5. 9. 2017
ID: 106351

Pojištění právní ochrany slaví 100 let

Zdroj: D.A.S.

„Psal se rok 1928 a v Berlíně vznikla pojišťovna, jejíž kořeny se dají vystopovat už o 11 let dříve, v Paříži. Ve znaku nesla tři písmena: D.A.S., která jsou dnes napříč světem synonymem právní ochrany v mnoha oborech lidské činnosti.“ říká v rozhovoru pro EPRAVO.CZ Magazine Mgr. Jitka Chizzola, generální ředitelka D.A.S. Rechtsschutz AG, pobočky pro ČR.

 
Jitka Chizzola 
 Mgr. Jitka Chizzola, generální ředitelka D.A.S. Rechtsschutz AG, pobočky pro ČR
 
 
Letos slavíte 100 let právní ochrany, to už je úctyhodné číslo. Přibližte nám, prosím, co to vlastně pojištění právní ochrany je?

Myšlenka právní ochrany vznikla při automobilových závodech v Le Mans, které čas od času poznamenala tragická nehoda. Postižení byli jak závodníci, tak diváci. Zranění či pozůstalí pak museli často marně žádat pojišťovny o výplatu životních či úrazových pojistek, nebo museli absolvovat zdlouhavé soudní spory o náhradu škody, pokud vůbec měli na nějaké soudní líčení peníze. Organizátor závodů a veliký propagátor motorismu Georges Durand, proto v roce 1917 založil společnost s názvem Défense Automobile et Sportive, zkráceně D.A.S. – což bychom volně mohli přeložit jako ochranu při automobilismu a sportu s cílem vyřešit otázku “Jak to udělat, aby si mohl i nemajetný člověk v případě potřeby dovolit slušného právníka a hájit své zájmy”. Celá idea vzájemné pomoci byla příkladně jednoduchá: „zaplaťte si pravidelný poplatek a za to dostanete v případě potřeby právní pomoc.“

To byl na tu dobu tedy velký průlom.

Ano, to byl. V roce 1917 se tak začaly fakticky právně hájit zájmy poškozeného v rámci pojištění. My vlastně stojíme na druhé straně všech pojišťoven. Ze začátku toto Francouzi také nazývali contre assurance, proti pojišťovnám. Nastala doba pojišťovny právní ochrany. George Durand od začátku říkal: „Potřebujete vedle úrazového pojištění, proti krádeži a požáru také další silnou společnost. Pojišťovnu, která vám bude krýt náklady spojené s vyřízením vašich právních nároků. K tomu budete potřebovat energické a aktivní právní zastoupení, které převezme váš případ a bude vás zastupovat, když jste se stali bez vlastní viny obětí automobilové nehody.“ Tak začala naše cesta právní ochrany. Navíc tato myšlenka byla značně vizionářská, vemte si, že v té době jako pohonná jednotka stále ještě převažovala koňská síla.

 
 D.A.S.
 
První světová válka zamíchala karty všem, jak se s tím vypořádala D.A.S.?


V letech po první světové válce se situace dramaticky změnila. Automobilový průmysl se po válce rozjel na plné obrátky a koncept právní ochrany slavil hotové žně. Automobily se stávaly stále dostupnějšími a v roce 1926 byl už koncept právní ochrany natolik zajímavý, že jej přebral švýcarský poskytovatel právní ochrany, který sice s francouzskou značkou neměl nic společného, ale pojmenoval se stejně – D.A.S.. A právě Švýcaři o další dva roky později, ve zmíněném roce 1928, stáli v pozadí založení německé D.A.S.. Té D.A.S., kterápo druhé světové válce proslavila značku po celém světě. Krátce po válce změnila německá D.A.S. oficiální název na Deutscher Automobil Schutz – tedy doslova německá automobilová ochrana. Jak je patrné, jméno D.A.S. zůstalo, ale firma byla jiná.

Zastavme se krátce u těch dvou linií značky, nebyla mezi nimi rivalita? Přeci jen dvě firmy se stejným názvem…


Značka D.A.S. má v tomto ve světě byznysu zcela unikátní a málo vídanou zvláštzvláštnost – pod mateřskou německou firmu dnes spadají všechny dceřiné společnosti po celém světě… s výjimkou jediné. Francouzská D.A.S., která stála na počátku celého příběhu, působí stále jako samostatná jednotka. Avšak žádný spor o značku ani ochrannou známku už dnes nehrozí. Je to tím, že obě společnosti tak nějak ctí základní motto o vzájemné pomoci, se kterým tehdy, před sto lety, oslovily svět vstupující do moderní éry.

Když nyní opustíme Německo a Švýcarsko, jak se stala D.A.S. světovým pojmem?

Hodně tomu napomohl turismus. Lidé začali houfně cestovat do zahraničí, a i tam celkem pochopitelně čas od času bohužel bourali, nebo je někdo naboural. Rozdílné právní systémy a částečně i jazyková bariéra specializované právní pomoci jednoznačně nahrávaly a D.A.S. tak v roce 1955 založila další dceřiné společnosti v Rakousku a v Itálii a o něco později následovaly ještě Španělsko, Nizozemsko, Řecko a Lucembursko. Celkem 18 společností po celém světě, např. i v Kanadě a Jižní Koreji a chystají se další.

 
D.A.S 
 
D.A.S. tedy před sto lety přišla s inovativním produktem, ovšem 100 let je dlouhá doba na to vydržet s původním konceptem – jak jste drželi krok s dobou?


Inovace jsou základním kamenem úspěchu. D.A.S. si to moc dobře uvědomovala od svého vzniku, neboť svůj úspěch na inovacích postavila. V roce 1958 jsme tak jako první německá pojišťovna, a zároveň jako jedna z mála společností té doby vůbec, převedli veškerou agendu do počítačové databáze. Digitalizace nás strašně posunula, bylo to hlavně zefektivnění práce. Výměna informací, informace nejenom pro právníky, ale i pro obchod a tak dále. Nemohli jsme však zůstat jen u automobilů. Rostoucí společenská obliba řešit spory přes právníky nám otevřela zcela nové obzory. Ke konci dvacátého století tak už pojištění právní ochrany dalece přesáhlo služby spojené s motorismem. Máme pojištění právní ochrany podnikatele, právní ochrany soukromí, právní ochrany bydlení… a tak by se dalo pokračovat. Abychom lépe pochopili celý vývoj, podívejme se do poloviny devadesátých let minulého století, kdy D.A.S. vstoupila do zemí střední a východní Evropy, které do té doby byly v tomto oboru přímo panensky čisté. Dobrým příkladem je třeba Česká republika: když D.A.S. otvírala v roce 1995 pobočku v Praze, měla pojišťovna 6 zaměstnanců a osm obchodních zástupců. Dnes zaměstnává 110 lidí a obchodní zástupce počítá na stovky...

Jak vnímáte vývoj značky D.A.S. do budoucna?

Nedávno o historii D.A.S. vyšel film na Stream.cz v pořadu Slavné značky. Jsem hrdá na to, že značka D.A.S. je v právním světě pojmem. Databáze stovek tisíců soudních sporů napříč Evropou dává našim advokátům nesmírně ceněné odborné zázemí a znalost celé řady precedentních rozsudků. D.A.S. pojišťovna právní ochrany je 23 let na českém trhu a je jedinou specializovanou pojišťovnou svého druhu v České republice. Dnes je součástí jedné z největších pojišťovacích společností světa ERGO Group, která sídlí v Düsseldorfu a má po celém světě na 40 milionů zákazníků. Do budoucna se budeme dále snažit být o krok vpředu. Naše možnosti leží v nových technologiích a technických a produktových inovacích.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz