Kaslové a Václava Cempírka (oba TOP 09), který světí používání přívěsných vozíků pro děti za kola na silnicích, ve středu projednala sněmovna v prvním čtení a poslala ho do druhého. Dosud je legální pouze prodej cyklovozíků, nikoliv jejich používání.

Doživotní imunita možná skončí, novela ústavy jde do druhého čtení
Přesvědčivou většinou 100 ze 124 hlasů Poslanecká sněmovna propustila do druhého čtení novelu ústavy, která počítá s tím, že by poslanci, senátoři a ústavní soudci přišli o možnost být chránění před trestním stíháním až do konce života. Novelu připravilo vedení sněmovny s šéfy poslaneckých klubů.

27. října 2011

Vláda odpovídala na otázky poslanců, Vondra znovu vysvětloval nákup armádních letadel
Nákup vojenských letadel CASA vysvětloval ve čtvrtek poslancům ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Při interpelacích čelili otázkám také jeho ministerští kolegové Jiří Pospíšil (ODS) nebo Miroslav Kalousek (TOP 09).

Čtyři mimořádné schůze sněmovny budou ve čtvrtek 3. listopadu
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) svolala na 3. listopadu čtyři mimořádné schůze dolní parlamentní komory, o které požádali poslanci ČSSD. První schůze začne v 9 hodin, ostatní budou následovat vždy deset minut po ukončení předcházející.


Senát

26. října 2011

Na český trh se dostanou nové biocidy
Senát ve středu schválil rozšíření seznamu biocidů, které se mohou používat na českém trhu, o třináct účinných látek. Změnu zákona, kterou po České republice požadovala Evropská komise, musí ještě podepsat prezident.

Senát dal zelenou větší ochraně důležitých svědků
Svědci vážných trestných činů se mohou dočkat od státu vyšší ochrany. Vládní návrh zákona o zvláštní ochraně svědka, který zavádí novou identitu, krycí doklady i sociální zabezpečení, schválili ve středu senátoři.

Senát odmítl zrušit zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních
Vládní koalice narazila ve středu v Senátu s návrhem zrušit zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních, který byl přijat v roce 2006. Předloha, která je podle vládní koalice nefunkční a nekoncepční, se tak vrací zpět do sněmovny.

Začínající lékaři se nemusí uvazovat konkrétní nemocnici
Změny postgraduálního vzdělávání mladých lékařů i dalších zdravotníků, které navrhuje ministerstvo zdravotnictví, schválili ve středu senátoři. Novela zákona například ruší povinnost lékařů uvázat se konkrétní nemocnici po konci studia.

Novelu umožňující volání zdarma na tísňová čísla vrátili senátoři do sněmovny
Možnost bezplatně telefonovat na čísla tísňového volání, kterou obsahuje změna zákona o elektronických komunikacích, se o něco vzdálila. Novelu, která počítá také se změnami v kompetencích a povinnostech českého telekomunikačního úřadu, vrátili ve středu senátoři poslancům s pozměňovacími návrhy.

Senátoři odmítli posunutí platnosti služebního zákona na rok 2015
Senát ve středu odmítl změnu, která posouvá platnost služebního zákona na rok 2015, jak to navrhuje vláda. Horní komoru nepřesvědčilo tvrzení vládní koalice, která slíbila, že do té doby vytvoří nový zákon o úřednících a služební zákon tak nebude muset vůbec platit.

Státní zástupci si v příštím roce finančně polepší, rozhodli senátoři
Platová základna státních zástupců bude od roku 2012 vypočtena jako 90 procent základu určujícího platy soudců. Novelu, zvyšující státním zástupcům meziročně platový základ o 4607 korun, podpořili ve středu senátoři hlasováním.

Senát nechce, aby neplatiči přišli o příspěvek na živobytí
O příspěvek na živobytí se možná nemusí strachovat neplatiči pokut nebo místních poplatků. Novelu zákona o hmotné nouzi, která umožňuje dlužníkům příspěvek na živobytí odebrat a splácet z něj dlužné částky, odmítli ve středu senátoři a poslali předlohu k projednání zpátky do sněmovny.

Senátoři posvětili zdražení vkladu do katastru nemovitostí na tisíc korun
V brzké době zaplatí žadatelé za přijetí svého návrhu do katastru nemovitostí tisíc korun místo dosavadních pěti set. Změnu zavádí novela zákona o správních poplatcích, kterou ve středu schválila horní parlamentní komora.

Více než miliarda korun z Pozemkového fondu půjde na dotace, rozhodli senátoři
Více než miliarda korun poputuje v příštích dvou letech na navýšení národních dotačních programů. Senátoři ve středu na své říjnové schůzi schválili materiál, který počítá s tím, že se tyto finanční prostředky převedou z rozpočtu Pozemkového fondu.

Horní komorou prošly hladce změny zákona o ekologickém zemědělství
Zrušení poplatku za registraci, ale i zpřísnění podmínek pro zrušení registrace osob podnikajících v ekologickém zemědělství jsou hlavními změnami, které přináší novela zákona o ekologickém zemědělství. Tu ve středu bez problémů schválili senátoři a poslali předlohu k podpisu prezidentovi.

27. října 2011

Senát vrátil poslancům změny v rozpočtových pravidlech s pozměňovacími návrhy
Změny v rozpočtových pravidlech, které mají usnadnit čerpání peněz z evropských fondů, vrátil ve čtvrtek Senát zpět k projednání sněmovně. K úpravě, která se týká i několika dalších souvisejících zákonů, připojili senátoři navíc dva pozměňovací návrhy.

Obchodní rejstřík už nebude obsahovat rodná čísla, přejí si senátoři
Z veřejné části obchodního rejstříku zmizí rodná čísla podnikatelů, počítá s tím změna obchodního zákoníku. Novelu zákona, kterou ve čtvrtek schválili senátoři, musí ještě podepsat prezident.

Tresty uložené v jiném státě EU se objeví v českém rejstříku trestů
Senát ve čtvrtek schválil novelu zákona o rejstříku trestů, který počítá s tím, že trestní záznamy z ostatních států Evropské unie (EU) se automaticky objeví i v českém rejstříku. Češi, které v budoucnu odsoudí soud některého z členských států, tak doma svůj trest nezatají.

Pokutování znalců a tlumočníků za jejich špatnou práci se vrací poslancům, rozhodl Senát
Znalcům a tlumočníkům mají hrozit pokuty nebo vyškrtnutí ze seznamu za neplnění povinností, které ukládá zákon. Příslušnou novelou ministerstva spravedlnosti se však znovu musí zabývat Poslanecká sněmovna, protože senátoři schválili ve čtvrtek k zákonu několik pozměňovacích návrhů.

Dohoda na vině a trestu se Senátu nelíbí, předlohu vrací sněmovně
Návrhem ministerstva spravedlnosti na zakotvení institutu dohody o vině a trestu do českého právního řádu se budou muset opět zabývat poslanci. Senát totiž ve čtvrtek schválil k návrhu novely trestního řádu umožňující obviněným, aby se včas doznali a sami si určili trest, vlastní pozměňovací návrhy.

Senát schválil zjednodušení přeshraničních přeměn obchodních společností a družstev
Senátoři ve čtvrtek odsouhlasili vládní novelu o přeměnách obchodních společností a družstev. Předloha zavádí lepší fungování přeshraničních přeměn, sjednocuje terminologii a zjednodušuje stávající praxi, jako jsou cíle nové zákonné úpravy přeměn obchodních společností a družstev (POSD).

Senát schválil zavedení trestní odpovědnosti firem
Horní komora ve čtvrtek schválila zákon, který zavádí trestní odpovědnost právnických osob. Změnu, která soudu dovoluje trestat i firmy, poslali senátoři k podepsání prezidentovi.

Senátoři schválili nová pravidla pro označování chemikálií
Horní komora ve čtvrtek schválila návrh takzvaného chemického zákona, který zavádí nová pravidla pro označování a klasifikaci chemických látek. V případě nepřijetí zákona, který má sladit české právo s evropskou legislativou, by pravděpodobně vůči ČR uplatnil Brusel sankce.

Více částí jedné obce se může oddělit a vytvořit novou, schválili senátoři
Už ne jen jedna, ale více částí jedné obce se budou moci oddělit a následně se spojit v obec novou. Umožnit to má senátní novela zákona o obcích, kterou ve čtvrtek přijala horní parlamentní komora a poslala ji k projednání poslancům.

Senát schválil změnu jednacího řádu sněmovny, ruší se přílepky
Udělat přítrž tzv. přílepkům k zákonům má za cíl senátní novela zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, kterou ve čtvrtek schválila horní parlamentní komora v prvním čtení. Novela zpřísňuje požadavky na důvodovou zprávu či proces podávání a projednávání pozměňovacích návrhů.

Vychovatelé už nemusí na pravidelné psychologické kontroly, přeje si Senát
Zaměstnanci diagnostických ústavů, dětských domovů nebo výchovných ústavů nebudou muset chodit na pravidelné psychologické kontroly. Počítá s tím novela zákona o výkonu ústavní výchovy, kterou senátoři ve čtvrtek schválili.


Prezident

27. října 2011

Prezident podpořil odložení maturit z cizího jazyka na rok 2013
Studenti budou skládat povinnou maturitu z cizího jazyka až od roku 2013. Prezident Václav Klaus ve čtvrtek podepsal zákon, bez kterého by byla zkouška povinná už o rok dříve, informoval agenturu Mediafax Radim Ochvat, ředitel hradního tiskového odboru.

Zdravotně postižení budou dostávat jen dvě sociální dávky, kývl prezident Klaus
Prezident Václav Klaus podepsal zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, informoval agenturu Mediafax ve čtvrtek jeho mluvčí Radim Ochvat. Postižení tak nově budou dostávat už jen dva příspěvky – opakovaný na mobilitu a jednorázový na zvláštní pomůcky.

Za uplácení budou vyšší postihy, prezident podepsal zákon
Prezident Václav Klaus podepsal novelu trestního zákoníku, která přináší tvrdší postihy za přijímání úplatků nebo pletichaření při zadávání veřejné zakázky či soutěže. Zavádí i možnost trestu za kupčení s voličskými hlasy, informoval ve čtvrtek Radim Ochvat, ředitel hradního tiskového odboru.

Prezident Klaus udělil sedm milostí, mezi nimi i úvěrové podvodnici s pěti dětmi
Prezident Václav Klaus vyhověl sedmi žádostem o udělení milosti, svoje rozhodnutí zdůvodnil většinou humanitárními důvody. Agenturu Mediafax o tom ve čtvrtek informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat s tím, že mezi omilostněnými je například matka pěti dětí odsouzená za úvěrový podvod.

28. října 2011

Prezident Klaus jmenoval nové generály české armády
Při příležitosti státního svátku České republiky jmenoval v pátek na Pražském hradě prezident Václav Klaus nové generály. Agenturu Mediafax o tom informoval ředitel tiskového odboru Hradu Radim Ochvat.

Prezident udělil státní vyznamenání 21 osobnostem
Prezident Václav Klaus v pátek v den státního svátku udělil státní vyznamenání 21 významným osobnostem veřejného života. Mezi oceněnými nechyběli váleční veteráni Mikuláš Končický, Jan Velík, Václav Djačuk či bojovníci proti komunismu například Ladislav Suchomel.


Pozn.:

Atestaci získají čeští lékaři od příštího roku na vysoké škole
24. října 2011 - Lékaři a stomatologové, kteří budou mít zájem o složení atestační zkoušky, budou muset od příštího roku zamířit na některou z lékařských fakult. Počítají s tím smlouvy, které v pondělí na půdě ministerstva zdravotnictví uzavřeli zástupci trojice univerzit spolu s vedením rezortu.

Ministr Pospíšil: Nejvyšší rada soudnictví si musí autoritu zasloužit
25. října 2011 - Nejvyšší rada soudnictví, která by fungovala jako samosprávný orgán odpovědný za nezávislost justice, si přirozenou autoritu musí zasloužit. Na úterním semináři v Senátu to uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Ombudsman se ohradil proti postupu stavebních úřadů při odsouhlasování rekonstrukcí energetické sítě
26. října 2011- Stavební úřady často chybují při řešení rekonstrukcí staveb energetických sítí. Při udělení souhlasu se obvykle spokojí s tím, že se nezmění trasa vedení, byť by měly posuzovat rozsah rekonstrukce, sdělil ve středu Mediafaxu veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský.

Pavel Zeman navrhl pověřit vedením vrchních žalobců v Praze svého náměstka Mečla
27. října 2011 - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhl ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS), aby pověřil vedením pražských vrchních žalobců Zemanova náměstka Stanislava Mečla. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek řekl sám Zeman.

Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz