17. 7. 2019
ID: 109680upozornění pro uživatele

DEAL MONITOR

Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.

CLIFFORD CHANCE

Bankovní a finanční tým Clifford Chance Prague poskytoval právní poradenství společnosti CTP, největšímu průmyslovému developerovi ve střední a východní Evropě, v souvislosti s financováním v hodnotě 1,9 miliardy EUR poskytnutém šesti předními bankami. Refinancování se týkalo současného českého průmyslového portfolia CTP sestávajícího se z 200 budov, které zaujímají rozlohu 2,7 milionů m2 prémiových průmyslových prostor a financování dalšího rozvoje. Jedná se k dnešnímu datu o největší realitní transakci ve střední a východní Evropě.Richard Wilkinson, finanční ředitel skupiny, komentoval práci týmu Clifford Chance Prague slovy: “Byli jsme potěšeni, že nás na transakci zastupoval pražský bankovní a finanční tým. Poskytli prvotřídní služby a byli vynikající podporou v průběhu celé transakce.” Tým Clifford Chance vedl partner bankovní a finanční praxe Miloš Felgr, s podporou seniorního advokáta Mariana Husára a advokátů Dominika Vojty and Jana Strnada. Realitní tým vedl partner Emil Holub za podpory seniorního advokáta Milana Rákosníka.

Advokátní kancelář Clifford Chance poskytovala právní poradenství v souvislosti s akvizicí společnosti Benet Automotive, předního evropského výrobce karbonových a plastových exteriérových dílů pro automobilový průmysl, kterou koupila společnost Teijin Holdings Netherlands BV, která je součástí skupiny Teijin. Tato globální technologická společnost nabízí moderní řešení v oblastech jako zdravotnictví nebo IT. Benet Automotive, mezi jehož zákazníky patří největší evropské automobilky - Škoda Auto, Volkswagen, BMW nebo Audi - loni dosáhl na obrat těsně pod miliardou korun. Výše transakce není známá. Tým Clifford Chance vedl partner Alex Cook, counsel Michal Jašek společně s advokátkou Veronikou Kinclovou. Tým doplňovali kolegové z německé kanceláře Clifford Chance.


EVERSHEDS SUTHERLAND

Český strojírenský holding (ČSH) uskutečnil významnou akvizici stoprocentního podílu ve společnosti MF Energy, výrobci lopatek a příslušenství pro plynové, parní a menší vodní turbíny. Při transakci, která je součástí plánů holdingu vybudovat silnou skupinu vzájemně propojených firem, asistovala na straně kupujícího advokátní kancelář Eversheds Sutherland. „Bylo nám velkou ctí podílet se na takto významném projektu pro expandující firmu jako je Český strojírenský holding. Věříme, že akvizice MF Energy skýtá pro klienta zajímavý tržní potenciál a povede k dalšímu posílení jeho aktivit na území České republiky. Jsme rádi, že jsme mohli být u toho,“ řekla vedoucí transakčního týmu a partnerka kanceláře Eversheds Sutherland Veronika Odrobinová. Spolu s ní tým tvořili vedoucí advokát Jiří Kokeš, advokátka Lucie Luptáková a koncipient David Fabián.

Advokátní kancelář Eversheds Sutherland poskytovala právní poradenství polskému fondu EQUES Fotovoltaika při prodeji 5 tuzemských solárních parků české investiční skupině Jufa. Její asistence spočívala ve vyjednání smluvní dokumentace, poradenství při ukončování stávajícího financování a closingu transakce. Prodej se týkal fotovoltaických elektráren v Čenkově na Táborsku, v Kramolíně na Českobudějovicku, u obce Petkovy na Mladoboleslavsku a dalších dvou menších elektráren o celkovém výkonu 12 megawatt. Celková hodnota transakce včetně bankovního financování dosáhla přibližně jedné miliardy korun. Transakci na straně prodávajícího vedl právní tým pod vedením partnerky kanceláře Veroniky Odrobinové a advokáta Vojtěcha Faltuse. Veronika Odrobinová i Vojtěch Faltus poskytovali klientovi právní poradenství od samého začátku investování v České republice, a to v celé jeho šíři, od provedení příslušných právních prověrek, poskytování poradenství při vyjednávání transakční dokumentace a akvizičního financování až po přeměny společností a následné licenční řízení u Energetického regulačního úřadu.
 

GLATZOVA & CO.

Advokátní kancelář Glatzová & Co. poskytovala komplexní právní poradenství společnosti MAXI-TIP FINANCE ze skupiny MAXI-TIP v souvislosti s přípravou emise dluhopisů v celkové hodnotě emise 250.000.000,- Kč. ČNB schválila prospekt pro tuto emisi dne 27.6.2019, rozhodnutí nabylo právní moci dne 28.6.2019. Právní tým Glatzová & Co. vedl partner kanceláře Libor Němec.

Transakčný tím Veroniky Pázmányovej, vedúcej bratislavskej pobočky advokátskej kancelárie Glatzová & Co. poskytoval právne poradenstvo českej investičnej skupine DRFG pri akvizícii majoritného podielu v spoločnosti FibreNet, s.r.o., budujúcej diaľkovú a miestnu optickú sieť na Slovensku za účelom jej následného predaja alebo dlhodobého prenájmu najväčším slovenským prevádzkovateľom optických sietí. Poradenstvo zahŕňalo kompletné vyjednanie podmienok predaja, financovania poskytovaného cieľovej spoločnosti zo strany DRFG, právny audit spoločnosti a prípravu a vyjednanie transakčnej dokumentácie. Celková hodnota transakcie presahovala 10 miliónov EUR.


HARTMANN, JELÍNEK, FRÁŇA A PARTNEŘI

Advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, s.r.o. poskytla právní služby klientovi společnosti DRFG Finance s.r.o., členu skupiny DRFG, a.s., při akvizici většinového podílu ve významné společnosti, jejímž předmětem podnikání je zprostředkovatelská činnost v oblasti distribuce pojištění a zajištění, zprostředkovatelská činnost při poskytování úvěrů, a dalších finančních produktů a služeb, včetně zprostředkovatelské činnosti v oblasti prodejů cenných papírů. Skupina DRFG je významnou investiční skupinou, která svoje investice směřuje především do oblastí nemovitostí, telekomunikací a finančních služeb. V posledních letech skupina DRFG zaznamenává dynamický růst, primárně díky svým novým akvizicím. Celá transakce byla, ze strany Advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, s.r.o., zastřešena Mgr. Martinem Koudele, specialistou na fúze a akvizice, v kooperaci s týmem JUDr. Pavla Fráni. 

Advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, s.r.o. poskytla komplexní právní poradenství klientovi společnosti BEAS, a.s., významné firmě působící na poli potravinářského průmyslu, a to při převzetí 100 % podílů v obchodní korporaci ZOD Rasošky, která působí v oblasti zemědělské a živočišné výroby na území Královéhradeckého kraje. Společnost BEAS, a.s. je společnost působící téměř 30 let na poli pekárenské výroby a jedná se o jednoho z nejvýznamnějších dodavatelů pekařských a cukrářských výrobků v Královehradeckém a Pardubickém kraji. Celou transakci, převzetí a výkupů podílu ZOD Rasošky za Advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, s.r.o., zaštítil specialista na fúze a akvizice, Mgr. Martin Koudele.


HAVEL & PARTNERS

HAVEL & PARTNERS poskytla komplexní právní poradenství kyperské společnosti Helifreak Limited vlastněné zakladatelem a hlavním vizionářem společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovičem. Poradenství se týkalo prodeje 100 % akcií společnosti Melown Technologies SE, která je známa především unikátním vývojem 3D objektů a vizualizací z leteckých snímků, včetně trojrozměrných map pro Mapy.cz. Technologický startup, který Ivo Lukačovič se svým týmem rozvíjel od roku 2011, koupila švýcarská společnost Leica Geosystems AG zabývající se sběrem, analýzou a prezentací geografických dat. Hodnotu transakce se obě strany rozhodly nezveřejňovat. Na další významné transakci s mezinárodním prvkem pracoval M&A tým HAVEL & PARTNERS pod vedením partnera kanceláře Václava Audese a senior advokátky Veroniky Filipové. Do transakce se rovněž zapojily týmy pod vedením partnerů Ivana Rámeše (poradenská skupina pro technologie a IT) a Davida Neveselého (poradenská skupina pro privátní klienty).

HAVEL & PARTNERS komplexní právní poradenství společnostem Pivovary Staropramen s.r.o. a STAROPRAMEN-SLOVAKIA s.r.o. Poradenství se týkalo nákupu 89 % akcií ve společnosti Pardubický pivovar a.s. a akvizice 100% podílu v Porter Slovakia s.r.o., distribuční společnosti aktivní v obchodu s pivem na Slovensku. Na transakci se podílel M&A tým HAVEL & PARTNERS pod vedením partnera kanceláře Jana Kovala, senior advokátky Silvie Király a advokáta Iva Skolila. Akvizice má napomoci Staropramenu zdvojnásobit roční produkci piva, která se momentálně pohybuje kolem 80 tisíc hektolitrů. I po změně vlastnické struktury si Pardubický pivovar zachová vlastní autonomii, tj. zůstane samostatnou akciovou společností s dosavadními zaměstnanci a hospodařením.
 

ŘANDA HAVEL LEGAL

ŘANDA HAVEL LEGAL poskytovala právní poradenství české investiční skupině JUFA v souvislosti s nabytím dalších pěti solárních parků o celkovém výkonu 12 megawatt. JUFA koupila fotovoltaické elektrárny od polského fondu EQUES Fotovoltaica a momentálně tak pod skupinu JUFA spadají solární elektrárny s celkovým výkonem 82 MW. Touto akvizicí se skupina JUFA stala dvojkou na českém solárním trhu za Skupinou ČEZ. Investiční skupina JUFA získala při této akvizici například fotovoltaickou elektrárnu u obce Čenkov na Táborsku o výkonu 3,3 MW, u obce Kramolín na Českobudějovicku o výkonu 3,4 MW nebo u obce Petkovy na Mladoboleslavsku o výkonu 3 MW. Celková hodnota transakce včetně bankovního financování dosáhla zhruba jedné miliardy korun. JUFA během minulých dvou let zvýšila počet svých solárních parků na 32, přičemž všechny tyto akvizice probíhaly pod taktovkou ŘANDA HAVEL LEGAL. Mezi nejvýznamnější akvizice patří například nákup jednoho z největších solárních parků v České republice u brněnského letiště v Tuřanech s instalovaným výkonem téměř 22 MW. V konkurenci dalších zájemců se skupina JUFA pravidelně prosazuje mimo jiné díky svému vysoce profesionálnímu týmu tvořenému též zástupci advokátní kanceláře ŘANDA HAVEL LEGAL, především pak Aloisem Šatavou, Matyášem Kuželou a Radkem Šmídem.
 

WEINHOLD LEGAL

Weinhold Legal poskytla právní poradenství skupině Lagardére Travel Retail, globálnímu operátorovi duty free, která se stala vítězem v koncesním řízení na provozovatele duty free obchodů na Letišti Václava Havla. Výhrou v tendru získá Lagardére smlouvu na pronájem 24 obchodních jednotek s rozlohou 4.372 m2. Základní doba trvání smlouvy je deset let, kdy je celková výše nájemného až 8 miliard korun.
 

WHITE & CASE

Pražská pobočka globální advokátní kanceláře White & Case LLP poskytovala poradenské služby klubu bank včetně jejich mateřských společností ve složení Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank v souvislosti s refinancováním celého českého logistického portfolia developerské skupiny CTP.  Portfolio zahrnuje 200 budov, které se rozkládají na 2,7 milionu metrů čtverečních průmyslových prostor. Úvěr ve výši 1,9 miliardy EUR představuje jedno z největších realitních financování ve střední a východní Evropě vůbec.
 

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz